První krok v boji o Extraligu! Chance liga zná své semifinalisty

Letošní hokejový ročník utíká jako voda. Do roka a do dne znovu nastala část sezony, která patří těm nejlepším. Část sezony, kde nejvíce eskalují emoce. Kde se hraje o vše – play-off. Letošní seznam čtvrtfinalistů byl opravdu vyrovnaný a žádný postup dále se nerodil zadarmo.

(foto: livesport.cz)

Třebíč zažívá sezonu snů. Vůbec poprvé v historii organizace ovládla základní část Chance ligy a ve čtvrtfinále se postavila Přerovu. Zubři se odmítali dát zadarmo. Město z Olomouckého kraje do této nečekaně vyrovnané série vstoupilo vítězně. Hrdinou prvního kola se stal dvaadvacetiletý Denis Indrák, který v 67. minutě propálil Pavla Jekela a zařídil pro svůj tým první výherní korálek. Vítězný náhrdelník se však dalších přírůstků ze stran Přerova nekonal. V podobném duchu se odehrávala i další kola. Se skromným střeleckým skóre 3:1 a 2:1 se z vítězství radovala Třebíč. Svůj triumf pečetila v pondělí. Utkání za stavu 2:2 došlo až do samostatných nájezdů, které odšpuntoval Lukáš Forman, na něhož ve čtvrté sérii úspěšně navázal Matyáš Svoboda. Tíha zodpovědnosti padla na Davida Březinu. I jeho ale fantom Pavel Jekel vychytal a rozproudil rudé vlnobití v Meo Aréně.

Další úspěšnou družinou se stal Prostějov. Jestřábi čekal boj se sousedním týmem z vyrovnané tabulky. 8. března k nim přijel Stadion Litoměřice, papírově silný kádr, opřít se mohli o produktivního beka Jana Holého, nebo o forvarda Filipa Kuťáka. Oba bruslaři však ve čtvrtfinále dohromady nasbírali jediný bod, ale to předbíháme. Očekávala se mohutná přestřelka v každém kole. Ani první kapitola tohoto boje ale nenabídla divákům gólové hody. I zde se šlo do prodlužování. Na Moravě po šedesáti minutách svítilo skóre 0:0. Převážně díky skvělým výkonům maskovaných mužů Tomáše Krále z Litoměřic a Jaroslava Pavelky z Prostějova. Ten měl v 11. minutě menší komplikace s výstrojí. Bývalý gólman Liberce tak své místo přenechal Josefu Němečkovi, pouze ale na dvě minuty. Poté se do branky vrátil a byl to nakonec on, kdo si odnesl čisté konto. Na druhé straně totiž zametl elegantní nahrávku Vlacha do prázdné branky Jan Veselý. Do akce na Hané oba týmy vyrukovali hned následující den. Na obou mančaftech byla znát drobná únava z včerejší vyrovnané partie. Kališníci nakonec doplatili na nevýraznou koncovku a nedisciplinovanost. Prostějov využil dvě početní převahy a triumfem 5:2 se tak skvěle naladil na rozhodující třetí mač. Oč hrát měly samozřejmě i Litoměřice, které potřebovaly odvrátit nečekaně brzký konec letošního ročníku. Navíc se v této čtvrtfinálové sérii poprvé představili na domácí půdě. Do sestavy se domácím vrátil zkušený matador Jaroslav Kracík, který byl umístěn do třetí lajny k Berkovi s Koláčkem. Bitva pod Radobýlem to byla mohutná. Kulich Arena se otřásala v základech již v 7. minutě, kdy se přesně mířenou ranou prosadil Lukáš Válek. Nakonec se ale stal posledním litoměřickým střelcem v této sezoně. Už v 21. minutě totiž stačili Jestřábi nepříznivé skóre otočit na 3:1. Domácí svěřenci to v závěru zkoušeli bez gólmana, ani to ale nepomohlo. Odkrytou svatyni trefil Vilém Burian a pečetil triumf svého týmu.

,,Letos jsme v kabině měli skvělou partu a mrzí nás, že to nevyšlo. Klukům patří velký dík. Dále bychom chtěli poděkovat fanouškům, bylo krásné vidět narvanou arénu a mrzí nás, že jsme se jim nedokázali odvděčit výhrou,“ smutnil po prohrané sérii Přemysl Svoboda.

