5/14 Představení klubů ELH 2023/24: Bílí Tygři Liberec

V dnešním představení klubů naší nejvyšší soutěže zavítáme na sever Čech, a to konkrétně do Liberce. Klub s bílým tygrem na hrudi, byl založen v roce 1956 pod názvem TJ Lokomotiva Liberec. V roce 2000 převzal svůj současný název. Hokejisté zpod Ještědu v sezóně 2001/2002 skončili po základní části 1. ligy na prvním místě. V play-off se dostali až do finále baráže, ve které porazili Kladno 3:1 na zápasy a mohli oslavovat vytoužený postup mezi 14 nejlepších hokejových klubů u nás. Od postupové sezóny hrají extraligu nepřetržitě.

(foto: MH)

V ročnících 2004/2005 a 2006/2007 obsadili třetí místo. Poté se jim dlouho nepodařilo přidat další medaili do své sbírky. Vše se zlomilo v sezóně 2015/2016. V základní části s přehledem dominovali a získali prezidentský pohár za první místo. Ve vyřazovacích bojích nejdříve nejrychlejším možným způsobem vyřadili chomutovské Piráty 4:0 na zápasy. Následovala velmi vyhrocená série proti velkému rivalovi z Mladé Boleslavi, která se také ale dlouho neohřála ve hře o finále, protože také vypadla 0:4 na zápasy. Ve finále tuto libereckou jízdu mohla zastavit pouze Sparta, ale ani té se to nakonec nepovedlo, i když hodně vzdorovala. V šestém zápase, který dospěl až do 2. prodloužení rozhodl Martin BAKOŠ a oslavy prvního a doposud posledního mistrovského titulu mohly začít. Po mistrovském ročníku se třikrát podívali do finále – 2016/2017, 2018/2019, 2020/21, ale pokaždé skončili pod vytouženým vrcholem. Nejdříve jim stopku vystavila brněnská Kometa, rok poté Oceláři Třinec a jakousi kletbou se pro Liberec stali právě hokejisté z železářského města, když je nedokázali porazit ani na druhý pokus.

Minulá sezóna
Po základní části skončili na pátém místě, které je teprve prvním určujícím místem, které tým odsoudí do osmifinálových bojů. Dlouho o čtvrté místo, které zajišťuje přímý postup do čtvrtfinále, bojovali s pozdějšími vícemistry Mountfieldem HK. Až poslední kolo základní části rozhodlo, že za nimi skončí pouze o jeden bod. Celkově vstřelili 156 branek, čímž se stali třetím nejlepším týmem v lize. Co se týče obrany, tak ta soupeři dovolila branek 129. Nejlepšími třemi hráči kanadského bodování v sezóně byli Oscar Flynn, když se mu za 51 zápasů, podařilo nasbírat 38 bodů (22+16). Druhým nejproduktivnějším hráčem se stal Adam Najman, tomu se za 49 zápasů podařilo získat také 38 bodů (9+29). Třetím nejlepším se stal Michal Birner, který odehrál 50 zápasů a během nich dokázal bodovat třicet sedmkrát (15+22).

Příchody
Trenér Filip Pešán – HC Ajoie (Švýcarsko)
Vojtěch Budík – Škoda Plzeň
Ian McCoshen – Ässät Pori (Finsko)
Dávid Hrenák – Greenville Swamp Rabbits (ECHL)
Miroslav Mucha – Greenville Swamp Rabbits (ECHL)
Ronald Knot – Tucson Roadrunners (AHL)
Michael Schnattinger – Kamloops Blazers (WHL)
Kelly Klíma – Hradec Králové (hostování)

Odchody
Trenér Patrik Augusta – Reprezentace U20
Petr Jelínek – Los Angeles (pozice agenta)
Richard Nedomlel – Oceláři Třinec
Ondřej Vitásek – Volný hráč
Michel Frolík – Volný hráč
Jakub Neužil – Volný hráč
Jan Ordoš – České Budějovice
Janis Uvis Balinskis – Florida Panthers
Petr Kváča – Rögle (Švédsko)
Jan Štibingr – Mladá Boleslav

Posily
Vojtěch Budík
Pardubický odchovanec poslední čtyři sezony strávil v Plzni. Kromě našich klubů si také vyzkoušel zahraniční štaci, a to konkrétně v kanadském klubu Prince Albert Raiders, který hraje Východní divizi v soutěži Western Hockey League. V minulém ročníku nastoupil ke 21 utkáním, ve kterých bodoval sedmkrát.

