Česká juniorská pohádka pokračuje!

Ve čtvrtfinále se čeští střelci činili. Švýcarsko deklasovali poměrem 9:1 a vydali se na Švédsko, které přešlo přes Finy. Řeč je o týmu, který se stal v základní části jediným přemožitelem Česka na turnaji. A od 20:30 našeho času začala v Halifaxu pravá hokejová vendeta.

(foto: hokejkv.cz)

Úvodní buly patřilo Švédům. Aktivně napadající Češi je ale zahnali až ke své brance, která také byla jako první v ohrožení. Carl Lindbom ale příklepu Jakuba Brabence odolal. Čechy úvodní akce nakopla a snažili se o další tvoření možných příležitostí. Jejich rozehrávky ale nebyly příliš přesné, a tak zahrozil také soupeř. David Jiříček smolně trefil pouze Matyáše Šapovaliva, od něhož se puk odrazil k Isaku Rosénovi, který vystartoval do přečíslení. To zakončil nahrávkou, která ale svého adresáta ve žlutém kabátu nenašla. Češi se nenechali rozhodit a nadále hledali cestu k brance svého soka. Defenziva Tre Kronor ale fungovala excelentně. Jedovatou ránu Stanislava Svozila schytal Fabian Wagner, proti Gabrielu Szturcovi zase obětavě zaklekl Victor Sjöholm. Přišel tedy čas svěřenců trenéra Havelida. Seveřané se jako vítr pár přesnými nahrávkami dostali až do svého útočného pásma. Projektil Ludviga Janssona však Tomáš Suchánek zmrazil lapačkou. Do svého náručí dokázal puk schovat i po dalším nepříjemném tlaku soupeře. Následně diváky na stadionu i u televizních obrazovek pozvedl Martin Ryšavý, který ujel sám na Lindboma. Kličkou do bekhendu ale na nejlepšího maskovaného muže šampionátu nevyzrál. Hned o minutu později přišel první faul, a to na české straně. Za zdržování hry na dvě minuty usedl Jiří Ticháček. Čeští mladíci ale početní nevýhodu ustáli bez úhony. Přesilovou hru měli v první dvacetiminutovce také naši hokejisté. Ani jim se ale nedařilo efektivně zakončit. Do jediné pořádné šance se v přesilové hře propracoval David Jiříček, finální rána mu ale nesedla. V první periodě jsme se tak gólu nedočkali.

Druhá kapitola semifinálového boje nezačala pro rudé dresy vůbec dobře. Jaroslav Chmelař sice nachytal Lindboma při rozehrávce, mezi brusli a tyčku ale puk nevměstnal. A přišel za to krutý trest. Na ránu Ludviga Janssona si Tomáš Suchánek sáhl, vytěsnit ji mimo tři tyče ale nedokázal. Švédové se tak chopili útlého vedení, kterého se odmítali vzdát bez urputného boje. Navíc hned po dvou minutách po gólu devatenáctiletého seveřana mělo Švédsko k dispozici přesilovou hru pět na tři. V oslabení ale předvedl skvělý výkon Jakub Brabenec. Ten fantasticky četl hru soupeře a svou holí hatil jeho rozehrávky. I tuto těžkou situaci tak junioři se lvem na hrudi ustáli. Krátce po návratu do pěti ohrozil Lindboma David Jiříček. Brankář soupeře si však připsal rutinní zákrok, stejně jako proti pokusu Matyáše Šapovaliva. Soupeř začal ve svém obraném pásmu tvořit neprůstupný blok, který se Češi marně snažili obejít či propálit. Do největší šance se v závěru třetiny dostal Jiří Ticháček, Lindbom ale jeho pokus efektivně zlikvidoval svými betony.

