Povedený začátek druhé sezóny Seattlu! Jak si vedli loňští nováčci NHL?

Seattle Kraken zahájili svůj teprve druhý ročník v NHL úspěšně. Přitom svoji nováčkovskou sezónu nezačali zrovna nejlépe, když horšími v lize byli už jenom Arizona Coyotes a Montreal Canadiens. Co vedlo tedy ke zlepšení Krakenů a jak se dařilo předchozím nováčkům v zámořské lize od zavedení rozšiřovacího draftu?

(foto: www.sandiegouniontribune.com)

Seattlu určitě nepomohl senzační start předchozího nováčka z Las Vegas, který ve vstupním roce dokráčel až do finále Stanley Cupu. První sezóna Krakenů dopadla tedy docela mizerně a skončili v celé lize až na celkovém 30. místě pouze s 60 body a 27 výhrami. Ron Francis ale dokázal přes léto využít velký prostor pod platovým stropem a v létě do týmu přivedl například André Burakovskeho (který je lídrem produktivity týmu) nebo Justina Schultze. Zároveň se prosazuje dvojka draftu 2021 Matthew Beniers. A výsledek? Seattle je aktuálně na druhém místě v konferenci a z posledních patnácti utkání dvanáct vyhráli. 

Vegas Golden Knights

Hokej se ve městě hazardu začal hrát po rozšiřovacím draftu v roce 2017. Vegas si tehdy vybrali například Jonathana Marchessaulta, Williama Karlssona nebo Marca-Andre Fleuryho. Z českých hráčů si zvolili Tomáše Noska a jako volného hráče Tomáše Hyku. Debutní sezóna to byla víc než úspěšná. V základní části zapsali 51 vítězství a v play off dokráčeli až do samotného finále, kde podlehli Washingtonu. V následujících letech se jim dařilo postupovat do play off i nadále a v roce 2020 prohráli finále konference proti Dallas Stars. Teprve až v posledním odehraném ročníku jejich sezóna skončila už po základní části.

Columbus Blue Jackets

Columbus vstoupil do NHL v roce 2000 taktéž v rámci rozšiřovacího draftu. Modrokabátníci si tehdy vybrali třeba Geoffa Sandersona, Steva Heinze nebo veterána Ricka Tabaracciho. Z českých hráčů poté Radima Bičánka a Roberta Krona. Zároveň historicky první volbou v klasickém draftu byl pro americký celek obránce Rostislav Klesla, kterého si vybrali ze čtvrtého místa. Columbus měl od začátku těžké se v Metropolitní divizi prorazit a do play off se poprvé probojoval až v ,,eře Ricka Nashe” v roce 2008.

Minnesota Wilds

Minnesota vstupovala do ligy ve stejném roce jako Columbus. Do svých řad získali Čechy Ladislava Benýška, Filipa Kubu a Michala Broše. Z třetího místa si vybrali pozdější oporu Mariána Gáboríka. V rozšiřovacím draftu brali například Scotta Pellerina nebo Darby Hendricksona. Minnesota byla oproti Columbusu úspěšnější. V první sezóně získala 73 bodů, zatímco východoamerický nováček pouhých 57 bodů. Taktéž do play off se podívali dřív a to už v roce 2003. Tehdy postoupili až do konferenčního finále, kde prohráli s Anaheimem. 

Atlanta Thrashers

V Atlantě vznikl už druhý celek, který v lize hrál. Prvním byl tým Atlanta Flames, který se později přestěhoval do Calgary. Thrashers měli na vstupním draftu v roce 1999 první volbu a draftovali českého centra Patrika Štefana, který se později herně, a i co se týče zdraví, trápil. Zajímavostí byly tehdejší výměny a smlouvání mezi kluby, aby byli bratři Sedinové spojeni do jednoho klubu. V rozšiřovacím draftu si vybrali jména jako Yannicka Tremblay nebo českého beka Petra Buzka. Atlanta ve své premiérové sezóně skončila beznadějně poslední a do play off se podívala za svou existenci pouze jednou. V roce 2011 se tým přestěhoval do Winnipegu.

(www.dailyfaceoff.com)

Nashville Predators

Predátoři vstoupili do ligy v roce 1998. V rozšiřovacím draftu si vybral Tomáše Vokouna nebo pozdější trenéry Uweho Kruppa, který trénoval Spartu Praha a nebo Mike Sullivan, který je v současnosti trenérem Pittsburgh Penguins. Oba byly ale po draftu vyměněni. Hvězdou týmu byl tehdy například Cliff Ronning. Nashville si v první sezóně připsal 63 bodů a do play off nepostoupil. Poprvé se jim to povedlo až v roce 2004 a největším úspěchem byl postup do finále Stanley Cupu až v roce 2017, kdy prohráli proti Pittsburghu. Tučňáky už v té době trénoval Mike Sullivan. 

