Česká juniorská reprezentace prohrála ve vyrovnaném finále! Rozhodlo až prodloužení

Před mistrovstvím by se mluvilo o nevídaném úspěchu. A on je to neuvěřitelný úspěch. Bohužel však tato jízda končí smolně. Česká dvacítka sice dlouho tápala, avšak ve třetí třetině se tým Radima RULÍKA opět zvedl a bleskurychle vyrovnal. Prodloužení už bohužel patřilo soupeři.

(foto: idnes.cz)

První perioda nabídla rychlý hokej hodný finále. Na začátku předvedl úžasnou stahovačku kanadský supertalent Connor Bedard, avšak střelu do branky nenasměroval. Chvíli na to pálil z perfektní pozice Gabriel Szturc, jenže orazítkoval pouze tyč Milicovy branky. Zanedlouho skončil nahozený kotouč až v české brance. Padl však již po odpískaném postavení mimo hru, a tak se pokračovalo za nerozhodného stavu. V polovině třetiny fauloval David Jiříček a Kanada tak mohla ukázat svou sílu v přesilovkách. Dlouho se česká defensiva držela, jenže Javorové listy přeci jen otevřeli skóre. Dylan Guenter si vyměnil kotouč s Clarkem a vypálil z první tak, že Suchánek neměl šanci – 1:0. Později ujížděl sám na brankáře Martin Ryšavý, ale dobře dobruslující obrana a připravený gólman nenechali českému útočníkovi moc prostoru. V závěru třetiny byl soupeř výrazně aktivnější, především útok okolo stále skloňovaného Bedarda, avšak česká defenziva další branku nedovolila.

V prostřední části klání hrála sice česká reprezentace přesilovku, ale nebezpečný byl spíše soupeř. Kanadský útočník nepříjemně vletěl v úniku do Suchánka a ten s bolestivou grimasou zůstal ležet na zádech. Český maskovaný muž to ale překousl a rozhodl se v zápase pokračovat. O pár sekund déle už se na něj opět řítil sokův protiútok, ale král našeho brankoviště předvedl výborný zákrok. A do třetice. Connor Bedard byl sice dál k odraženému kotouči na naší modré čáře, předvedl ale skvělý krok, když skočil rybičku a posunul puk ke svému spoluhráči, Tomáš Suchánek jej však opět vychytal. Po další minutě se už ale bohužel Kanaďané mohli radovat. Svou šikovnost předvedla čtyřka posledního draftu Shane Wright, když se dostal přes dva české hráče a tvrdou bekhendovou střelou vymetl růžek branky, Javorové Listy vedly o dvě branky. Ke konci třetiny se začalo tempo naší hry zvedat. Pomohla tomu i krátká hra ve čtyřech, každopádně národní tým si vytvořil řadu šancí, recept na Milice ale nenašel.

Čechům zbývalo posledních dvacet minut, aby ještě potrápili domácí Kanadu. V úvodu třetiny museli několikrát zasahovat oba brankáři, ale skóre se neměnilo. Až sedm a půl minuty před koncem přihrával Šapovaliv na Eduarda Šalého, který vypálil tvrdě z první. Brankář s pomocí konstrukce sice ještě zastavil kotouč, ten však pouze vypadl před zcela odkrytou branku, kde se dobře zorientoval Jiří Kulich a vstřelil první českou branku zápasu. O ani ne minuty později a sypaly se laviny! Tomáš Hamara nastřelil puk na branku, cestou ho tečoval Jakub Kos a se štěstím kotouč doklouzal až za brankovou čáru. Česká juniorka tak srovnala během méně než minuty a domácí hokejisty naprosto zaskočila. Závěr třetiny byl více opatrný, nikdo nechtěl udělat chybu, ale přeci jen se naskytla šance rozhodnout. Patnáct sekund před koncem musel kanadský brankář řešit další situaci, tentokrát však nebyl překonán. Zápas tak dospěl do prodloužení.

Drama, které rozhodlo finále letošního MSJ bylo o drobných chybách. Takové chybičky se bohužel dopustil český tým. Kanaďané skvěle vyřešili přečíslení dvou na jednoho a brankář bohužel neměl šanci.

Zklamání z tak těsné prohry ve finále bude české mladíky dost bolet, avšak i přes to mluvíme o úžasném úspěchu. Národní tým do dvaceti let trápil kolébku ledního hokeje! V závěru základní hrací doby byli Kanaďané bezradní. Nezbývá než smeknout před tím, co čeští mladíci dokázali.

Branky a nahrávky: 53‘ Kulich (Šalé, Šapovaliv), 54‘ Kos (Hamara) – 13‘ Guenther (Clarke, Othmann), 25‘ Wright (Guenther, Othmann), 67‘ Guenther (Roy, Clarke)

Like