Češi na úvod Švýcarských her poráží Finsko!

Češi vstoupili do Švýcarských hokejových her úspěšně a finského protivníka porazili 3:2. Hrdinou zápasu se stal především český brankář Šimon Hrubec, který zvládl vychytat 30 střel skandinávského soupeře.

(foto: sport.cz)

Ve třetí minutě byl vyloučen finský útočník Juhani Tyrväinen a Češi měli šanci otevřít skóre a také se jim to povedlo. Matěj Stránský dokázal po nádherné kombinaci Michaela Špačka a Filipa Chlapíka holí puk nasměrovat do sítě finského brankáře a zajistil pohodu české reprezentace hned na úvod duelu. O necelou minutu později byl vyloučen David Němeček a Suomi dostalo šanci vyrovnat. V polovině českého oslabení se puku zmocnil Ondřej Beránek, který si pomocí obhození poradil s finským bekem a v samostatném úniku dokázal překonat brankáře střelou mezi betony a poslal Česko do dvougólového vedení.

V deváté minutě byl na 2 minuty vyloučen brankář Šimon Hrubec za zdržování hry a na trestnou lavici místo něj jel Matěj Stránský. Byla to agresivnější přesilovka Finů, než která byla k vidění v úvodu, ale i přesto se nedokázali dostat k žádné výraznější šanci. Naopak Češi se v závěru oslabení dokázali dostat v přečíslení 2 na 1 k finskému brankáři, ale Jakub Flek svoji střelu promáchl. Finové se o snížení skóre pokusili nejprve v dvanácté minutě, kdy puk po teči Joonase Kemppainena skončil v těsné blízkosti české svatyně. Následně o minutu později se pokusil českého brankáře překonat Teemu Hartikainen, ale jeho šanci zastavila česká obrana. 

V závěru prvního dějství byl vyloučen Joona Ikonen a Češi se pokoušeli zvýšit svůj náskok. Po střele z pravého kruhu se pokoušeli akci dotáhnout do úspěšného konce David Tomášek a Jiří Smejkal, ale ani jednomu se nepovedlo dostat puk za brankovou čáru.

Druhou třetinu začali Finové dost aktivně, když nejprve ve dvaadvacáté minutě zazvonila tyč Šimona Hrubce po střele Sami Nikua, který se společně s Markusem Granlundem dostal do samostatného úniku. Do podobné akce se o chvíli později povedlo dostat Joonasi Kemppainenovi, ale jeho střela byla zastavena betony českého brankáře.

Šimon Hrubec vytvářel noční můry finskému soupeři i nadále, když nejprve zlikvidoval příležitost Mikaela Ruohomaa a o pár minut později v rámci českého oslabení dokázal famózním zákrokem dokázal vyrazit puk, který mířil do téměř odkryté brány české reprezentace. I po opětovné hře v plném počtu přidělával český brankář vrásky hráčům na finské střídačce, když dokázal opět vychytat přečíslení 2 na 1.

Poslední dějství se Finům povedlo začít opět útočně, ale Joona Ikonen nedokázal vstřelit první branku skandinávského celku v tomto utkání. Na druhé straně se dostal k příležitosti Filip Chlapík a David Tomášek, když druhý jmenovaný měl po obdržené přihrávce problém se zpracování puku a nedokázal vystřelit.

Finům se vsítit první branku povedlo až v padesáté minutě, když střelu Elmeriho Eronena dokázal Šimon Hrubec odrazit do vzduchu, ale puk následně smolně skončil za zády českého brankáře, který tak přišel o čisté konto.  

České reprezentaci se povedlo opět navýšit náskok v osmapadesáté minutě, když ihned po vyhraném vhazování vystřelil od modré čáry Jan Košťálek a jeho střelu úspěšně tečoval David Tomášek. Finové se v závěru utkání pokusili zariskovat hrou bez brankáře a povedlo se jim snížit náskok české reprezentace opět jen o jednu branku. Tvrdou střelu Šimona Hrubce poslal Sami Lepistö a po teči Tomáše Dvořáka skončila za zády českého brankáře. Finové se pokoušeli v závěru ještě o vyrovnání, ale střela Střela Mikaela Ruohoma byla neúspěšná. 

Branky a nahrávky: 50. Eronen (Koivisto, Ruotsalainen), 59. Lepistö (Hartikainen) – 4. Stránský (Chlapík, Špaček), 6. Beránek (Černoch, Jandus), 58. Tomášek (Košťálek, Špaček)

Like