Anaheim Ducks

Anaheim do ligy vstoupil v roce 1993 pod názvem Mighty Ducks of Anaheim. V rozšiřovacím draftu si vybrali Terryho Yaka, Boba Corkuma nebo Tima Sweeneyho. Nesáhli po žádném z Čechů, a to i přesto, že nechránění hráči v rozšiřovacím draftu byli například Dominik Hašek a Vladimír Růžička. Do play off se Anaheim probojoval poprvé ve své čtvrté sezóně a největší úspěch zažíval v následující dekádě, když nejprve v roce 2003 prohráli ve finále Stanley Cupu a v roce 2007 se mohli radovat z jeho vítězství.

thehockeywriters.com

Florida Panthers

Florida vstupovala do NHL ve stejném roce jako předchozí zmíněný Anaheim. Z českých hráčů si vybrali obránce Milana Tichého. Dále si zvolili například Scotta Mellanbyho, Jesse Belangera nebo Adreje Lomakina. Na draftu si nejvýše vybrali Roba Niedermayera, bratra slavnějšího bratra Scotta. Florida měla první sezónu poměrně zdařilou a play off jim uteklo pouze o jediný bod, když získali celkem 83 bodů. Play off jim o bod uteklo i následující rok. V roce 1996 se dokázali dostat nejen do play off, ale i do samotného finále, kde prohráli jednoznačně 0:4 s Coloradem.

Ottawa Senators

Kanadské hlavní město se do ligy s názvem dřívějších Senators přidalo v roce 1992. V rozšiřovacím draftu si vybrali Sylvaina Turgeona a Brada Shawa, kteří se stali oporami týmu. První sezóna byla pro Senátory absolutní debakl. Vyhráli pouze deset utkání a získali 24 bodů. Postupně přišlo zlepšení a tým se vybudoval mezi stálé členy play off, když od roku 1997 postoupil celkem jedenáct krát po sobě. V roce 2007 prohráli ve finále proti Anaheimu.

(foto: nhl.com)

Tampa Bay Lightnings

Tampa je ze všech týmů, které vstoupily do NHL rozšiřovacím draftem asi nejúspěšnějším. Byla součástí stejného rozšiřování, jako Senátoři a zastupoval ji jeden z nejlepších hráčů historie, Phil Esposito. Z ostatních týmů si vybrali Briana Bradleyho, který hned v první sezóně vyhrál bodování celku a nebo obránce Shawna Chamberse. Z českých hráčů nebyl zvolen ani jeden, ale v klasickém draftu si z prvního místa Tampa vybrala beka Romana Hamrlíka. Z počátku Tampa nebyla úspěšná a do roku 2002 postoupil do play off pouze jednou. Úspěchy přišly až v dalších letech existence klubu. V roce 2015 a 2022 prohráli ve finále Stanley Cupu a v letech 2004, 2020 a 2021 play off vyhráli.

San Jose Sharks

San Jose vstoupilo do ligy v roce 1991 a byl to asi jeden z nejdůležitějších vstupů, protože kromě vstupního draftu a rozšiřovacího draftu probíhal i rozptylovací draft. V rozptylovacím draftu měli Žraloci možnost si vybrat nechráněné hráče ze soupisky Minnesota North Stars. Proč tomu tak bylo? Majitelé původního týmu Minnesoty chtěli přestěhovat celek do Kalifornie, ale pro ligu bylo z finančního hlediska lepší založit nový tým. Proto bratři Gundové prodali prvně Minnesotu a následně založili nový tým v Kalifornii. Po rozptylovacím draftu následoval rozšiřovací, kterého se kromě San Jose, účastnily právě i Severní hvězdy. Žraloci si tehdy vybrali například Davida Bruce nebo Jeffa Hacketta. Ve vstupní draftu si zase připsali na soupisku Pata Falloona, který se hned stal nejproduktivnějším hráčem týmu. San Jose sice v první (a ani druhé sezóně) nepostoupilo do play off, ale od jejich založení jsou až na pár ročníků jejími stálými účastníky. Nejdelší sérii bez vyřazovacích částí drží právě teď, když už třikrát sezónu zakončili v základní části.

(foto: nhl.com)

Like