Finále Stanley Cupu se blíží! Který z týmů zvedne poprvé pohár nad hlavu?

Byla to dlouhá sezóna, po které zbývají poslední dva týmy. Finále svých konferencí zvládli lépe Florida Panthers a Vegas Golden Knights. Oba týmy mají sice zkušenost s finále Stanley Cupu, ale ani jeden si ho na konci sezóny nezvednul nad hlavu. 

(foto: wfmz.com)

Florida se ve finále konference potkala proti Carolině. Hned první zápas byl zajímaví a především šestý nejdelší v historii NHL. Zápas rozhodnul až v čase 139 minut a 47 sekund Matthew Tkachuk, díky čemuž poslal Pantery v sérii do vedení. I ve druhém zápase se muselo prodlužovat a zápas nemohl rozhodnout nikdo jiný, než Tkachuk. Pro Hurikány se začala série po dvou prohraných domácích duelech komplikovat. Třetí zápas nenabídl žádné gólové hody a opět ukázal své schopnosti brankář Sergej Bobrovskij, který vychytal všech 32 střel. Jedinou branku v zápase vsítil Sam Reinhart a zajistil Floridě vedení 3:0. Poslední zápas byla konečně přestřelka, která skončila s hořkým koncem pro Carolinu, která dostala 5 sekund před koncem za stavu 3:3 branku od Tkachuka a cesta za Stanley Cupem pro ni a Martina Nečase skončila. Naopak Radko Gudas pokračuje dál.

Finále západní konference začalo lépe pro Vegas, které vyhrálo domácí zápas po prodloužení, ve kterém vsítil rozhodující branku Brett Howden. Druhý zápas vycházel lépe Dallasu, ale necelé dvě a půl minuty před koncem srovnali Zlatí rytíři na 2:2 a v prodloužení si po gólu Chandlera Stephensona uzmuli další výhru. Na třetí zápas chtěl Dallas co nejrychleji zapomenout. Už ve druhé minutě dostali první gól a o pár desítek sekund později byl kapitán Jamie Benn vyloučen do konce utkání za krosček. V první třetině dostali další dvě branky a po posledním gólu Alexe Pietrangela vedlo Vegas v sérii už 3:0 na zápasy. Vyhrát poslední zápas bylo ale pro Zlaté rytíře těžší než se čekalo. Čtvrtý duel začali sice úspěšně, ale o vedení přišli po dvou gólech Jasona Robertsona a nakonec padli 2:3.  Sice se i v pátém zápase dostali Vegas do vedení, ale Dallas měl utkání především díky dvěma gólům Tya Dellandrea ve svých rukou a výhrou 4:2 si vynutili další prodloužení série. V posledním zápase nedostal Dallas šanci. Vegas i díky dvěma gólům Williama Karlssona postoupili podruhé v historii do finále.

Oba týmy mají zkušenost s účastí ve finále, ale ani jednomu se nepovedlo na konci sezóny zvednout nad hlavu slavnou stříbrnou trofej. Florida se do něj probojovala v roce 1996, kdy padla proti Coloradu. Dresy Panterů v té době oblékali Češi Martin Straka, Radek Dvořák a Slovák Róbert Švehla. Vegas jsou v NHL teprve od roku 2017 a hned v prvním ročníku se utkali s Washingtonem ve finále. Tým Tomáše Noska prohrál 1:4 na zápasy. 

Like