Špatná disciplína stála Čechy sílu i body

Mistrovství světa osmnáctiletých odstartovali naši mladíci pikantním duelem se sousedním Slovenskem. Úvodní buly tohoto derby v Raiffeisen Aréně padlo v 18:30.

(foto: ceskyhokej.cz)

Češi na Slováky vyrukovali s velkou vervou a odhodláním navázat na loňský úspěch, který činil výhru 5:2. I zde na úvod zápasu hned od úvodních minut dobře pálili Kočí se Židlickým, jejich rány ale na slovenskou svatyni neputovaly. Nastala tak série vyloučení na české straně. Slovensko bylo velice aktivním celkem, což partě trenéra Petra činilo potíže. V rozmezí osmnácti minut se na trestné lavici prostřídali Adam Csabi, Jakub Dvořák, Eduard Šalé, Vojtěch Vochvest a Jiří Felcman. V přesilových hrách si dobré pozice tvořili hlavně Peter Císar a po celý zápas velice aktivní František Dej. Ujala se ale pouze koncovka Adama Cedza, který z pravého kruhu nedal Hrabalovi šanci zasáhnout. Český lev ale nevěšel hlavu. Židlický se sice na branku přes osamoceného beka Slovenska nedostal, k dobrému zakončení se ale chvíli po něm dokázal proháčkovat Petr. Více si toho česká výprava nevypracovala, led byl více rozbruslený u branky Hrabala, který přesilovkový nápor soupeře ustál znamenitě, jen v první třetině musel z rukávu vytasit deset těžkých zákroků.

Úvod do druhé třetiny patřil Slovákům, trápila je ale koncovka. Tomáše Pobežal s Adamem Cedzem, českou tvrz přestřelili. Přesněji mířil Dalibor Dvorský, který bekhendem oprášil betony Hrabala. Český gólman dokázal eliminovat i nepříjemnou střelu Richarda Barana. Přes klubko clonících hráčů ji moc neviděl, přesto dokázal fantasticky zareagovat. Kouzlo osmnáctiletého gólmana z Omaha Lancers prolomil až Adam Cedzo, který byl u českého brankoviště nejrychlejším dorážejícím mužem a připsal si druhý přesný zásah večera. Hned po minutě mohli Slováci slavit potřetí, rána Lea Eperješiho ale pouze rozezvonila brankovou konstrukci naší vlasti, která se začínala nadechovat k odporu. Dominik Petr podél hrazení ještě slovenské obraně nepláchl, úspěch s rozzářeným červeným světlem na konci ale zažil jeho spoluhráč Adam Csabi, který obdržel elegantní žabičku od Adama Jecha a tváří v tvář brankáři Urbanovi se nemýlil. Euforie radosti pak propukla v poslední minutě druhé periody. Kometa z Brna Eduard Šalé se v levém kruhu chopil puku a chladnokrevně zakončil na vzdálenější tyčku. Kaňkou bylo lehce zbytečné vyloučení Jana Eichlera za naražení na hrazení, za nějž vyfasoval pětiminutový trest.

Slováci početní převahu začali náporem. Jejich prvotní pobyt v útočném pásmu byl opravdu krátký, když nahrávka Františka Deje zpoza branky nenašla žádnou z holí jeho spoluhráčů, daleko přesněji si ale počínali Baran s Císarem. Hrabal nadále držel svůj tým nad vodou, ve vlastním oslabení tak svůj celek mohl dostat do vedení Šimek, který v přečíslení puk za Urbana neprocedil. Zbytek početní nevýhody dokázala už lehce znavená česká družina ustát bez úhony. A oba týmy měly stále co nabízet. K chybě donutil českou obranu Timotej Varga, jeho zakončení bylo sice razantní, postrádalo ale přesnost. Na druhé straně byl blízko k dovršení obratu Jiří Felcman, který orazítkoval tyčku svatyně Urbana. Poslední velkou možnost měl stříbrný medailista z uplynulého turnaje dvacetiletých Eduard Šalé, který ale ze samostatného úniku neuspěl. Po šedesáti minutách tak bylo jasno, že o vítězi rozhodne prodlužování, nebo samostatné nájezdy.

Prodloužení začali svou akcí Češi, kteří se hned hnali do útoku, nedohodli se ale při přechodu modré čáry, čímž se dopustili ofsajdu. Nepřesnosti pokračovaly. Na obou týmech, zejména na českém, začínala být znatelná únava. Nahrávka Petra před branku svého adresáta nenalezla. Na druhou stranu se hnal Roman Kukumberg, proti jeho pokusu Kavan zasahovat nemusel. V poslední půl minutě se sám před gólmanem zjevil Adam Cedzo. Kličkou mezi nohy ale neuspěl. Na řadu tak přišly samostatné nájezdy.

To začalo Slovensko. Jako první se rozjel Patrik Masnice. Z levé strany jel poměrně pomalu, prudkým zakončením na bližší tyčku si s Hrabalem neporadil. Lépe se vedlo Adamu Csabimu, který nezaváhal z prostoru mezi kruhy. Co se ale nepovedlo v prodlužování Adamu Cedzovi, to se mu povedlo teď v hokejové loterii. Šikovný pravák zakončil rovněž z mezikruží a vyrovnal sérii na 1:1. Na lapačku mířil rovněž Dominik Petr. Rukavice Urbana byla na svém místě. O první kličku v nájezdech se tak pokusil Dalibor Dvorský. Hrabal jej ale po vzoru Dominika Haška v Naganu skvěle vybruslil. Hokejovou lahůdku si poté pro hokejové oko připravil Eduard Šalé, který si roztáhl Urbana a bekhendem zkušeně poslal puk za jeho záda, Češi tak vedli 2:1. Vedení jim ale dlouho nevydrželo. Pod padajícího Hrabala zvládl zakončit šikovný pravák František Ridzoň. Na druhé straně Miroslav Holinka neuspěl. Všechno tak záviselo na páté sérii. A Slovensko ji načalo s grácií. Forhendové zakončení Daniela Jenčka se zastavilo až v české kleci. Odpovědnost tak padla na osmnáctiletého Jakuba Štancla z Växjö. Jeho pokus si ale Urban pohlídal a se svými kolegy tak mohl oslavit výhru po samostatných nájezdech.

Nejlepšími hráči utkání byli zvolení Adam Cedzo a Adam Csabi. Slováci teď vyrukují na Švédsko. Naše mladíky čeká den odpočinku, po němž je na programu dne klání s Německem, které v prvním kole letošního šampionátu nestačilo na javorové listy z Kanady.

Branky a nahrávky: 37. Csabi (Jecho, Vochvest), 39. Šalé (Šimek) – 10. Cedzo (Štrbák, Jenčko), Cedzo (Kukumberg, Pišoja), rozhodující nájezd: Jenčko.

Autor: František Kalina

Like