Češi svého soupeře přestříleli, na výhru ale nedosáhli.

Čeští hokejisté v utkání se Švédském usilovali o 1. místo na Euro Hockey Tour ve Švýcarsku. Podmínka byla zcela jasná, porazit severský celek. Hokejový osud měl ale pro české hokejky připravený zcela jiný scénář. Naši hokejisté lehce vybočili z nepsané tradice a na zápas se Švédskem na sebe oblékli bílé dresy. Do branky se jako jednička postavil Šimon Hrubec, mimo hru nadále zůstal Filip Chlapík, který se ještě zcela nevyléčil z poranění nohy, které si smolně přivodil při vystupování z týmového autobusu.

(foto: isport.cz)

Svěřence trenéra Kariho Jalonena trápila v průběhu turnaje malá střelecké aktivita. Za dva zápasy měli čeští bruslaři v součtu pouze 35 střeleckých pokusů. Do úvodních minut utkání ale nastoupil zcela jiný tým. Již po několika vteřinách pozvedl nepříliš početné publikum ze sedadel svou akcí David Tomášek. Projektil forvarda Sparty na poslední chvíli levým ramenem vytěsnil brankář Marcus Högberg.

Už po pěti minutách však naše hokejisty postihla první patálie. Sérii švédských nahrávek ustál Šimon Hrubec bez inkasovaného gólu, zranil si ovšem při zákroku levou nohou. Nahradit jej musel hrdina z utkání proti domácímu Švýcarsku, Marek Langhamer. A hned po několika vteřinách musel vytáhnout z rukávu zákrok proti Rasmussenovi, který zvolil zakončení na bližší tyč. Pravděpodobně největší šanci z české strany měl v úvodní periodě Libor Zábranský, kterému se nepovedlo uklidit do branky elegantní pas, od Lukáše Radila. A tak přišel krutý trest.

Dvě minuty na to usedl na trestnou lavici Jan Košťálek a soupeř početní výhodou nepohrdl. Henrik Tommernes se s pukem natlačil až do prostoru mezi kruhy, odkud přesně našel Jespera Olofssona, jehož rána rozvlnila síť za zády Langhamera. Češi tak poprvé na tomto turnaji prohrávali. Zvrátit se to po faulu Martina Lundberga snažil střelecky aktivní Jan Košťálek s Lukášem Radilem. Maskovaný fantom soupeře ale změnu skóre nepřipustil.

Po nepříliš pohledné úvodní dvacetiminutovce se Češi snažili se soupeřem srovnat krok. Směrem dopředu se však, i přes nepopíratelnou snahu, relativně trápili. První větší šanci si vypracoval švédskou defenzivou zapomenutý Lukáš Radil, který bekhendem oprášil betony Högberga. Další pohlednou souhru sehrál čtvrtý útok hráčů se lvem na hrudi, Voženílek ale puk za švédského brankáře neprocedil.

O změnu skóre se tak znovu staral soupeř, když ránu Emila Heinemana smolně mezi betony Langhamera srazil bránící Libor Zábranský. A o tři minuty později následoval další tvrdý úder našeho soka. Oscar Lindberg obkroužil českou svatyni, odkud na hranici levého kruhu našel ideálně postaveného Oscara Fanterberga. Následně Švédové pouze hlídali výsledek a snažili se Čechy k ničemu nepouštět. V závěru druhé třetiny jim početní výhodu poskytl Dennis Rasmussen, jenž se provinil hákováním. V té měl největší šanci ke korigování skóre Jan Košťálek, jeho rána se ale odrazila pouze od mantinelu za švédskou klecí.

Češi odmítali složit zbraně a leč start poslední části nevypadal slibně, ke snížení scházely doslova milimetry, když Högberg fantasticky zastavil tutovku debutanta Adama Najmana. Činit se musel rovněž strážce české svatyně. V přesilové hře Švédů se dvakrát do výborné palebné pozice dostal Nygren. Osmadvacetiletý rodák z Moravské Třebové ale svůj tým podržel. Do další šance se dral Zámorský, obrana soupeře jej ale zablokovala a hnala se do přečíslení, které zachránil právě plzeňský bek. Ten se poctivě vrátil dozadu, čímž dokonale odčinil své zaváhání.

O další změnu skóre ve prospěch domácích usiloval Olofsson, jeho střela ale zmizela v náručí brankáře Marka Langhamera. Ten čtyři minuty do konce zamířil na střídačku. Hned po několika vteřinách mohli hráče Tre Kronor pečetit svůj triumf, sami se ale zastavili ofsajdem. Na druhé straně kluziště ránu Jana Košťálka se za Högberga marně snažil dostat Tomáš Zohorna s Jiřím Smejkalem. Vybojovali pro své spoluhráče ale důležité buly u branky soupeře. To však vyhráli Švédové. Definitivní podobu utkání potvrdil Emil Heineman, který díky učebnicové nahrávce od Dennise Rasmussena ujel všem hráčům v bílých dresech a uklidil hrací předmět do odkryté branky.

Prvotní Švýcarské hry pod hlavičkou Euro Hockey Tour tak ovládli Švédové. Česká republika končí na druhém místě, na záda jí dýchá Finsko. Na chvostu skončil domácí výběr. Z Čechů se nejproduktivnějšími muži turnaje stali dvoubodoví Jan Košťálek (1+1) a Filip Chlapík (0+2).

Branky a nahrávky: 15. Olofsson (Tömmernes), 27. Heineman (Fantenberg, Dahlbeck), 30. Fantenberg (Lindberg, Bristedt), 58. Heineman (Rasmussen)

Autor: František Kalina

Like