Český první útok, vítěz Stanley Cupu z minulé sezony nebo šikovný Němec! Koho sledovat na letošním mistrovství světa?

Mistrovství světa je každoročně přehlídkou rychlého a kvalitního hokeje. Je to doslova svátek všech fanoušků, i lidí, kteří lední hokej sledují jen málokdy. I pro hráče je to něco výjimečného, a to i přes to, že se ještě stále hraje play off NHL. Někteří si tak prodlouží sezonu po mnohdy neúspěšném ročníku. Zde je krátký výběr několika hvězd, které dorazí na letošní šampionát.

(foto: česká hokejová reprezentace)

Dominik Kubalík (Česko)
Česká republika bude spoléhat především na první útok. V něm by dle dostupných informací měl hrát také Dominik Kubalík. A právě na něm bude zaplnit díru, která by při neúčasti Davida Pastrňáka mohla vzniknout. Plzeňský rodák má za sebou dobrou sezonu v Detroitu Red Wings, když za 81 zápasů nasbíral 45 bodů (20 + 25). Sedmadvacetiletý útočník se na MS představil naposledy v roce 2021, kde nasbíral 6 bodů. Půjde o jeho čtvrté seniorské mistrovství světa. V roce 2019 nasbíral Kubalík dokonce 12 bodů, za bilanci 6 + 6. Pro český tým by měl být jednou z největších ofenzivních zbraní.

Roman Červenka (Česko)
Hráčem, kterého nemůžeme vynechat je dříve zbytečně kritizovaný útočník Roman Červenka. Několikaletý kapitán českého výběru je také několikaletým králem švýcarské nejvyšší soutěže. V letošním ročníku nasbíral sedmatřicetiletý střelec 59 bodů (16 + 43). Bronzový medailista z minulého roku byl vyhlášen nejlepším hráčem celého turnaje, když si připsal 17 bodů v deseti kláních. Loni měl po boku Davidy Pastrňáka s Krejčím. Letos se jako o jeho parťácích pro začátek turnaje mluví o Dominiku Kubalíkovi a Filipu Chytilovi.

Filip Chytil (Česko)
A právě Chytil je dalším a zároveň posledním Čechem na tomto seznamu. Hokejista New Yorku Rangers má za sebou průlomovou sezonu. Za 81 zápasů si připsal 49 bodů (23 + 26). V sestavě Rangers si vybudoval pevné místo, a to mu samozřejmě bude patřit i v národním týmu. Zajímavostí je, že Chytil i Kubalík byli na MS vždy jen spolu a jinak tomu nebude ani letos. Oba by se navíc měli (jak bylo již zmíněno) potkat i v útočné řadě. Filip Chytil je úplně nejmladším hráčem českého výběru.

Mikko Rantanen (Finsko)
Asi úplně největší hvězdou šampionátu bude finský „extrastřelec“ Mikko Rantanen. Šestadvacetiletý útočník Colorada si v 89 utkání připsal sto patnáct bodů (62 + 53). Přesto nemůže být se sezonou spokojen. Minulý rok získal s Avalanche Stanleyův pohár, letos vypadli již v prvním kole. Výhrou v sedmém zápas je totiž sestřelil Seattle. Rantanen si tak jede na MS spravit chuť. Přitom základní část byla pro něj vůbec nejlepší v kariéře. S pětapadesáti brankami byl třetím nejlepším střelcem soutěže, když ho překonali pouze Connor McDavid a David Pastrňák. O to více se dá mluvit o tom, že Mikko Rantanen bude hladový po gólech a je jedním z hlavních kandidátů na nejlepšího střelce turnaje.

(foto: iihf.com)

Moritz Seider (Německo)
To, co je pro Finy Rantanen, může být pro Německo Moritz Seider. Je sice obránce, avšak bývá platný i do ofenzivy. V 82 zápasech zapsal 42 bodů, takže o tom, že má chuť být vidět i v útočném pásmu není pochyb. Seider se zná z klubu s Dominikem Kubalíkem. Oba patří k základním stavebním kamenům týmu. Teď bude mít každý svou významnou roli na mezinárodní scéně. Dvaadvacetiletý Němec pojede již na své čtvrté mistrovství světa. Německu by měl být platný též v přesilovkách. Má velký přehled a také dostatečné sebevědomí. Původně však šestka draftu 2019 a historicky druhý nejvýše draftovaný Němec vůbec neměl jet. Naštěstí pro naše západní sousedy ale dal zranění rychle do kupy a je prý plně připraven hrát.

Alex Tuch (USA)
Asi největším jménem mimo Evropu by měl být útočník Spojených států Alex Tuch. Ten již druhým rokem hraje za tým Buffalu Sabres. Předtím hrál Tuch za Vegas Golden Knights ve kterém působil od první sezony tohoto poměrně nového týmu. Zatímco zlatí rytíři ještě bojují v play off, pro Buffalo už sezona skončila a Tuch se tak rozhodl posílit USA na světovém šampionátu. Pro sedmadvacetiletého hráče to bude první seniorské MS. Doposud se představil pouze na MS hráčů do dvaceti let. Jednou také na mistrovství světa osmnáctek. V letošní sezoně zapsal Tuch 79 bodů v 74 zápasech. Dostal se tedy těsně přes hranici bodu na zápas a nebude překvapením, když se mu to podaří i na mistrovství.

Milan Lucic (Kanada)
Kanada je typická tím, že na mistrovství světa nebere nijak až tak zvučný tým. Přesto pravidelně javorové listy bojují o zlato. Letos Kanaďané doufali třeba v talentovaného Connora Bedarda, ten se však bude spíše soustředit na draft. Mladou krev ale přeci jen mít budou. Zařídí to jména jako Adam Fantilli. Zkušenosti může naopak týmu nabídnout třeba Milan Lucic. Ten má za sebou už velkou řadu sezon v NHL. Nyní působí v týmu Calgary Flames, ale dříve se představil i v dresu Edmontonu, LA Kings či Bostonu Bruins. V nelepší lize světa má více než tisíc zápasů. Zato na světovém šampionátu se představí vůbec poprvé.

(foto: riedia.com)

 

Lucas Raymond (Švédsko)
Dalším hráčem do party z Detroitu bude Švéd Lucas Raymond. Teprve jednadvacetiletý útočník odehrál v NHL teprve dvě sezony. V nich se ale ukazuje ve velmi dobrém světle. V letošní sezoně měl za 74 klání 45 bodů, což je na jeho věk, a především momentální výsledky Red Wings dobrý výkon. Teď jede ale úplně v jiné pozici. Zatímco pro Detroit by bylo play off úspěch, Švédové nutně potřebují medaili. Tre Kronor na cenný kov čekají od roku 2018. V letech 2017 a právě 2018 neměli Švédi přemožitele, ale od té doby se trápí. Raymond by na svém premiérovém, seniorském šampionátu chtěl slavit.

Like