Arizona řeší další potíže! Kdy její trápení skončí?

Arizona řeší existenční problémy, které jsou mnohem větší než kdykoliv předtím. Kojoti si za posledních 15 let prošli peklem, které nebere konce a může skončit smutně pro region, ve kterém měl lední hokej využít svůj potenciál.

(foto: gophnx.com)

Arizona začala psát svoji historii v roce 1996, když se původní tým Winnipeg Jets stěhoval do bohatého jihu USA. Tehdy se klub jmenoval Phoenix Coyotes a hned v prvním ročníku se dokázali probojovat do play off. V týmu hrálo dost zvučných jmen, jako byli například Keith Tkachuk nebo Claude Lemieux. I přesto ale tým nedokázal dosáhnout na výraznější úspěch a v roce 2001 tým odkoupila skupina investorů okolo Wayna Gretzkyho. 

Kojoti se ale dost trápili. Až na první sezónu od změny majitelů klubu se každoročně potáceli na hranici pouze získaných 80 bodů, které tým k bojům o Stanley Cup nepřibližovala. Phoenix se stal v tomto období ale kolonií pro české hráče. V prvním kole draftu si vybrali například Jakuba Koreise nebo Martina Hanzala. Dres Kojotů nakonec ale oblékl pouze druhý jmenovaný, který v týmu odehrál celkem 10 sezón. Další hráči, kteří si získali místo v sestavě byli Zbyněk Michálek, Radim Vrbata nebo například Rostislav Klesla.

(foto: azcentral.com)

Pro Wayna Gretzkyho se to ukázalo jako velice špatná investice. Už na konci roku 2008 prosakovalo do médií, že účty Phoenixu musí platit vedení ligy. Organizace v roce 2009 zbankrotovala a legendární bývalý kanadský útočník se vzdal svého podílu v týmu. Jerry Moyes, jakožto další vlastník organizace oznámil bankrot týmu krátce před oznámením nabídky Jerryho Reinsforda, jakožto vlastníka Chicago Bulls nebo Chicago White Sox ke koupi organizace. Moyes chtěl klub prodat kanadskému byznysmenovi Jimu Balsillieovi, ale to vedení NHL zatrhlo. Následně liga Moyesovi vzala zbývající vlastnický práva na Phoenix Coyotes.

Jim Balsillie je zajímavé jméno nejen v dějinách Kojotů. Dříve měl zájem o koupi Pittsburghu Penguins nebo Nashvillu Predators. Ani jeden nákup se nedokázal dotáhnout do konce. Neúspěch získání Tučňáku byl především v neshodách v podmínkách s ligou, která chtěla v případě nutnosti převzít velení v organizaci. U Predátorů se vyskytl problém, který následoval později i u Kojotů. Balsillie se chytal přesunout jakýkoliv tým, který chtěl koupit do Hamiltonu. Během jednání o prodeji Nashvillu do jeho rukou už prodával v kanadské hale permanentky a z jednání o prodeji nakonec sešlo. O pokus přesunout některý z týmů do Kanady se pokusil právě i v případě Phoenixu. 

Liga se snažila najít nového majitele organizace a do té doby udržovala Phoenix při životě. Mezi vážné zájemce o koupi byli už dříve zmiňovaný Jerry Reinsford a také investiční skupina Ice Edge Holdings. Ani jedna strana nebyla úspěšná. Proč? Hlavním důvodem byla samozřejmě finanční stabilita týmu, o které pochyboval právě Reinsford. Tím druhým problémem byla dohoda s městem Glendale, které provozovalo halu ve které Phoenix hrál. S ani jedním zájemcem se město nedokázalo dohodnout na podmínkách pronajímání haly.

(foto: sport.aktualne.cz)

V létě 2013 se konečně povedlo najít nového majitele Kojotů, kteří se o rok později přejmenovali na Arizona Coyotes s odůvodněním reprezentace celého regionu. Organizaci koupila skupina IceArizona, ale většinový podíl jim moc dlouho nevydržel, protože v říjnu 2014 se rozhodl 51% podíl koupit Andrew Barroway. Přepis Arizony na nového většinového vlastníka neproběhl vůbec hladce. V roce 2015 se dostalo na veřejnost, že Barroway zmeškal část platby. I přesto o rok později vlastnil 54% franšízy. 

Ve stejném roce oznámili Kojoti zájem o stavbu nové haly ve městě Tempe. Předpokládalo se, že bude dostupnější pro diváky, díky čemuž mnohem víc zviditelní lední hokej v regioně, kde vládne především basketbal. Projekt byl ve spolupráci s Arizona State University, která ale v roce 2017 od návrhu sešla. V té době taktéž Barroway odkoupil zbytek podílu IceArizona a stal se jediným vlastníkem celé organizace.

V červenci 2019 se opět děla rošáda ve vlastnictví Kojotů Barroway prodal většinový podíl miliardáři Alexi Meruelovi. V srpnu 2021 se Glendale a Gila River Arena rozhodli neprodloužit nájemní smlouvu s Arizonou, což znamenalo její znovu jednání o přesunu do města Tempe. 8. prosince 2021 přišla pro Kojoty další rána v podobě ultimáta, že jestli do 12 dnů nezaplatí na daních 1,3 milionů dolarů plus dalších 250 tisíc dolarů městu Glendale, tak budou vyhoštěni z jejich do té doby ještě domovské haly. 

Částku Arizona do druhého dne zaplatila, takže zvětšení krize bylo zažehnáno. Hned v lednu 2022 začali majitelé vyjednávat dočasný azyl s Arizona State University, která si o rok dříve v Tempe postavila halu pro 5 000 diváků. O měsíc později podepsali Kojoti nájemní smlouvu na 3 roky. 16. května letošního roku přišla dosud poslední rána v dějinách organizace. Obyvatelé Tempe v hlasování zamítli stavbu nové haly v jejich městě. Okamžitě se začalo hovořit o přesunu celé organizace do jiné lokace a mezi největší favority patří Houston nebo Kansas. Spekulovat se začalo také o návratu do Atlanty, kde už dříve hráli 2 kluby NHL. Zájem projevuje také Hartford. 

Karel Vejmelka, který je aktuálně brankář právě Kojotů se ale nejspíš nemusí jen tak bát, že by se musel stěhovat. Proč? První důvod je ten, že organizace samotná se nechce stěhovat. Na příští sezónu je domluvený azyl v Mullet Areně a mezitím se rozjedou nové plány na stavbu nového domova. Mezi žhavé lokality patří například lokace bývalého obchodního centra Fiesta Mall v Mese. Druhý důvod proč se Arizona nebude stěhovat, je vedení NHL. Pro zámořskou ligu by byla špatná reklama přesouvat týmy z neúspěšných destinací, ale hlavně jde opět o peníze. Pokud bude do ligy chtít vstoupit nový tým, zaplatí tučný poplatek za rozšíření. V případě přesunu do jiné atraktivní destinace by NHL přišlo o zisky z rozšíření ligy. Bude proto pro ligu jednodušší hledat alternativní řešení pro problémy Arizony jako v předešlých letech, než přesouvat celek do destinace, kde by mohl vzniknout nový tým.

Like