Vratká židle pod Jalonenem! Jak si vedli jeho předchůdci?

Po loňském šampionátu vynášen do nebes a po letošním s terčem na zádech. Takhle by se dalo v krátkosti shrnout působení Kariho Jalonena v české reprezentaci. Za posledních jedenáct šampionátu se v národním týmu představilo celkem sedm trenérů! Pojďme se podívat na předchozí trenéry, kteří přišli o své místo na střídačce.

(foto: livesport.cz)

Kari Jalonen neměl pevnou půdu pod nohama už před šampionátem, kdy se mluvilo o změně trenéra národního týmu. O tom jak dopadlo mistrovství víme, Češi skončili na osmé příčce. Turnaj se nesl ve znamení zranění a minimem posil ze zámoří, díky čemuž skončili  čeští reprezentanti na nejhorším umístění ve své historii. Ihned po šampionátu to schytal od Petra Dědka a později i od předsedy svazu Aloise Hadamczika. 8. června proběhl nástup realizačního týmu před výkonný výbor hokejového svazu. Výsledek? Skončil videokouč Fredrik Norren a Martin Havlát dostal úkol vypracovat plán pro vedení týmu na příštím šampionátu v Praze.

Výkonný výbor zasedal v pondělí a vizi pro domácí turnaj ohodnotil jako neuspokojivou. Co bude tedy dál? Předseda svazu poprvé připustil hledání náhrady za finského trenéra a jde tedy cítit, že osud Kariho Jalonena je pomalu zpečetěn. Závěrečné rozhodnutí by měl výkonný výbor vznést 29. června. Nejvíc se skloňuje jméno Radima Rulíka jako nového kouče české reprezentace. Pokud tedy dojde ke změně trenéra, tak se příští rok v Praze objeví už osmý trenér na lavičce národního týmu za posledních dvanáct šampionátů.

Před finským koučem stál na střídačce Filip Pešán. Trenér, který zažil svoje největší úspěchy v Liberci odkoučoval pouze jedno mistrovství a jednu olympiádu. Na MS v roce 2021 vypadli Češi ve čtvrtfinále proti Finsku. Na Olympijských hrách zažili Češi nejhorší výsledek, když vypadli se Švýcarskem taktéž ve čtvrtfinále. To byla pro Pešána konečná. Předchůdce Pešána už bohužel není mezi námi. Miloš Říha starší odkoučoval jediné mistrovství a to v roce 2019. Na slovenském šampionátu se české reprezentaci nepovedl souboj o bronz s Ruskem. Říha starší měl smlouvu i na následující šampionát v roce 2020. Ten byla ale kvůli pandemii koronaviru zrušen a smlouvu u národního týmu na další rok už měl Pešán.

Josef Jandač trénoval reprezentaci od Světového poháru v roce 2016, kdy se Česku nepovedlo dostat ze skupiny. Na šampionátu v roce 2017 narazil národní tým ve čtvrtfinále na Rusko, které porazit nedokázal a skončil na sedmém místě. Olympijské hry v roce 2018 se konaly bez účasti hráčů ze zámořské NHL. Česká reprezentace padla v zápase o bronz proti Kanadě poměrem 4:6. Úspěšné nebylo ani tažení české reprezentace na šampionátu v roce 2018, kdy znova obsadila sedmé místo. Už před tímto šampionátem se vědělo, že má kouč národního týmu na příští sezónu podepsanou smlouvu v KHL. 

Krátkou epizodu v národním týmu zaznamenal také Vladimír Vůjtek, který trénoval reprezentaci pouze na jednom šampionátu a to v roce 2016. Reprezentace vypadla po prohře 1:2 po samostatných nájezdech s USA. Vůjtek chtěl ukončit trenérskou kariéru už v roce 2015 po konci ve slovenském národním týmu, ale nakonec převzal po Vladimíru Růžičkovi českou reprezentaci. Po svým jediným turnaji na lavičce nároďáku se rozhodl pro už předtím plánovací konec trenérské kariéry. Poté začal působit jako konzultant ve Vítkovicích.

(foto: hokej.cz)

Vůjtek nahradil posledního trenéra, který s českou reprezentací získal zlatou medaili. Vladimír Růžička se znovu na střídačce objevil pro šampionáty v roce 2014 a 2015. Oba turnaje skončil národní tým na 4. místě. Bramborová medaile bolela o to víc v roce 2015, kdy se hrál šampionát v Praze a Ostravě. Trenér Růžička neskončil u národního týmu vinou špatných výsledků, ale kvůli kauze o přijímání peněz od rodičů ve Slavii Praha.

Růžičkovým předchůdcem byl Alois Hadamczik, současný šéf hokejového svazu. Národní tým vedl na třech šampionátech a to v letech 2011 až 2013. V letech 2011 a 2012 přivezl bronzové medaile. Úspěch se ale na dalším šampionátu nekonal a tým s mnoha posily ze zámoří vyhořel ve čtvrtfinále. Podobný neúspěch přišel také na olympiádě v Soči, kde Češi obsadili 6. místo. Na Aloise Hadamczika byl z veřejnosti vytvářen nátlak, aby národní tým opustil. Rezignovat se rozhodl krátce po nezdařené olympiádě. 

Like