V únoru se odehraje další zápas legend! Síly změří české a slovenské hokejové hvězdy

V pražském hotelu Stages se dne 22. listopadu konala tisková konference, na které nechyběla ani redakce Milujeme Hokej. Na zmíněné konferenci se sešli mistři světa z roku 2005 Jan Hlaváč s Martinem Ručinským, dále druhý nejproduktivnější Čech v historii NHL Patrik Eliáš. Přítomna byla i legenda slovenského hokeje Lubomír Višňovský, dále Andrea Bársony z agentury Eniva, generální manažerka Kauflandu Petra Kalužíková a produkční akce Tomáš Janků. Všichni jmenovaní v záři reflektorů představili blížící se událost, která v Česku momentálně nemá obdoby.

(foto: isport.cz)

Slavné časy českého hokeje si pamatují i lidé, kteří tímto sportem obyčejně nežili. Byly to časy, kdy se ve školách neučilo, Václavské náměstí plno plné k prasknutí a nadšeně sledovalo finálovou bitvu. Je to neuvěřitelné, že je to již čtvrt století, co Robert Záruba slovně otevřel zlatou bránu. Pětadvacet let od chvíle, kdy se parta bojovníků pod taktovkou trenéra Ivana Hlinky sjela k fantomovi mezi třemi tyčemi Dominiku Haškovi a oslavovala zlato ze zimních her v Naganu. Turnajem století žilo celé Česko. Papírový outsider ze střední Evropy si vyšlápl na řadu hokejových velmocí a zaznamenal suverénně nejzásadnější úspěch naší hokejové reprezentace. Poslední vteřiny legendárního finále se promítaly na úvod sezení. Všichni novináři mlčky pozorovali ty nezapomenutelné momenty. Jedni měli v očích slzy, druzí dojetí, všichni ale měli na tváři prostý úsměv, který jen dokazoval, jak dokonale umí sport jako hokej lidi spojit a vložit jim do duše nezapomenutelnou vzpomínku.

A historie je od toho, aby se připomínala. Právě proto agentura Eniva připravuje pořádný hokejový program. Dne 10. února od 18:30 se v O2 aréně proti sobě postaví legendy české a slovenské hokejové reprezentace. Půjde tak o dokonalou odvetu ze slovenské zářijové akce Legendy jsou zpátky, kde čeští bruslaři na bratislavském stadionu Ondreje Nepely zvítězili 5:4.

,,Tak jako bylo české vítězství v Naganu jedinečným dnem, tak by měl být unikátní i tento slibovaný hokejový zápas. Chceme, aby si hokej všichni užili. Pevně doufám, že vstupenky se stanou žhavým vánočním dárkem,“ slibuje si Andrea Bársony.

,,Musíme poděkovat pražské O2 aréně, která nám neuvěřitelně vyšla vstříc. Bez rychlé komunikace bychom tu dnes neseděli. Musíme jen posílit službu zdravotníků. Jinak v cestě této akci rozhodně nic nestojí,“ doplnil s nadšením Tomáš Janků.

Pochopitelně se nabízí otázka, zda se jedná o neoficiální náhradu za Winter Hockey Games. V rámci této akce měl údajně Jaromír Jágr odehrát poslední utkání v kariéře, událost ale byla zatím dvakrát odložená a její budoucnost je nejistá. Není však třeba se obávat, zápas českých a slovenských hokejových legend není náhradou a pokud půjde vše hladce, Winter Hockey Games by se mohly konat v prosinci roku 2023. Organizátoři však počítají i s nepříznivým vývojem situace, který může nastat.

,,Situace je složitá, energie a prostory holt něco stojí. Ve hře jsou tři varianty, které budou držitelům vstupenek 5. prosince předloženy. Tou první je přeložení vstupenek na nový termín slibované akce, druhá směna lístků na utkání legend. Posledním řešením je potom pochopitelně vrácení peněz,“ uvedl na pravou míru Tomáš Janků.

I když je osud Winter Hockey Games stále pod rouškou mnoha nejistot, již nyní bylo slíbeno, že únorová akce se ponese ve velkém duchu. Ve hře bude několik her, ve kterých si diváci budou moci zasoutěžit se samotnými aktéry utkání. Připravován je i bohatý hudební doprovodný program, který pomáhá realizovat zkušený reportér Libor Bouček.

Na tiskové konferenci byly představeny i speciální dresy, ve kterých hráči do zápasu nastoupí. Ty po utkání následně poputují do dražby. Celkový výtěžek půjde na podporu českých para hokejistů.

Všichni přítomní tak pevně věří, že dojde k dokonalému repete z měření sil na Slovensku.

,,Atmosféra byla výborná, jen škoda, že v úvodních minutách padalo málo branek. Každou třetinou se tempo stupňovalo. Myslím, že diváci si přišli na své a bylo vidět, že si to užívají i hráči. Vždyť někteří byli bez hokeje řadu let. A odveta v Česku? U vás je hokej pojem. Věřím ve vyprodanou arénu,“ chopil se slova Lubomír Višňovský. Ten by rád poskládal nejsilnější možný tým. Brankář Ján Lašák se mu kvůli pracovním povinnostem omluvil. Už teď ale Višňovský může počítat s účastí bratrů Hossů, Mariána Gáboríka či Richarda Zedníka. Podotkl, že je v úzkém kontaktu také s Miroslavem Šatanem a Zdenem Chárou, což nadšeně uvítal třeba Patrik Eliáš.