Třetí dějství se dělo v obdobném duchu. Hned z úvodu sice cestu ke švédské svatyni našel Tomáš Hamara, pouze ale orazítkoval vyrážečku Lindboma. Na druhé straně to z obdobného místa zkoušel Fabian Lysell. Proti němu ale skvěle zakročil Suchánek. Hra se poté přesunula zpět před švédského brankáře. Střela Davida Špačka se odrazila k nohám Gabriela Szturce. Ten puk ale za záda švédského gólmana nedostal. Ještě blíže byl Eduar Šalé, který trefil tyčku. Právě tyto momenty dodaly českým hokejkám potřebné sebevědomí a víru v možné vyrovnání. Permanentně se dokázali usazovat v útočné třetině kluziště. Obrana Švédska ale odváděla poctivou a obětavou práci. A kam nestačila ona, tam stačil svou výstrojí zasáhnout fantóm Lindbom. Pouhých pět minut do konce vytasil zákrok z jiné dimenze proti Davidu Jiříčkovi. O dvě minuty později si Češi vzali oddechový čas a šli do hry bez brankáře. První akci na pár doteků zakončil po nahrávce Stanislava Svozila jeho spoluhráč Jiří Kulich. Pokus mladého útočníka ale zaplul přesně do připravené lapačky švédského brankáře. Další šance rodáka z Kadaně již putovala mimo tři tyče švédské klece. Následně se snažili Švédi zpečetit svůj triumf, neměli na to ale dostatek sil, jejich cestu tak zastavil u hrazení Stanislav Svozil a rychle přenesl hru do útočného pásma své vlasti. V poslední minutě to zkusil pobídkou k teči Jakub Brabenec. Jeho nahození ale skončilo v ochranné síti. Následné buly soupeř vyhrál, dopustil se ale zakázaného uvolnění. Koho již teď přepadají pocity déja vu, tuší správně. Historie je totiž od toho, aby se opakovala. A pokud nějaký hokejový Bůh existuje, zná toto pravidlo moc dobře. V roce 2010 v Kolíně nad Rýnem Karel Rachůnek ranou z první přesně zakončil pod pravý beton roztáhnutého švédského brankáře Jonase Gustavssona a srovnal tak sedm sekund do konce. V nejednom oku milovníka hokeje se tak jistě objevila slza, když David Špaček na modré našel Davida Jiříčka a dělová rána klatovského rodáka proplula pod pravým betonem Carla Lindoma až do branky. Jeho oslava s celou českou střídačkou byl již pomyslný hřeb tohoto momentu, který zápas poslal do prodloužení.

Prodloužení začalo velice pikantně. Již po dvaceti vteřinách nachytal české bruslaře na vážkách Leo Carlsson, díky čemuž měl dostatek prostoru pro střelu Filip Bystedt. Proti němu ale výborně zakročil Suchánek, který pokus soupeře schoval do výstroje. Výborně hrál také Victor Sjöholm, který do dvou nebezpečných šancí dostal Liama Öhgrena. Ani on na českého gólmana ale nevyzrál. Další infarkt do České republiky poslal forvard Isak Rosén. Spoluhráč Jiřího Kulicha z Rochesteru se kolem Čechů s lehkostí prodral a stanul sám proti Suchánkovi. Ten jeho šanci ale zvládl zlikvidovat svou vyrážečkou. Horkým chvilkám však ani zdaleka nebyl konec. Jako hladový sup kolem české branky kroužil Noah Östlund. Skvělou fyzičku ale prokázal Stanislav Svozil, který svého protihráče k zakončení odmítal pustit. Stejně měl však Suchánek ještě plné ruce práce. Leo Carlsson na něj vyslal zrádnou střelu, když plácl do puku ve vzduchu. Přerovský hrdina v brankářské výstroji se ale ve svém království skvěle roztáhl. Ještě blíže ke gólu byl Noah Östlund. Ten se dočkal svého vytouženého průniku před Suchánka. Jeho střela se zastavila mezi betony českého brankáře přímo na brankové čáře. Po české střelecké abstinenci v prodloužení však nastala senzace. Matyáš Šapovaliv si nabruslil na střed hřiště, odkud na pravé straně našel Jiřího Kulicha. Už to vypadalo, že mladý forvard nebude mít dostatek sil. Nakonec se ale efektivní kulišárnou zbavil bránícího Fabiana Wagnera a svižnou ranou do teploměru překonal nejlepšího brankářského rodáka ze Stockholmu od doby Jhonase Enrotha a odšpuntoval tak nekontrolovatelnou oslavu na české straně. Za zlatým střelcem se vydala ihned celá střídačka jako vlna tsunami. Hráči se objímali a v jejich Zemi ve středu Evropy byl slyšet radostný jásot z každé hokejové domácnosti, pro kterou není hokejové ponocování hřích, nýbrž vášeň.

Po oslavách přišla řada na vyhlášení nejlepších hráčů turnaje u obou týmů. Z řad Švédska se tohoto ocenění dočkal Carl Lindbom s Ludvigem Janssonem a Filipem Bysdtem. Z Čechů byli oceněni brankář Tomáš Suchánek, bek David Špaček a útočník Matyáš Šapovaliv.

Tak skončil zápas, kde ani jeden tým neudělal žádnou fatální chybu. Kde se vařil led. Poprvé od roku 2005 se český juniorský hokej bude moci radovat z medaile. Tu zlatou naposledy slavil v roce 2001. Z party tehdejších zlatých benjamínků již hokej aktivně hrají pouze Tomáš Plekanec, Jan Výtisk a David Pojkar. Svěřence trenéra Radima Rulíka bude ve finále čekat Kanada, která v semifinále zdolala USA 6:2.

 

Branky a nahrávky: 59. Jiříček (Špaček, Szturc), 69. Kulich (Šapovaliv, Špaček) – 21. Jansson (Pettersson, Östlund)

 

Autor: František Kalina

Like
1