Třetí čtvrtfinálovou partou byl Vsetín s Jihlavou. Oba celky od sebe dělilo pět pozic v tabulce, pojila je naopak extraligová minulost a myšlenky na nejvyšší cíle. I zde bylo rozhodnuto v nejkratším možném termínu, napětí to ale bylo doslova do posledních vteřin. Největšího dramatu jsme se dočkali v prvním vzájemném utkání. Zde Dukla vytasila skvělý comeback, kdy srovnala ve třetí třetině ze stavu 1:3 na 3:3. Jihlava se mohla mít daleko lépe, v posledních minutách se sami před Žukovem zjevili Chlubna s Meluzínem. Vsetínský gólman ale akci svého bývalého klubu skvěle vychytal. Šlo se tak do prodlužování, které začalo poměrně opatrně, brzy jej ale rozproudily fauly na jihlavské straně, které nakonec stály Duklu první zápas. V 79. minutě se trefil Pavel Klhůfek. Kolem jeho lehce kuriózní branky byla řada otazníků, sudí ale po zhlédnutí videa branku potvrdili. Domácí půdu zužitkovali vsetínští i v kole číslo dva, opět se to ale neobešlo bez vyrovnaného průběhu. Tentokrát domácí dokázali otočit nepříznivé skóre z 0:1 na 2:1. Bojovat o něj museli do posledního hvizdu, jen v závěrečných třech minutách kroužili hráči Dukly kolem vsetínské branky, jako hladoví supy, její strážce si ale počínal bezchybně a zařídil důležitý krok pro své kamarády. Ten byl dovršen v Jihlavě, z níž se Vsetín vracel s výhrou 3:2. Tu zařídil gólem v posledních třech minutách Tomáš Chlubna, který letos mimo Vsetína hájil rovněž barvy Litoměřic a extraligového Motoru.

Čtvrtfinálový čtyřlístek zakončovala Poruba, které se postavila proti Zlínu. Sezona Beranů by se letos klidně mohla promítat jako celovečerní film. Zlín musel zkousnout trpký sestup z nejvyšší soutěže, návrat na extraligová kluziště byl v nedohlednu. Ještě v prosinci jim patřilo poslední místo, hráčům muselo být sáhnuto na platy. Nakonec celek z nejspisovněji mluveného kraje vybojoval 6. místo. Tím si zařídili přímí postup do vyřazovacích bojů. Jen málo hokejových expertů ještě na začátku kalendářního roku něco takového očekávalo. V sérii v brankách obou mužstev stáli gólmani s extraligovými zkušenostmi. Na straně Zlína Daniel Huf, na druhé straně o pět let starší Daniel Dolejš. V prvním kole se lépe vedlo bývalé opoře Vítkovic, která Zlín vynulovala 3:0. Vendeta naopak patřila partě trenéra Miloše Říhy v poměru 5:2 a 2:1. Důležité klání se tak uskutečnilo ve Zlínu. Na Zimním stadionu Luďka Čajky se diváci zvedali ze sedadel poprvé v 8. minutě, kdy se trestného střílení chopil Denis Kindl. Na Dolejše sice nevyzrál, bývalá ofenzivní opora Šumperka se ale podílela asistencemi na obou brankách Petra Mrázka. Na druhé straně se trefil pouze Tomáš Šoustal, žádnou další změnu skóre již Berani nedovolili. Sešívání tak před zraky 4 283 diváků mohli slavit další krůček za návratem do extraligového prostředí.

,,Děkuji celému klubu k postupu do semifinále. Zároveň velká poklona Porubě, krásná a těžká série s velmi kvalitním týmem,“ vyjádřil se krátce po skončení série generální manažer PSG Robert Hamrla na twitteru.

Semifinálové brány se otevřou 19. března. Všechny mančafty tak mají čas na odpočinek. Třebíč vyzve Zlín. Ze vzájemných utkání ze základní části je na tom v poměru 3:1 ve prospěch SK Horácká Slavie. Lukrativní podívanou poskytne série rivalů Vsetín-Prostějov.

Srovnávat všechny čtyři postupující kluby je velice těžké. Statistiky jsou opravdu těsné. Jak již bylo zmíněno, tabulkově se nejlépe vedlo Třebíči, která byla doslova krůček od 100 bodů. Nejvíce vstřelených branek v základní části zaznamenal Vsetín (156), převážně díky zkušenému Luboši Robovi, který má zatím za tři zápasy na kontě dvě asistence. Nejméně branek inkasovala Třebíč (118). Co se početních nevýhod týče, přesilovky procentuálně nejlépe proměňovala znovu Třebíč (24,46 %), naopak oslabení z tohoto seznamu kraloval Zlín (86,86 %).

Papírově se tedy rozhodně můžeme těšit na další nálož hokejových bitev. Od monitorů tedy rozhodně neodcházejte, tato prvoligová show ještě zdaleka nekončí!.

Autor: František Kalina

Like
1