Hokej v číslech! Individuální statistiky základní části TELH 2022/23

Skončila základní část Tipsport extraligy a co se statistik hráčů týče, nabízí velice zajímavé údaje. Tak například v produktivitě hráčů vůbec nevévodí nikdo z týmu Pardubic, přes to, že právě Dynamo zvítězilo v základní části. Na čele se nacházejí i hráči z týmů, které skončili na spodu tabulky. Kdo byl tedy nejlepším střelcem, nahrávačem, brankářem a tak dále?

(foto: livesport.cz)

Nejproduktivnější hráč – Martin Růžička
Minulou sezonu naprosto dominoval Filip Chlapík, který se však po play-off stěhoval do Švýcarska. To v letošním ročníku byl souboj o krále produktivity vyrovnaný do posledního kola, a nakonec se o čelo přetahovali dva hráči z třineckých Ocelářů. Z padesáti dvěma body se stal nejproduktivnějším hráčem Martin Růžička. Hned o bod v závěsu měl svého spoluhráče Marka Daňa. Zajímavostí je, že Růžička odehrál padesát dva zápasů a zapsal stejný počet bodů a Daňo odehrál o utkání míň a zapsal o bod míň. Nejproduktivnější trojici uzavírá kladenský Tomáš Plekanec, který se však teď bude s Rytíři připravovat na baráž.

Nejlepší střelec – Marko Daňo
V bodování skončil sice druhý, avšak v boji o krále střelců neměl konkurenci. Marko Daňo nastřílel 29 branek a zvítězil s náskokem čtyř přesných zásahů na druhého Michala Řepíka. Kapitán Sparty poté předehnal Milana Gulaše o jeden gól. Může být však z trojice nejšťastnější, jelikož Sparta míří rovnou do čtvrtfinále. Třinečtí sehrají překolo s Litvínovem a pro Gulašův Motor sezona končí.

Nejvíce asistencí – Lukáš Pech
Nejlepším nahrávačem se s osmatřiceti asistencemi stal Lukáš Pech. O druhé místo se dělí Petr Holík s Andrejem Nestrašilem. Druhý zmiňovaný však odehrál o osm utkání méně. Oba dva nasbírali 36 gólových přihrávek. Vítězství této statistiky pro Lukáše Pecha však již není moc předmětné, neboť pro Motor již sezona skončila. Naopak druzí dva budou se svými týmy bojovat v předkole vyřazovací fáze.

Úspěšnost zákroků (min. 20 zápasů) – Dominik Furch
Procentuální úspěšnost zákroků měl nejlepší brankář Komety Dominik Furch. Pochytal 92,61 % střel soupeře. Druhý byl s číslem 92,53 % Petr Kváča a třetí s 92,45 procenty Henri Kiviaho. Hned devatenáct brankářů zůstalo nad devadesáti procenty. Druhý gólman ve statistice Petr Kváča odchytal hned třiačtyřicet zápasů, což je nejvíce v lize. Přes čtyřicítku se dostali ještě Dominik Furch a brankář Sparty Jakub Kovář.

(foto:hc-kometa.cz)

Brankář s nejvíce vyhranými zápasy – Roman Will a Petr Kváča
Nejvíce vychytaných zápasů s vítězstvím mají hned dva brankáři, a sice Petr Kváča a Roman Will. Pardubický brankář k tomu však potřeboval o čtyři zápasy méně. I třetí místo je dělené, kdy pouze o jednu vychytanou výhru méně mají Jakub Kovář a Aleš Stezka. Vedoucí dvojice vychytala šestadvacet vítězství a dvojice v závěsu tedy 25.

Nejproduktivnější obránce – Uvis Janis Balinskis
Nejproduktivnějším, a dokonce i nejlepším střelcem mezi obránci se stal liberecký zadák Uvis Janis Balinskis. Ten nasbíral 35 bodů, z toho 11 branek. Druhý, o tři body méně, měl Petr Zámorský. Třetí místo obsadil s třiceti body Jan Košťálek. Ten však odehrál o osm klání méně než Balinskis.

Největší čas na ledě – Petr Zámorský
Nejvíce času stráveného na ledě mezi hráči měl za základní část Petr Zámorský. Plzeňský bek odehrál 1396 minut, což vychází na více než sedmadvacet minut na zápas. Druhý nejvytěžovanější hokejista extraligy je Tomáš Plekanec. Kladenský veterán strávil na ledě necelých 1217 minut, tedy 23 a půl minuty na zápas. Což je na útočníka neuvěřitelné číslo. Ještě vezmeme-li, při vší úctě, v potaz jeho věk. Třetí v této statistice je též hráčem Kladna. Jde o obránce Jakea Dotchina. Ten odehrál necelých 1210 minut, a jelikož odehrál o tři zápasy méně, vychází to na skoro 25 minut na zápas.

Nejproduktivnější hráč do dvaceti let – Eduard Šalé
Výběr uzavřeme mladou sílou. Nejproduktivnějším mladíkem do dvaceti let se stal se čtrnácti body Eduard Šalé. O druhé místo se dělí šestibodový Adam Dvořák a Jiří Ticháček.

Like