Česko deklasovalo Švýcary ve čtvrtfinále Mistrovství světa do 20 let

Čeští junioři po výhře v základní skupině vkročili do vyřazovací fáze turnaje, v zápase proti švýcarskému výběru jasně dominovali. Reprezentaci helvétského kříže nepomohla ani změna v brankovišti za stavu 4:1, naopak brankáře Tomáše Suchánka nemusela mrzet ani chyba v úvodu utkání, navíc ještě rozšířil svou bodovou sbírku již na 4 asistence. První trefu zaznamenal i nejmladší hráč české reprezentace Eduard Šalé. Češi zvládli roli favorita, zápas opanovali jednoznačně 9:1.

(foto: iihf.com)

Vstup do zápasu nevyšel dle představ, hned po 22 vteřinách hry se radoval švýcarský útočník Louis Robin, který využil zaváhání české obrany i brankáře Suchánka. Čechy, ale rychlá trefa nevyvedla z míry využili většího prostoru na ledě při vyloučení na obou stranách a Jiří Kulich vyrovnal po perfektní přihrávce nejproduktivnějšího Čecha Stanislava Svozila, čtvrtou asistenci celkově zapsal taky Tomáš Suchánek, který dál posouvá bodový rekord gólmana na Mistrovství světa do 20 let. Švýcaři se ocitli pod obrovským tlakem, všechny jejich akce končily ve středním pásmu, následně pro ně svitla naděje když Matouš Menšík nešetrným faulem oslabil svůj tým, ale místo aby zužitkovali početní výhodu, tak jim po levé straně ujel silný Marcel Marcel, který si hodil puk za obránce a pak krásnou kličkou poslal Českou republiku do vedení. V první třetině ještě Marcel s Hauserem doslova dovezli puk do brány a za stavu 3:1 pro Česko se šlo do kabin.

Druhé dějství načala prudká rána Davida Jiříčka, z branky se pakovala švýcarská jednička Kevin Pasche, ale ani novému maskovanému muži se moc dlouho nepovedlo držet čisté konto a po čtyrech minutách už Beglieri lovil kotouč v síti. Krásnou šanci pro Jiřího Kulicha připravil zručný Eduard Šalé, to byl konec pro švýcarské naděje. Češi i nadále diktovali tempo hry, na listinu střelců se tentokrát podepsal Gabriel Szturc. S rostoucím skóre, rostlo i sebevědomí hráčů a tak nejmladší hráč se lvem na prsou Eduard Šalé mohl připočítat taky gól ke svým čtyřem asistencím v turnaji, byla to krásná střela zápěstím z kruhu, která zapadla do brány. Kostka nad ledem hlásila 7:1 pro národní tým a všem bylo jasné, že po druhé třetině je rozhodnuto.

Ve třetí třetině se již velké tempo hry neočekávalo. Češi opět dominovali druhým gólem v zápase se opět připomněl Marcel a za minutu taky Szturc. Švýcaři vyprodukovali pár střel, žádná z nich se však neujala. Jiří Kulich se dostal do pár nebezpečných šancí, ale druhý hattrick nezapsal. Od ostudné desítky nebylo daleko, Česko však další puk za záda Beglieriho nedostalo. Zápas se dohrával v klidném tempu. Čeští mladíci deklasovali Švýcary 9:1 a v Kanadě si zahrají o medaile.

Branky a nahrávky: 3. Kulich (Svozil, Suchánek, 8. Marcel, 10. Hauser (Marcel, Kos), 21. Jiříček (Kulich), 26. Kulich (Šalé, Brabenec), 34. Szturc (Svozil, Brabenec), 39. Šalé (Kulich), 44. Marcel (Čech, Ticháček), 45. Szturc (Ticháček, Jiříček) – 1. Robin

Autor: Veronika Mašátová

Like
1