Belgie, Nizozemsko nebo Austrálie. Kdo dříve v minulosti hrál v elitní skupině?

Některé státy jako je například Česko jsou tradičním účastníkem šampionátu. Jiné reprezentace se v elitní skupině představily krátce a nebo s přestávkami. Projděte si s námi národní týmy u kterých by jste účast mezi špičkou nečekali a mezi ty, které se v ní objevují zřídka.

(foto: collectionscanada.gc.ca)

Nizozemsko
Země tulipánů se mezi hokejovou elitou ukázala na čtyřech mistrovstvích. Na svém prvním velkém turnaji se představili v roce 1935, kdy nevstřelili jediný gól a obdrželi jich celkem 34. Skončili tedy na poslední čtrnáctém místě. V roce 1950 dokázali na šampionátu ve Velké Británii porazit Francii poměrem 4:2 a z celkem devíti týmů se umístili na osmé příčce. Zúčastnili se také olympiády v roce 1980, kde skončili na devátém místě. Odehráli zde svůj jediný duel proti Kanadě, který prohráli 1:10. Poslední zápasy mezi elitou odehráli v roce 1981, když skončili na posledním osmém místě a od té doby hrají v nižších divizích. Minulý rok postoupili do Divize I.

Austrálie
Byly doby, kdy se v rámci Olympijských her konalo také světový a dokonce evropský šampionát. V roce 1960 se australská reprezentace představila na olympiádě v Squaw Valley. Svůj první zápas odehrála proti Československu, který prohrála drtivě 1:18. Hned v dalším zápase utrpěli porážku 1:12 od USA a 1:14 proti Finsku. Z devíti účastníků skončili tedy i po následné prohře s Japonskem na posledním devátém místě. Protinožci aktuálně hrají Divizi II.

Belgie
Belgie patřila v začátcích ledního hokeje v Evropě mezi nejlepší týmy. To dosvědčuje i vítězství na evropském mistrovství v roce 1913. Svoji první účast mezi elitu si připsali na domácí olympiádě v roce 1920, když spolu se Švýcarskem a Francií skončili shodně na posledním pátém místě. Na prvním mistrovství světa v roce 1930 skončili na posledním desátém místě, ale oproti dvěma předchozích národním týmům si mezi nejlepšími celky zahráli celkem dvanáct krát. Svoje nejlepší umístění mezi elitou zažili v roce 1950, když po výhře nad Francií a Nizozemskem skončili na sedmé příčce. Belgie aktuálně hraje v Divizi II.

Japonsko
Japonsko se poprvé zúčastnilo mistrovství světa při jeho prvním ročníku mimo termín olympiády v roce 1930. První zápas odehráli proti Československu, kdy prohráli 2:12. Celkově skončila na děleném šestém místě, které bylo také poslední pozicí. Svoji další účast si Japonsko připsalo až v roce 1957, kdy skončili opět poslední a to tentokrát samostatně a to na osmém místě. Jeden zápas odehráli také proti Československu a prohráli vysoko 1:25! V elitní skupině hráli také pravidelně v letech 1998 až 2004. Nejlepší umístění zde měli 14. místo. Aktuálně se nachází v Divizi I.

(foto: gettyimages.com)

Litva
Z pobaltských států je nepochybně nejúspěšnější Lotyšsko. V elitní skupině se představil ale i sousední stát Litva. K jeho účasti budeme muset zapátrat hodně hluboko v historii a to do šampionátu z roku 1938, který se uskutečnil na pražské Štvanici. Hned své historické první utkání dokázali vyhrát proti Rumunsku a to poměrem 1:0. I přesto se jim na celém turnaji povedlo vstřelit pouze 3 branky. Nejtěžší porážkou byla ta proti Švýcarsku a to poměrem 0:15. Na svém jediném mistrovství se umístili na děleném desátém místě. Do letošního ročníku hráli Divizi I skupiny A, ale kvůli poslednímu místu sestoupili a příští rok se budou účastnit skupiny B.

Jižní Korea
Není to dávno, kdy se mistrovství světa účastnili hráči Jižní Koreji. Mezinárodní zápasy začala hrát od roku 1979 a v současné době jsou účastníkem skupiny A v Divizi I. Ještě před svou první účastí mezi elitou si reprezentanti Jižní Koreji zahráli na domácím olympijském turnaji v roce 2018, kde skončili na posledním 12. místě. Svoji premiéru na šampionátu si odbyli o pár měsíců později v Dánsku. V sedmi zápasech obdrželi celkem 48 gólů a nejtěžší porážkou byla proti Američanům 1:13 nebo Kanady 0:10. Na svém prvním a doposud posledním turnaji skončili na posledním místě.

