Senzace hned na úvod šampionátu! Česká dvacítka zaskočila Kanadu

Kdo si před zápasem vsadil na Česko, nelitoval. Jen málo kdo čekal, že by snad mohla česká dvacítka držet s javorovými listy krok, avšak Češi to zvládli, a dokonce i zvítězili. Favorité střídali i brankaře, poněvadž dostali, jak se říká, „bůra“. Tým plný hvězd narazil na dobrou strategii a odhodlaný výkon.

(foto: isport.cz)

Kanaďané vstupovali do zápasu s velkým sebevědomím. Důkazem byla i drzost útočníků, kteří se hned dvakrát pokusili o kličku Michigan. Začátek nenapovídal žádnému dramatu. Po deseti minutách hry tečoval v přesilovce nahozený kotouč kapitán soupeře Shane Wright a otevřel skóre zápasu. O chvíli později mohlo být hůře, když od modré výborně vypálil Clarke a kotouč skončil až v síti. Dobře ale zafungoval český realizační tým u videa a odhalil offside, který situaci předcházel. A tak udeřili Češi. Kapitán Stanislav Svozil ukázal veliký přehled a perfektně našel volného Davida Špačka a ten v jednoduché situaci neminul – 1:1. Ani ne o minutu později a byla tu zápletka. Český tým se totiž díky trefě Davida Moravce dostal do překvapivého vedení.

Tak jak skončila třetina první, začala ta druhá. Již po čtyřiačtyřiceti sekundách výborně vybruslil Stanislav Svozil a propálil maskovaného muže Listů – 3:1. Soupeř však přispěchal s rychlou odpovědí. Supertalent Connor Bedard nabral rychlé tempo a našel místo v rohu Suchánkovy branky. Favorit se zvedal a vypadalo to na brzké vyrovnání, místo toho však nepovoleně trefil Dean do hlavy Aleše Čecha a rozhodčí posoudili tento zákrok na pětiminutový trest plus konec v utkání. Dlouho odolával kanadský blok ofenzivě Čechů, ale pak si vzal kotouč David Jiříček, prosmýkl se za obránce, hodil kotouč před branku a tam ho za záda brankáře protlačil Jaroslav Chmelař – 4:2. Uběhlo jen půl další minutky a padla další branka. To trochu chyboval brankář hokejové velmoci a Matouš Menšík tak „odzvonil pátou“. Leč by to před zápasem asi nikdo nečekal, Kanaďané střídali gólmana. Závěr druhé části byl naprostým krupobitím v obranném pásmu Rulíkovi družiny. Jenže Suchánek společně s defenzivou držel tříbrankový náskok.

Stejně tomu bylo i v závěrečné části zápasu. Kanaďané nemohli najít recept na výbornou obranu. Nakonec rozhodly i nervy nezkušených mladíků, když soupeř začal dělat chyby a faulovat. Suchánek už za svá záda nic nepustil a zaslouženě byl poté vyhlášen hvězdou zápasu.

Fantazie, kterou zapsal hned první hrací den. Asi tak by se dalo pojmenovat dění tohoto neočekávatelného klání. Český tým tak výborně vkročil do turnaje, ale ještě není zdaleka dobojováno, i když tento zápas nebude jen tak zapomenut.

Branky a nahrávky: 18′ Špaček (Svozil, Brabenec), 19′ Moravec (Měchura, Marcel), 21′ Svozil (Špaček, Šalé), 29′ Chmelař (Jiříček), 29,5′ Menšík (Kos, Suchánek) – 11′ Wright (Zellweger, Guenter), 22′ Bedard (Wright, Korchinski)

Like