Češi nestačili na silný švýcarský výběr! Nepomohl ani rekord střelce Kubalíka.

V neděli večer se v hlavním městem Lotyšska střetl český národní tým s reprezentací helvétského kříže, která zatím neztratila ani bod. Den před utkání s tuzemským celkem ve šlágru skupiny Švýcaři udolali houževnatou Kanadu. Hvězdný výběr českým bojovníkům ukázal, proč jsou považováni za favorita turnaje. I přes značnou snahu celek Kariho Jalonena padnul 4:2 a Švýcarsko do čtvrtfinále vstoupí jako vítěz skupiny B.

(foto: iihf.com)

V první třetině bychom rozdíl mezi oběma celky hledali jen stěží. Oba týmy si vyměnily úvodní pozdravy pro maskované muže a hra, ač kouskovaná hvizdy sudích, svižně odsýpala. Vážnější akci s gólovými parametry zaznamenala rychlá karlovarská letka, Jakub Flek se obtočil kolem brány a nabídl puk Jiřímu Černochovi, bohužel pěkný zásah předvedl brankář Mayer. Beránek ještě dorážel, ale ani tento pokus neskončil za zády gólmana Švýcarů. První branky jsme se dočkali až po chybné rozehrávce jednoho ze švýcarských hráčů, která doputovala až ke kapitánovi Romanu Červenkovi před bránu a ten přesnou ránou poslal Čechy do vedení. Tlak tuzemských hokejistů sílil, ale nedokázali soupeři z Alp odskočit na rozdíl dvou tref. Největší švýcarskou naději měl útočník New Jersey, který se natlačil před obránce a dokonce i zakončil, Langhamer tuto střelu pokryl. Čechům byla nabídnuta přesilovka, Švýcaři si pohlídali střelce Kubalíka, a tak udrželi naděje na srovnání. V útočném pásmu fauloval Radan Lenc a co se nepovedlo českému celku, soupeř dokázal lépe a obránce Loeffel srovnal skóre zápasu. Do šaten se tedy šlo za stavu 1:1.

Ve druhém dějství favorité po většinu času dominovali. Nejvíce byla z českého mančaftu vidět lajna nové zámořské posily nejmladšího z bratrů Radima Zohorny, ten neprohrál snad jediný souboj i díky své vysoké postavě, několikrát se pokoušel clonit výhled brankáři, ale Češi nedokázali opět urvat vedení. Naopak v závěru další přesilové hry se trefil švýcarský veterán Andres Ambül, který dlouho nezahálel a Langhamera překonal i napodruhé a to hned pět minut od svého prvního zásahu. Brankář Marek Langhamer nestihl zaklapnout betony a Švýcarsko již vedlo o dva góly. Pár šancí svou rychlostí vybojovala trojice Flek, Černoch, Beránek, ale ani tato souhra snížení nepřinesla. Druhá třetina, tak skončila veseleji pro výběr helvétského kříže. Do kabin se odcházelo za stavu 3:1.

Třetí třetina začala podobně jako skončila ta druhá. Švýcarští hokejisté drželi pevně svůj náskok až do momentu, kdy útočníkovi Colorada ujely nervy a nesmyslně atakoval Černocha rukavicemi do obličeje. Hbitý centr delší dobu ležel na ledě, pak si ho vzal do parády lékař české reprezentace. Nebylo to nic vážného, ale střední útočník druhého útoku vynechal i přesilovku, na které pravidelně figuruje. Každopádně hloupé vyloučení přišlo Malgina a celý tým Švýcarů draho. Osmou trefou na turnaji snížil stav Dominik Kubalík. Tento plzeňský rodák překonal dokonce český rekord v počtu branek v základní skupině světového šampionátu! Celek veden Jalonenem, Zábranským a Eratem se nadechl a vyrovnávací gól visel ve vzduchu. Kubalík svou velkou šanci nevyužil a Češi neproměnili ani velký tlak v útočné třetině. Na druhé straně se přes celé pásmo dostala přihrávka na volného Richarda, který trefil odkrytou bránu a zhruba čtyři minuty před koncem stvrdil výhru Švýcarů. Česko se nadechovalo k závěrečnému náporu bez brankáře v zádech, ten se však vůbec nevyvedl. Švýcarsko několikrát zkoušelo trefit odkrytou bránu, to se jim nepovedl. Nic však neohrozilo jejich další vítězství v základní skupině a potvrzení celkového prvenství skupiny B. Reprezentace helvétského kříže předčila český národní tým 4:2.

Branky a nahrávky: 7. Červenka, 13. Loeffel (Hishier, Fiala), 23. Ambül (Corvi, Kukan), 29. Ambül (Fiala, Malgin), 53. Kubalík (Červenka, Kempný), 56. Richard (Moser, Riat)

Autor: Veronika Mašátová

Like