Češi v prodloužení porazili Švýcary a na turnaji končí třetí!

Čeští hokejisté dokázali v závěrečném utkání Švédských hokejových her porazit Švýcary, a to poměrem 2:1 po prodloužení. V závěru zápasu totiž s výsledkem zahýbal Švýcar Mike Kunzle, který poslal duel do prodloužení. 

(foto: hokej.cz)

Češi do zápasu nastoupili ve speciálních dresech, které znají fanoušci z domácích soutěží. Reprezentace nezahálela a taky nastoupila v úboru, který má podpořit projekt O Kapku lepší hokej. Do brankoviště se vrátil vítkovický brankář Aleš Stezka. Do sestavy se oproti předchozím zápasům nevešel Dominik Lakatoš a Jakub Jeřábek. 

Češi byli od začátku zápasu aktivnější, když střelu Lukáš Jaška zastavila až branková konstrukce. V šesté minutě mohla česká střídačka zvedat ruce nad hlavu, protože Adam Musil poslal dobře mířenou přihrávku na volného Jakuba Fleka, který v souboji jeden na jednoho dokázal dostat kotouč za záda švýcarského brankáře.

V polovině prvního dějství se o slovo pokusili přihlásit i Švýcaři, když se Aleši Stezkovi nepodařilo jako prvnímu získat puk za brankovištěm a Češi měli před sebou hrozbu v podobě gólu do odkryté brány. Švýcarům se zakončit naštěstí nepodařilo a ani následný pokus Simona Knaka nebyl úspěšný.

Ke konci třetiny obdržel pětiminutový trest Lukáš Klok za vražení na hrazení. Češi se ale po zápasu s Finskem výrazně defenzivně zlepšili a švýcarská přesilovka nebyla pro Aleše Stezku nebezpečná. 

Češi si oslabení přenesli i do následující druhé třetiny, kdy ale dokázali jednobrankový náskok udržet. Nebezpečná se ale stala situace v pětadvacáté minutě, když Willy Riedi otestoval reflexy českého brankáře, který se dokázal fantasticky přesunout a zastavit střelu lapačkou.

Neobvyklý taktický krok provedla švýcarská střídačka v polovině druhé třetiny, když brankáře Sandra Aeschlimanna vystřídal krajan Melvin Nyffeler. Ještě ke konci dějství dokázali Nyffelera Češi potrápit především šancí, která se za brankovištěm naskytla Lukáši Jaškovi. Nenašel ale mezi brankářem a brankovou konstrukcí mezeru. 

Třetí třetina nabídla české reprezentaci šanci zvýšit svůj náskok, když byl na dvě minuty vyloučen Lukas Frick za podražení. Švýcarům se ale dařilo puk držet dál od své svatyně. Po konci přesilové hry se do výrazné šance dostal Jiří Smejkal, který se pokusil v samostatném úniku dostat kotouč mezi brankářovi betony, ale neuspěl. V padesáté minutě se Češi radovali z branky, již autorem byl pomocí teči Jiří Smejkal. Gól ale po přezkoumání nebyl kvůli vysoké holi uznán a Češi měli nadále pouze jedno brankový náskok na svého soupeře. 

Neuznaného gólu dokázali využít pár minut před koncem Švýcaři, když po neúspěšné přesilové hře se pokusil vystřelit z boku a jeho střelu svým blokem nešťastně zvednul Ondřej Vála. Aleš Stezka se střelou už nic nezmohl a švýcarská střídačka se mohla radovat z vyrovnání. Češi měli v závěru zápas problém se vrátit do původní tempa a pohody, ale Švýcaři nedokázali podruhé udeřit a o utkání muselo rozhodovat až prodloužení.

Hne na počátku prodloužení si život udělali Švýcaři těžší díky vyloučení Calvina Thürkaufa za nedovolené bránění. Češi si před přesilovou hrou vzali oddechový čas a následně dokázali využít tlaku v útočném pásmu, když Michal Kempný nahrál volnému Filipu Chlapíkovi, který našel ve švýcarském brankáři volné místo a zápas ukončil. Češi skončili díky zisku dvou bodů celkově na třetí příčce. V pozdějším utkání o první místo mezi Švédskem a Finskem zvládlo utkání lépe domácí Švédsko a to poměrem 3:1.

Branky a nahrávky: 56. Künzle (Thürkauf, Fora) – 6. Flek (Musil, Klok), 62. Chlapík (Kempný, H. Zohorna)

Like