České hokejky přehrály švédské korunky!

Na úvod Beijer Hockey Games čekal svěřence trenéra Kariho Jalonena asi nejtěžší možný soupeř – severské Švédsko. To doposud za letošní Euro Hockey Tour padlo pouze jednou, nad Českem si poté chtělo v domácí aréně udržet neporazitelnost. Češi do boje proti Švédům tradičně vyrazili v červených dresech a s debutantem Ondřejem Válou v sestavě.

 

(foto: isport.cz)

Česko vyhrálo úvodní buly a ihned započalo útočné tažení. Na obou mužstvech bylo znát nasazení a chuť vyhrát. Paradoxně to však vedlo pouze k nejistým rozehrávkám. I tak byla aktivita Čechů chvályhodná, hráči Tre Kronor se chvíli měli u své kasy co ohánět, leč střeleckých pokusů nebylo na rozdávání. Pak ale začala show mužů ve žlutém. Tu odšpuntovali v páté minutě, kdy sérii nahrávek kolem hostující svatyně střelecky utnul Emil Larsson. Vítkovický Aleš Stezka si ale na jeho pokus počíhal. O minutu později si svůj první zákrok připsal také maskovaný muž domácího výběru, který si musel ohlídat příklep kapitána Jana Kováře. O poznání nebezpečnější byla akce Vladimíra Sobotky. Zkušený forvard zavezl puk do útočného pásma a elegantně našel Jiřího Smejkala. Diváky akce pozvedla ze sedadel, červené světlo za švédskou brankou ale nerozsvítila, Smejkal totiž svůj cíl těsně minul. To byl pro Švédy varovný vztyčený prst, po němž se snažili více eliminovat své chyby v defenzivě. Na vážkách je nachytal ještě reprezentační debutant Ondřej Vála, ani z této akce ale střela na branku nepramenila. Do další šance se dostal Michal Kovařčík, který se marně snažil kotouč procedit za ležícího gólmana. Poté již Švédové nasadili vyšší rychlostní stupeň a Aleš Stezka měl plné ruce práce. Dokázal ale zlikvidovat nebezpečný pokus Isaca Brännströma, tečovaný pokus Carla Klinberga pro změnu skončil těsně vedle levé tyčky. A tak se opět ukázalo staré hokejové pravidlo “nedáš – dostaneš“. Na přesilovou hru se do kruhu postavil kdo jiný, než Dominik Lakatoš. Jeho rána vypadla švédskému brankáři, čehož využil Jan Kovář, jehož pohotová dorážka poslala Čechy do vedení 1:0.

Český tým nezačal druhou periodu vůbec dobře. Hned z jejího úvodu totiž musel řešit dvě oslabení. Ta sice ustál, soupeři to ale dodalo jistou dravost na hokejky a v našem obranném pásmu to byl velmi nepříjemný sok. Pochodeň naděje ale držel brankář Aleš Stezka, který chytal s famózním klidem. Hravě zlikvidoval trestuhodný průnik Pära Lindholma i Isaca Brännströma. Dech se celé české střídačce jistě zastavil také u závaru před naší svatyní, kde se za ležícího strážce českého brankoviště snažil puk protlačit André Petersson. To se mu ale nepovedlo, díky čemuž mohl Vladimír Sobotka puk odpálit přes všechny čáry. Po čtyřiceti minutách tak Švédové vedli na střely 20:10. Skóre však v Malmö patřilo našim hokejistům, kteří nadále drželi hubené vedení 1:0.

To vydrželo do dvaačtyřicáté minuty. U naší branky se znovu roztočil švédský kolotoč, který nakonec vyústil ve vyrovnávací trefu Lucase Wallmarka. Češi se nevzdávali a pokračovali v poctivém bránění, náš soupeř však nadále navyšoval na aktivitě, na Stezku v jednu chvíli létal jeden střelecký pokus za druhým. Nebezpečně blízko němu stanul Oscar Lindberg, jehož na poslední chvíli stačil obětavým skokem odzbrojit Libor Zábranský. I náš národ ze střední Evropy však uměl zahrozit. Slova se chopil Jan Kovář. Ten to jako správný muž s písmenem C na hrudi vzal na sebe a stanul sám před Johanssonem. Pokus do teploměru mu ale nesedl. Jednalo se nicméně o akci, která jeho spoluhráčům dodala větší sebevědomí v útočném pásmu, do dobré pozice se dostal Jiří Černoch, který střelu Ondřeje Beránka za švédského brankáře nezametl. Následně se Lukáš Klok provinil podrážením a Švédy čekala početní výhoda. Tu Česko ustálo bez úhony, krátce po jejím konci však byli hráči Tre Kronor blízko k rozhodujícímu zásahu. Jonathan Dahlén ale v závěrečných minutách na Aleše Stezku nevyzrál. Šlo se tak do prodloužení.

I to začali aktivněji Švédové. Usadili se u branky Stezky, sami u ní ale trestuhodně propadli, díky čemuž se Česko vydalo do přečíslení tři na jediného švédského beka. Puk měl na hokejce Jan Kovář, který situaci s ledovým klidem vyřešil na milimetry přesnou nahrávkou na Lukáše Kloka. Proti jeho zakončení se švédský brankář natahoval marně, síť za ním se rozvlnila a rozproudila radost na české straně, která úspěšně dobyla švédskou tvrz. Do třetice to již vyšlo!

Branky a nahrávky: 17. Kovář (Lakatoš, Zámorský), 61. Klok (Kovář, Chlapík) – 42. Wallmark (Dahlen, Larsson)

Autor: František Kalina

Like