Mistrovství světa 2024 zná složení skupin! Odhalena byla i otázka ohledně vstupenek.

Světový šampionát pořádaný v Praze a Ostravě se neúprosnou rychlostí blíží! A organizátoři nenechávají nic náhodě a postupně natěšeným milovníkům hokeje odkrývají další oponu tajemství. Po odhalení sloganu a loga pro mistrovství světa se znovu pro mediální veřejnost otevřely brány pražské O2 arény. V paláci ledního hokeje v Čechách se konal mediální brífink, na jehož programu bylo podání bližších informací ohledně vstupenek na hokejový svátek ale také samotné rozlosování skupin. Sezení se zúčastnil bývalý reprezentační brankář a současný prezident pražského OV IIHF MSLH 2024 Petr Bříza, manažer sekce sport OV IIHF MSLH 2024 Jan Černý a manažer sekce ticketing OV IIHF MSLH 2024 Martin Gremlica.

(foto: MH)

Pro turnaj v České republice se již pevně zavedený systém šampionátu nikterak nemění. K dispozici budou opět dvě skupiny, obě po osmi národech. Z každé části postupuje do boje o cenný kov čtyřlístek nejlepších. K mání rovněž byla možná jedna výměna a ta také skutečně nastala. A jedná se opravdu o zpestření zápasového kalendáře našeho národního týmu. Do O2 arény přiletí vždy nepříjemná Kanada, která přislíbila účast svých nejlepších bruslařů, jako tomu bylo před devíti lety, kdy javorové listy ke zlatu dovedla taková jména, jako Claude Giroux, Jason Spezza, Nathan MacKinnon či Brent Burns. Teoreticky vzato by mohl být za rok dosti reálný i příjezd hokejového poloboha Connora McDavida. Na úspěch proti tomuto soupeři na světovém šampionátu čekají naši hokejisté od zlatého turnaje 2010 v Německu.

,,Boj o Prahu probíhal, přesunout do ní chtělo více týmů, což nás neskutečně těší. Bylo by hezké vidět tam třeba Lotyšsko, kor po uplynulém turnaji, my ale zároveň musíme dodržovat daný papírový rating obou skupin. S kanadským týmem byla dobrá komunikace a věříme, že jejím přesunem ani jednu skupinu neoc

hudíme o atraktivní duely,“ uvedl Petr Bříza.

Můžeme se tak těšit na hokejovou show ale i velmi obtížnou misi pro české hokejky. Na domácím ledě totiž v základní části uvítají ještě Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velkou Británii. V Ostravě se tedy představí USA, Německo, Švédsko, Slovensko, Lotyšsko, Francie, Kazachstán a nováček z Polska. Zajímavostí jest, že hned trojice celků bude mít na mistrovství světa cestu přes hranice a totéž se dá říci i o fanoušcích. Leč tedy Ostrava nenabídne souboj našich lvů v základní skupině, lze očekávat rovněž bohatou diváckou kulisu.

Návštěvnost se pochopitelně odvíjí i od cenové dostupnosti vstupenek. I ohledně nich padlo na sezení několik slov. ,,Zodpovídáme za ekonomiku turnaje. Prodej vstupenek je neodmyslitelnou součástí pokrytí finančních nákladů, navíc šla proti nám inflace. I tak jsme se ale snažili vyjít lidem finančně co nejvíce vstříc, aby si účast na stadionu mohl dovolit pokud možno každý,“ přislíbil Petr Bříza. Cena vstupného se bude odvíjet dle místa sezení na zimním stadionu. Obecně lze ale prozradit, že cenová relace se bude pohybovat od 1 tisíce do 5 tisíc korun. Za tuto cenu si diváci budou moci zakoupit tzv. denní balíčky, které budou obsahovat 2 až 3 zápasy.

Celkově jsou lístky zařazeny do tří základních kategorií. 1. kategorie bude finančně nejnákladnější, diváci za ni zaplatí v řádu 2 až 5 tisíc korun. V Praze budou usazeni v prvním patře, v Ostravě poté ve všech sektorech, mimo rohových A1, A5, B1 a B5. Tyto sektory nebudou v Ostravě dostupné ani při zakoupení 2. a 3. kategorie, ale v ostatních rohových sektorech. V Praze potom diváci při zakoupení těchto balíčků budou moci hokej sledovat ze 4. patra. A finanční situace? 2. kategorie 1 500 do 4 500, 3. kategorie poté od 1 tisíce korun do 3 tisíc.

O účast na velké hokejové události si milovníci ledního hokeje mohou zasoutěžit už od 20. července na stránkách turnaje. Vybráno bude “pouze“ 20 % kapacity haly na jeden hrací den, právě oni šťastlivci se ale mohou dočkat práva koupi 1-6 lístků na základní část a nemusí se tak bát, že by na ně nezbylo zboží po oficiálním spuštění prodeje a rovněž nebude valná většina vstupenek vložena do soutěže. Není žádným tajemstvím, že o toto cenné zboží bude rozhodně velký zájem. Pro případné výherce započne prodej v polovině října. Myšleno by mělo být i na překupníky a technické problémy.

,,Chtěli bychom se vyvarovat technickým problémům, kdy nám stránky padaly, jako tomu bylo před devíti lety. I na možné překupníky myslíme a leč je nám pochopitelně jasné, že nemáme stoprocentní šanci zatnout tipec úplně všem takovým případům, soutěžícím slibujeme, že jsme takové scénáře připraveni eliminovat v maximální míře,“ nechal se slyšet Martin Gremlica. Rovněž doplnil, že vstupenky na play off budou v mání v první vlně veřejného prodeje.

,,Celý tento systém se mi velmi líbí. Je to styl, který se využívá třeba u mistrovství světa v ragby,“ dodal k blížící se soutěži Gremlica. Rovněž potvrdil, že z denních balíčků se postupně mohou rozkouskovat lístky na již jednotlivé zápasy.

Nyní tedy známe logo i slogan turnaje. Už je nám osvětleno i složení, na nějž se v květnu můžeme těšit. Již v červenci proběhne další velké sezení, kde se představí finální podoba hracích dnů, schválená přímo od IIHF. Nejen na to ale i možná i na odhalení doposud tajeného maskota se můžeme těšit v nedaleké budoucnosti. Šampionát roku 2015 nastavil laťku velmi vysoko, což se skromným úsměvem potvrdil i Petr Bříza. Soudě dle všech příprav organizátorů ale lze s klidným hokejovým srdcem říci, že devět let starý rekord může poznat svého přemožitele. A kým jiným, než Prahou a Ostravou.

Autor: František Kalina

Like
2