Češi se se základní částí rozloučili vítězně!

Poslední prověrka čekala naše juniory proti sousednímu soupeři z Německa, který na turnaji doposud vybojoval jedinou výhru a to nad Rakouskem v poměru 4:2. Do české branky se znovu postavil Tomáš Suchánek, do prvního útoku nastoupil Robin Sapoušek, naopak do role třináctého útočníka byl dnes zařazen Eduard Šalé. Utkání však rozhodně nikdo z českých řad však nikdo nehodlal brát na lehkou váhu, vítězství ta tři body by totiž přiblížilo Českou republiku k prvnímu místu ve skupině.

(foto: iihf.com)

Úvod utkání se nesl v lehce nesmělém duchu, již po několika minutách ale začali otěže zápasu přebírat hráči se lvem na hrudi, z čehož brzy pramenil první gól. David Špaček se při přesilové hře napřáhl a jeho rána propadla Nikitu Quappovi za záda. Vstřelená branka dodala českým hokejkám klid, naopak ty německé značně rozhodila, z čehož pramenilo mnoho početných chyb v defenzivě. V rozmezí osmi minut se do samostatných úniků dostali Robin Sapoušek a Adam Měchura. Oba české mladíky si ale soupeřův maskovaný muž ohlídal, stejně jako projektil Davida Moravce, který se snažil tečovat clonící Petr Hauser. Jednogólový rozdíl se ale nakonec přeci jen navýšil. Vyloučení Jakuba Brabence ustáli svěřenci trenéra Radima Rulíka bez úhony. Hned po návratu na led se hráč Charlottetown Islanders zapojil do hry, čímž u německého brankoviště našel Gabriela Szturce, který zakončil se zručností hokejového veterána. Němci na inkasovanou branku chtěli odpovědět, ve svém útočném pásmu ale příliš dlouho nepobyli, čehož se snažil využít Robin Sapoušek. Ten zapojil své rychlé nohy, které jej dostali až k brance Quappa, který si lapačkou jeho svižný pokus ohlídal.

Druhá perioda nebyla z počátku nikterak pohledným hokejem, jako v dějství prvém. Do dvou prudkých ran se obul David Jiříček, Quapp je ale zlikvidoval svou vyrážečkou. Češi i nadále byli více na puku, nedařil se jim ale přechod z obranného pásma, z čehož pramenil tučný seznam zakázaných uvolnění, který tempu hry značně podkopával nohy. Tento tok dění narušil až faul kolenem Benneta Rossmyho, který ještě sudí zkoumali u videa, zda by se nemělo jednat o vyloučení do konce utkání. Rodák ze Zaittau ale nakonec vyfasoval klasický dvouminutový trest. Mezitím došlo v německé brance k rošádě. Nikitu Quappa nahradil o rok mladší Simon Wolf, který byl na ledě uvítán velice krutým způsobem. Jakub Brabenec se usídlil za brankou Wolfa, odkud propašoval kotouč přímo na Jaroslava Chmelaře, jehož zakončení z první skončilo úspěchem. Následně čeští junioři museli zkousnout smolnou branku, když se díky šťastnému odrazu prosadil Veit Oswald. Chuť do hry jim to ale nevzalo, leč Německo výrazně zlepšilo své napadání. Nahození Aleše Čecha ještě skončilo v náručí Wolfa, krátce nato ale ukončil svůj gólový půst na turnaji Martin Ryšavý. A jen několik vteřin po něm hrál v Scotiabank Centre znovu český goal horn. Rána Davida Špačka se od zadního mantinelu odrazila příhodně k Petru Hauserovi, který jej stihl doklepnout do branky.

Do třetí části šlo Německo s početní výhodou. Vinou nepřesných rozehrávek si ale žádnou vážnější akci nevypracovalo a tak přišel opět čas českých mladíků. Kombinaci na jeden dotek úspěšně zakončil svým druhým gólem v zápase Jaroslav Chmelař, který tak potvrdil výborný výkon druhé lajny v tomto klání. Po půl minutě na ně navíc navázal Jakub Kos, jenž ranou na vzdálenější tyč překvapil Wolfa. Asistenci si na jeho prvotní branku na turnaji připsal karlovarský Robin Sapoušek. Do další dobré palebné pozice se po kombinaci s Eduardem Šalém propracoval Jiří Kulich, který ale pouze oprášil betony Wolfa. Činit se musel také Tomáš Suchánek na druhé straně kluziště, když svou lapačkou zmrazil nepříjemný pokus Adriana Kleina. Ustál i nepříjemný závar ve svém brankovišti, který si Němci vypracovali v přesilové hře. Na druhé straně trefil Martin Ryšavý horní tyč. Definitivní tečku za tímto utkáním tak nakonec stanovil Jiří Ticháček. Ten se po pobídce od Martina Ryšavého dostal až do hranice levého kruhu, odkud střelou na lapačku pečetil konečné skóre dnešního utkání.

Branky a nahrávky: 4. Špaček (Svozil, Chmelař), 17. Szturc (Brabenec), 39. Chmelař (Brabenec, Moravec), 36. Ryšavý (Sztuec, Menšík), 37. Hauser (Špaček, Marcel), 44. Chmelař (Szturc, Brabenec), 45. Kos (Ryšavý, Sapoušek), 57. Ticháček (Ryšavý, Kos) – 32. Oswald (Sinn, Bettahar)

 

Autor: František Kalina

Like