(foto: iihf.com)

Jugoslávie
Dnes už neexistující stát se účastnil šampionátu pouze jednou a to v roce 1939. Hned první zápas odehráli hráči Jugoslávie proti Československu a byla to pro ně nejtěžší porážka v historii. Našemu celku podlehli vysoko 0:24. Druhý zápas se Švýcarskem nedopadl o mnoho lépe, protože si odnesli prohru 0:23. Jako poražení odcházeli i z posledního utkání ve skupině, ve které  celkem obdrželi 53 branek a nevstřelili žádnou. V soubojích o poslední příčky dokázali uhrát remízu 3:3 s Belgií, ale ani to jim nepomohlo se odlepit z poslední příčky v celkovém pořadí o kterou se mimochodem dělili s Finskem.

Slovinsko
Jeden ze států zaniklé Jugoslávie si v elitní skupině zahrála devětkrát a zúčastní se jí také letos. Úplně poprvé se kvalifikovali v roce 2002 na šampionát ve Švédsku. V základní skupině se jim nepovedlo vyhrát žádné utkání, ale v bojích o konečné umístění a udržení mezi elitou uspěli. Skončili třináctí a spolu se stejným umístěním z Vídně v roce 2005 se jedná o jejich nejlepší výsledek na šampionát. Před letošním ročníkem se šampionátu účastnili naposledy v roce 2017. Ve čtvrtek 18. května se utkají s Českem v základní skupině.

(foto: sportsnet.ca)

Ukrajina
Ukrajina jako jeden ze států bývalého Sovětského svazu se na mistrovství světa objevila poprvé v roce 1999. V základní skupině ve které se utkala například s Ruskem nebo Běloruskem, nevyhrála žádný zápas. V baráži byla ale úspěšná a v elitní skupině se udržela až do roku 2007, kdy padli do nižších divizích. Aktuálně ukrajinská reprezentace hraje v Divizi I skupině B, kde skončila letos na 2. místě.

Rumunsko
Rumunsko bylo jeden z účastníků mistrovství světa především v meziválečném období. Zde jejich neúspěšnější šampionát byl ten na Štvanici v roce 1933, kdy skončili z dvanácti týmů na celkovém devátém místě. Nejlepší výsledek ale zaznamenali krátce po válce a to v roce 1947 opět na turnaji konaném v Československu. I přesto hned v úvodním duelu utrpěli největší porážku doposud a to od domácího Československa. Prohráli 1:23. V závěru turnaje dokázali Rumuni porazit Belgii 6:4 a skončili na 7. místě. Poslední účast zaznamenali v roce 1977. Aktuálně hrají v Divizi I, skupině A.

Maďarsko
Maďaři patřili taktéž mezi tradiční národní týmy, které se účastnili šampionátů v meziválečném období. Největší úspěch se jim povedl v roce 1937 v Londýně, kde obsadili pátou příčku. V konečném pořadí byli dokonce i před Československem. Po druhé světové válce následovalo dlouhé čekání na návrat mezí elitu, kterého se dočkali až v roce 2009 ve Švýcarsku, kde ale skončili na posledním místě. Doposud poslední účast zažili v roce 2016 v Rusku, ale letos se do elitní skupiny vrací.

Kazachstán
Kazachstán si mezi elitou zahrál sedmkrát a účast ho čeká také letos. Poprvé se šampionátu zúčastnili v roce 1998, kdy skončili ve své skupině poslední a v následné baráži padli. Za největší úspěch kazašské reprezentace jde považovat turnaj konaný v roce 2021. Dokázali nečekaně porazit Finsko po samostatných nájezdech a zuby nehty se bránili i v utkáních proti USA nebo Kanadě. Itálii se jim povedlo porazit vysoko 11:3. K postupu do vyřazovacích bojů jim zabránil shodný počet bodů se čtvrtou Kanadou, který ale díky vzájemnému utkání ukořistila vstupenku mezi poslední osmičku. Je ale potřeba zmínit, že Kazachstánu se povedlo nastřílet o 3 branky více než samotné Kanadě nebo Američanům, kteří skupinu vyhráli. V neděli 14. května se utkají s českou reprezentací.

(foto: iihf.com)

Like