Národní tým poráží Norsko 2:0! Češi si zajistili postup do čtvrtfinále

Češi dokázali díky dvěma gólům v první třetině porazit Norsko 2:0 a zajistili si postup do čtvrtfinále. Svoji první nulu na turnaji vychytal brankář Karel Vejmelka. 

(foto: iihf.com)

Češi se od začátku zápasu tlačili do útočného pásma, ale žádnou výraznou šanci si vytvořit. Upoutat pozornost diváků se podařilo v deváté minutě Ludvigu Hoffovi, jenž dokázal přečíst českou rozehrávku a obtočil se okolo branky Karla Vejmelky, který následnou střelu zneškodnil betony. Norové vyzkoušeli pozornost také české obrany, když se ke střele dostal Ken André Olimb. Kotouč se ale zastavil v hloučku hráčů před českým brankářem. O pár vteřin později se nechal skandinávský celek vyloučit a to rovnou dvakrát. Roli trestajícího se ujmul Dominik Kubalík, jenž svojí sedmou střelou na šampionátu otevřel skóre. Radost české reprezentace přišla znovu necelou minutu před koncem třetiny, když Michal Kempný našel volného Jakuba Fleka, který ujel do útočného pásma a uklidil kotouč za záda norského brankáře.

Hned po začátku druhé periody se Češi přesunuli před soupeřovu branku a vyslali na ni několik nebezpečných střel. Ani jedna ale neskončila zvýšením skóre. Na druhé straně se o slovo přihlásil Michael Haga, který v pětadvacáté minutě svoji střelou z kruhu trefil Vejmelku do vyrážečky a následně se rozezněla česká branková konstrukce. Osmadvacátá minuta byla poslední, ve které si zahrál Daniel Voženílek. U mantinelu zezadu vrazil do svého soupeře, což neuniklo rozhodčím, kteří českému útočníkovi po přezkoumání videa uložili trest pět minut plus do konce utkání. V oslabení se mohl náskok české reprezentace znova zvýšit, když Vladimír Sobotka přihrál na volného Jiřího Smejkala, kterému v bezprostřední blízkosti stál jenom norský brankář. Jeho střela byla zablokována. Ve stejném oslabení se dostal do identického úniku Jakub Flek. Tentokrát mu to ale nevyšlo.

Ve třetí třetině dostali dvakrát Češi příležitost navýšit skóre v přesilových hrách. Největší šanci měl v té druhé Michael Špaček, který po sérii přihrávek vystřelil, ale jeho pokus byl odražen od brankáře soupeře. Norská reprezentace si život komplikovala dalším oslabením v sedmapadesáté minutě a vítězství české reprezentace bylo díky tomu blíž. Češi hráli svoji poslední přesilovku klidně a rozvážně. Nepouštěli se do žádných větších šancí, ale taky nedovolili Norům, aby nějakým způsobem ohrozili Karla Vejmelku. Ten musel i tak svoji práci odpracovat v poslední minutě. Nejprve se pokusil vsítit branku Michael Haga, jeho puk naštěstí skončil v podpaží českého brankáře. Pár vteřin před závěrečnou sirénou se snažil pálit Markus Vikingstad, ale ani jeho střela se nedostala za záda gólmana. Češi tak zvítězili 2:0.

Branky a nahrávky: 13. Kubalík (Košťálek, Červenka), 19. Flek (Kempný, Vejmelka)

Like