Česko bronzovou medaili neobhájí! Ve čtvrtfinále se prosadili pouze Američani

Smutné odpoledne zažil český národní tým v Tampere. Dojem z rozpačitých výkonů se jim nepovedl napravit ani ve čtvrtfinále, kde narazili na vítěze skupiny A USA. Češi byli většinu zápasu bezradní a jejich šance by se dali napočítat na jedné ruce. Ani Američané nevyměli nějaké velké příležitosti skórovat, ale přece jen Karla Vejmelku zahrnuli řadou puků, 3 z nich se jim podařilo propašovat za jeho záda. Česko se tak s turnajem loučí porážkou 3:0 od Spojených států amerických.

(foto: iihf.com)

První třetina probíhala podobně jako ta předvčerejší proti dalšímu zámořskému celku Kanadě. Češi byli defakto dvacet minut zaparkováni v pěti před Vejmelkou, který po celý zápas držel naděje. Celek Kariho Jalonena vyslal na brankáře DeSmitha pouze dvě střely. Jedna z nich byla od prozatím stále nejlepšího střelce turnaje Dominika Kubalíka, který po levé straně nabral rychlost a snažil se trefit k vzdálenější tyči. Rána nešla dostatečně vysoko a bránkář z Pittsburghu dokázal tuto možnost zneškodnit. Výživnější byla hra v českém obranném pásmu, kde Američani ostřelovali gólmana Arizony. Taktéž to neměli jednoduché, ale taktika Kariho Jalonena přece jen nedokázala udržet nerozhodný stav. Se štěstím se prosadil Matt Coronato, dvacetiletý útočník patřící Calgary Flames, jeho střelu do vlastní svatyně poslal odrazem od brusle Michal Jordán. A reprezentace USA šla do kabin zaslouženě za stavu 1:0.

Ve druhé třetině Češi měli vůli s nepříznivým stavem zatočit a přece jen se prezentovali trochu odhodlanějším dojmem. I střelecká aktivita se zvedla, bohužel téměř žádná neměla gólové parametry. Nervozita na hokejkách českého celku byla znát, hru sráželi napřesnosti a skákavé puky. Definitivně se sebevědomí tuzemské reprezentace srazilo v momentě, kdy obránce hvězdného celku z NHL Tampy Bay parádně vymetl růžek Vejmelkovy brány. Téměř v zápětí Čechům zavařil Michal Kempný, nedovoleně přidržel soupeře a inkasoval trest na dvě minuty. Oslabení se sice podařilo ubránit, ale herní pohodu Česko stále nenacházelo. Druhé dějství skončilo výsledkem 2:0 pro zámořský celek.

Třetina naděje nebo zmaru? Gólový rozdíl mezi oběma soupeři nebyl nijak drastický, a tak v posledním dějství český národní tým mohl pomýšlet na podobný obrat jako předvedl před rokem v bronzovém utkání právě proti USA. Trenér věnující se převážně přesilovkám tehdy přišel s impulzem v podobě změnách v sestavě. O něco podobného se trenérský tým pokoušel i tentokrát. Centra Radima Zohornu poslali mezi Kubalíka a Červenku. Do hry naskakovaly jen tři útočné lajny a tři obranné páry. Hned ze startu si velkou šanci vybojoval kapitán Roman Červenka, bohužel byla to opět jedna z posledních šancí této třetiny. Další měl rychlík Jakub Flek, jeho bekhend však také nenašel cíl. Velkou příležitost na návrat do zápasu Česko dostalo od Seana Farrela, který podrazil jednoho z hráčů. Ani početní výhoda nepřinesla gólový úspěch. Košťálek v ní vystala střelu z nouze, protože střelba opět chyběla a Američani nezaznamenali žádné větší potíže. Poslední hřebíček do české rakve zatloukl mladík Cutter Gauthier. Sice tři minuty před koncem byl odvolán brankář Karel Vejmelka, ale jedinou zajímavou události byly dva zákroky obránce Jakuba Zbořila, ten si zahrál na gólmana před opuštěnou brankou. Letošní česká nominace narazila na svůj strop a po nepřesvědčivých výkonech zaslouženě končí již ve čtvrtfinále.

Branky a nahrávky: 13. Coronato (Hutson, Mackey), 29. Perbix (Grimaldi), 50. Gauthier (Tynan)

Autor: Veronika Mašátová

Like