,,Zdeno je úžasný a hodný člověk. Dětem je dokonalým ukazatelem toho, že se v životě nemáte vzdávat, ale neustále na sobě makat,“ řekl. S úsměvem se ale nebál podotknout, že na beka kvůli němu utíkat nebude.

A jaká sestava že vjede před zraky českých diváků? Na tiskové konferenci nezazněla konečná nominace. Ale nemějte obavy. Dočkáte se několika zlatých hochů, jako jsou třeba Robert Reichel nebo Jaromír Jágr. Do akce ale vjedou i další zkušení reprezentanti, jakými jsou třeba Jiří Tlustý, Zbyněk Irgl, Tomáš Vlasák či Petr Klíma.

Pozorným fanouškům jistě neušlo, že český výběr bude mít v sestavě dva stále hrající hráče. Mimo Jaromíra Jágra se totiž své kariéře stále věnuje šestačtyřicetiletý Jan Hlaváč. I na jeho kariéru tak padla u dlouhého stolu otázka. Hodlá snad překonat Jaromíra Jágra?

,,Původně jsem neměl v plánu pokračovat. Přesvědčil mě můj bratr, který trénuje druholigové Vrchlabí. Spíš hraju zápasy, než trénuju. Jsem otec a v klubu rovněž figuruji jako trenér mládeže. I tak se ale snažím udržovat v kondici. A jestli budu pokračovat i příští rok? To teď nedovedu říct, třeba v květnu budu moudřejší,“ usmívá se hrdina z mistrovství světa 1999. Po jeho levici však u stolu seděl jeho spoluhráč z reprezentačních let, který bude na akci sice také přítomen, ale pouze v civilním oblečení. Řeč je o Martinu Ručinském.

,,Hrozně mě mrzí, že nebudu moct do hry zasáhnout. Mám ale problémy se zády. Konkrétně se jedná o vyhřezlou ploténku. A když se necítím stoprocentně fit, to nemá cenu, abych tam chodil,“ pokrčil zkušený forvard rameny. Neopomenul ale zmínit své nadšení, že může být členem realizačního týmu českých legend. Jméno možného kapitána ale neprozradil.

Vstupenky na tuto akci lze zakoupit na Ticketportalu a Ticketmasteru. Cena vstupného se pohybuje od 790 korun do 2990 korun. Kdo na místo nedorazí, bude moci samozřejmě sledovat toto klání i u televizních obrazovek. V české kotlince utkání odvysílá stanice O2 TV Sport, na Slovensku TV JOJ.

Po konstatování tohoto faktu byla oficiální tisková konference ukončena. Na řadu přišlo focení hráčů a natáčení pozvánkových videí. Byla ale možnost přítomné hráče vyzpovídat.

 

Při této příležitosti nám několik zajímavých informací sdělil Patrik Eliáš:

Nelákalo Vás, zahrát si po boku Martina Havláta?

Na ty časy rád vzpomínám, hlavně na šampionát z roku 2011. Martin má ale plno práce. Navíc s rodinou žije na Floridě. Realizace takového plánu je tedy dost složitá, byť by to bylo krásné.

Při tomto utkání, nemrzí vás neúčast na zimních hrách roku 1998?

Samozřejmě mě to mrzelo, ale časem to člověka pustí. Jsem přesvědčený, že se všechno děje z nějakého důvodu. Trenéři ukázali na Milana Hejduka a on domů přiletěl se zlatem. Kdybych tam byl já, možná by to dopadlo úplně jinak.

Co říkáte na aktuální formu New Jersey Devils?

Je to krásný pohled. Za pár měsíců máme s bývalými spoluhráči sraz, když budeme slavit výročí od zisku Stanley Cupu. Na zápas bych rád zavítal, sledovat jejich hokej je radost. Marino výborně doplnil šestici obránců, v útoku hraje neskutečně hned několik kluků. V brance chytá výborně Blackwood i Vaněček, který dle mého dává svým spoluhráčům daleko více sebevědomí, což je nesmírně důležité. Neříkám to, protože je Čech, ale protože to tak prostě je. Mám velkou radost, že se jemu i celému týmu tak daří. Krize samozřejmě přijde, ale věřím, že tenhle tým jí zvládne.

Jak jste si užil zářijové klání na stadionu Ondreje Nepely?

Věřím, že diváci se nenudili. Mělo to náboj, opravdu to nebylo tak, že bychom se tam šli jen tak sklouznout. Věřím, že stejné tempo bude i tady v Česku.

Jak to bylo mezi vámi a Spartou?

Komunikace mezi mnou a Václavem Varaďou proběhla. On věděl můj názor na to, kdyby to klaplo. To bylo vše. Pak už jsem o tom pouze četl z novin.

Figuroval jste u mládežnické reprezentace. Lákalo by Vás si ještě zkusit roli trenéra, nebo generálního manažera?

Nebráním se těmto výzvám. Záleží na konkrétní roli. Ty situace můžou nastat a rozhodně se tomu nebráním.

 

Autor: František Kalina

Like
2