Čeští rozhodčí, ve Finsku druhý rok po sobě nebo stálice Ambühl!? Co jste možná nevěděli o letošním MS

Mistrovství světa je za rohem a my se ještě pojďme podívat na pár zajímavostí, o kterých jste možná ještě neslyšeli. Věděli jste například, že se na turnaji představí tři čeští a jeden slovenský rozhodčí nebo to, že se Ambühl podívá již na osmnácté MS.

(foto: cnn.iprima.cz)

Letošní MS bude 87. mistrovstvím světa. Pořádat jej budou dvě země severněji položené než Česká republika. Konkrétně jde o skandinávský stát Finsko a stát z Pobaltí Lotyšsko. Pokud bychom měli jít ještě blíže, tak za Finsko se představí jako pořadatel město Tampere, a ze strany Lotyšska hlavní město, tedy Riga.

Tampere je třetím největším městem na území Finska. Leží mezi jezery jménem Näsi a Pyhä. Je tak největším městem v zemi, které nemá přístup k moři. Nejznámější stavbou v Tampere je Tamperská katedrála, ale nás bude zajímat zejména Nokia Arena. Ta má kapacitu 13 455 diváků a byla otevřena v roce 2021. Společně s Ice Hall v Helsinkách se v této hale konalo MS i minulý rok. Nokia Arena je útočištěm pro dva týmy z finské nejvyšší soutěže, konkrétně Tappara a Ilves.

Druhým městem, které se bude na pořádání podílet je lotyšská Riga. Jde o hlavní a největší město v zemi. V Rize žije necelých sedm set tisíc obyvatel. Leží v místě, kde řeka Daugava ústí do Rižského zálivu, který je součástí Baltského moře. Krásnou součástí města je tzv. Stará Riga. Nás však bude opět zajímat jiné místo, a sice Arena Riga, jak se více než desetitisícimístná hala jmenuje.

Pryč od zeměpisu a pojďme se již více zaměřit na sport. Samozřejmě hokej a samozřejmě mistrovství světa. Turnaj mělo původně pořádat ruské město Petrohrad, ale vzhledem k současné situaci mu bylo pořadatelství odebráno. V květnu 2019 se v Bratislavě rozhodlo o tom, že si pořádání rozdělí právě Finsko a Lotyšsko. Finsko sice pořádalo šampionát i minulý rok, avšak jiní kandidáti nebyli. Pro českého fanouška je tu i šťastná zpráva, neboť příští rok se bude MS konat v České republice. O rok později se poté pořádání rozdělí mezi Švédsko a Dánsko.

Turnaj se bude hrát již zaběhlým systémem pro dvě osmičlenné skupiny, čtvrtfinále, semifinále a souboj o bronz následovaný vrcholem šampionátu – finále. Český tým se nachází ve skupině B společně s Lotyšskem, Slovinskem, Kanadou, Kazachstánem, Norskem, Švýcarskem a našimi východními sousedy Slovenskem. A právě soubojem s našimi (v uvozovkách) bratry do turnaje vstoupíme, tak doufejme že úspěšně.

Ještě zbývá doplnit účastníky druhé skupiny. V té se o postup, který náleží čtyřem nejlepším týmům poperou hokejisté Finska, Švédska, Německa, USA, Dánska, Maďarska, Francie a Rakouska.

Hodně se mluví o hráčích či trenérech. Pojďme však dát také prostor rozhodčím. Na šampionátu se představí tři pruhovaní muži z Česka. Jeden hlavní, konkrétně Jan Hribik a dva čárový, Daniel Hynek a Jiří Ondráček. Maximální počet rozhodčích z jedné země jsou čtyři, dva hlavní a dva čárový. Tolik jich mají Finové, Spojené státy a Kanada. Z jedné účasti se mohou radovat také Slováci. Představí se zde čárový rozhodčí Šimon Synek. Celkem se do turnaje zapojí 14 hlavních a 16 čárových arbitrů.

Nejhorší tým z každé skupiny sestoupí z elitní divize mistrovství. Tu naopak příští rok doplní Velká Británie a Polsko.

Na závěr si řekněme zajímavosti, které baví lidi na internetu. Někteří hráči se v reprezentaci či na tomto turnaji představí vůbec poprvé, jiní jsou však už celkem stálice. Takovým příkladem je třeba železný Švýcar Andres Ambühl. Ten se totiž představí již na osmnáctém MS. Jezdí tedy na šampionát tolik let, kolik je potřeba k dovršení plnoletosti. Je mu 39 let, což znamená že v téměř polovině let jeho života reprezentoval svou zemi na MS.

Maskotem šampionátu bude stejně jako v roce 2021 ježek Spiky. V roce 2021 však byli v tribunách pouze vytištění fanoušci, neboť svět zužovala pandemie Covidu. Tentokrát se ale Spiky potká i s živými fanoušky, tak doufejme, že jich bude dost, hlavně těch českých.

Like