Čeští junioři nestačili na Švédsko! Ze zápasu berou bod pro prohře v prodloužení

Českou dvacítku čekala těžká zkouška v podobě švédských nájezdníků. Případný tříbodový zisk by jak na jedné, tak i na druhé straně předběžně zajistil jistotu postupu do vyřazovacích bojů z prvního místa. Švédové se mohli pyšnit 120 odehranými minutami bez obdržené branky. A byli to nakonec oni, kdo ukázal, že i krátká pasáž dokáže převrátit utkání na jejich stranu.

(foto: iihf.com)

Češi do zápasu vlétli s obrovským nasazením. Od prvního střídání svého soupeře přehrávali, vyhrávali osobní souboje a u všech puků byli rychleji. Seveřané zaskočeni aktivitou českých juniorů se nedokázali udržet po delší dobu v útočném pásmu. Největší gólovou šanci si vypracovali jen díky šťastnému odrazu od rozhodčího, proti byl ale Tomáš Suchánek. Ke slovu se mnohem více hlásili borci se lvem na hrudi, ale i šance Adama Měchury a Jakuba Brabence zůstaly nevyužity, a tak se do kabin odcházelo za stavu 0:0.

Odměna za vyvinutý tlak přišla až ve druhé dvacetiminutovce. Podél levého mantinelu se dokázal prosmýknout Petr Hauser a střílenou přihrávkou našel před brankou dojíždějícího Davida Jiříčka, který jako první na turnaji dokázal uklidit puk za záda Carla Lindboma. Pak ale přišel úder do žeber. Rozhodčí poslali na trestnou lavici Aleše Čecha, který příliš agresivně strčil do jednoho ze Švédů při oslavách vstřelené branky. Přesilovce se dokázali ještě svěřenci trenéra Radima Rulíka ubránit, ale při následném tlaku vystihl Fabian Wagner českou rozehrávku a upravoval stav zápasu na 1:1. Za devadesát sekund už byl obrat dokonán. K puku se na modré dostal Ludvig Jansson, který svou střelou poslal kotouč za záda Tomáše Suchánka, jenž měl valem clonících hráčů zakrytý výhled. Čeští mladící zaskočení slepenými brankami vypadli ze svého systému a nedokázali do konce druhé části najít odpověď.

Celá třetí třetina se mohla vyvíjet jinak hned po 12 vteřinách, kdy se po krásné individuální akci dostal k zakončení Jiří Kulich, na švédského brankáře byl ale krátký. Carl Lindbom celé utkání předváděl neskutečné zákroky, měl k tomu ale i nutnou dávku štěstí, když byl puk po střele Martina Ryšavého několikrát tečován bránícími hokejisty a nakonec se dokutálel těsně vedle levé tyče. K dispozici dostali Češi ještě jednu přesilovku, během které mohl po nádherné kombinaci, do které se zapojila celá pětice, Gabriel Szturc nejenom vyrovnat stav utkání na 2:2, ale také předčasně ukončit anketu o nejhezčí gól turnaje. Nedopravil ale kotouč do odkryté branky, a tak snažení českých hokejistů pokračovalo i nadále. Maskovaný muž hájící svatyni Tre Kronoru ukořistil i puky vyslané z holí Jiříčka a Szturce, jenom střela v podání Hausera mu proklouzla, na pomoc ale přispěchal švédský útočník Östlund a odpálil touš klouzající pomalu za brankovou čáru do bezpečí. A tak se o doplnění sbírky skórujících obránců postaral jeden ze dvou chybějících na seznamu Jiří Ticháček. Kladenský odchovanec si chytře narazil s Matyášem Šapovalivem, nechytatelně poslal puk pod horní tyčku a nasměroval utkání do prodloužení.

Prodloužení je vždycky velmi stresová záležitost – jedno malé zaváhání vás může stát celé utkání. A to se nakonec českým juniorům stalo osudným. Nejdříve si puk za vlastní kasou vzal David Jiříček, který sólem přes celé kluziště doputoval až za švédskou branku, kolem které se obtočil a už už to vypadalo, že zastrčí puk kolem pravé tyčky. Na poslední chvíli se ale dostavil do brankoviště Victor Sjoholm a svojí hokejkou překazil českému obránci finální fázi dobře se rozvíjející akce. A nepsané fotbalové pravidlo „nedáš, dostaneš“ se promítlo i do hokejového světa. Po vyhození puku z vlastního obranného pásma odjela česká lajna na střídačku, opomenula ale na druhé straně ledové plochy volného Ludviga Janssona, který svým druhým gólem v utkání rozhodl o zisku druhého bodu pro Tři korunky.

Branky a nahrávky: 26. Wagner, 27. Jansson (O. Pettersson, Robertsson), 62. Jansson (Lekkerimäki, Östlund) – 24. Jiříček (Hauser, Měchura), 55. Ticháček (Šapovaliv, Jiříček)

Autor: Jiří Toupal

Like