Ian McCoshen
Tento urostlý americký obránce byl v roce 2013 v druhém kole draftu vybrán na 31. místě klubem Florida Panthers, za kterou si také zahrál v sezonách 2017/2018 a 2018/2019, ale nikdy se neudržel v hlavním týmu. Naposledy působil ve finském Ässät Pori, kde nastoupil k 67 utkáním s bodovou bilancí 32 bodů (7+25).

Dávid Hrenák
Rodák z Považské Bystrice s hokejem začínal ve slovenském Trenčíně. V roce 2016 se vydal sbírat cenné zkušenosti do Spojených států amerických, konkrétně do klubu Green Bay Gamblers. V roce 2018 si ho v pátém kole draftu NHL vybral tým Los Angeles Kings, do nejlepší hokejové soutěže se však nepodíval. V zámoří strávil celkem sedm sezón.

Miroslav Mucha
Stejně jako Dávid Hrenák i on je rodákem z Považské Bystrice. Z ní se poté na jednu sezonu přesunul do Dubnice. Muchova priorita byla taková, že sportování a vzdělání chtěl skloubit v jedno. Ideálním místem se naskytla možnost na americké škole Shattuck St. Mary’s, která umožňuje studovat a k tomu hrát. Uplynulou sezonu strávil slovenský mladík převážně v dresu Michigan State University, připsal si ale také pár startů za Greenville Swamp Rabbits v ECHL.

Ronald Knot
Knot začínal, a také tam prožil svojí celou mládežnickou kariéru se Slavii. Ve svých osmnácti letech si extraligovou premiéru odbyl právě v dresu Slávie. Před začátkem sezony 2017/2018 poprvé změnil klubové barvy, a to konkrétně, když přestoupil do automobilového města, Mladé Boleslavi. Ještě ve stejném ročníku se Ronald přesunul do Chomutova, kde strávil i následující rok. V sezoně 2019/2020 poprvé oblékl dres Liberce. Tam po boku velezkušeného Ladislava Šmída sbíral zkušenosti. S týmem navíc vyhrál základní část a získal stříbrnou medaili. Skvělé výkony mu vynesly smlouvu v Nižněkamsku a také účast na zimních olympijských hrách v Pekingu. Letošní sezonu strávil v zámoří, kde odehrál jednu sezonu na farmě Arizony Coyotes.

Michael Schnattinger
Tento mladý devatenáctiletý brankář je odchovancem Komety Brno. Do hlavního týmu se dostal ale pouze jako náhradní gólman na lavičce. Do extraligového zápasu nezasáhl. Sezonu 2021/2022 strávil v juniorce brněnské Komety, pamatuje si také zápasy proti liberecké dvacítce, která ten rok skončila stříbrná, když se ve finále musela sklonit před Škodou Plzeň. Finálová série se rozhodla až v 7. zápase. Michael má za sebou i MS do 18 let, na kterém naše reprezentace skončila čtvrtá. V roce 2021 se zúčastnil také domácího turnaje v Břeclavi, Hlinka Gretzky Cup, kde nastoupil do jednoho zápasu. Má za sebou také zahraniční misi, a to konkrétně v týmu Kamloops Blazers, který hraje Western Hockey League. Právě z tohoto týmu do liberecké organizace přestupuje.

Kelly Klíma
Kelly, dvojče Kevina se narodil v Tampě Bay. Draftovaný nikdy nebyl, ale od sezony 2018/2019 nastupoval za Tucson Roadrunners, farmu Arizony Coyotes. Před startem ročníku 2020/2021 se rozhodl, že bude následovat Kevina do české Extraligy, a to konkrétně do Hradce Králové. Tam odehrál dvě a půl sezony, v polovině minulého ročníku se přesunul v rámci hostování do Mladé Boleslavi. Ve své extraligové kariéře za 140 zápasů získal 36 bodů. Kelly ale není hráč na body, nýbrž je soupeři neoblíbený svým bruslivím a neústupným stylem hry.

Predikce
Liberečtí tygři pod Ještěd přivedli určitě zvučná jména. Vrátil se Filip Pešán, který je v klubu doposud jediným trenérem, který dokázal dostat tým až na samotný zlatý vrchol. Libereckým odešlo sice dost hráčů, ale vynahradili si to dost kvalitními příchody, většina z nich jsou zahraniční, takže budou moct určitě nabídnout své kvality. Minulý ročník vypadli ve čtvrtfinále, do kterého šli podle mého názoru dost unavení po sérii v předkole s Plzní, která se jevila jako lehký soupeř. Opak byl ale pravdou, když až v pátém rozhodujícím zápase prohrávali po osmi minutách dokonce 0:3, ale celý zápas dokonali obratem v prodloužení. Myslím si, že Liberec tuto sezonu může dojít maximálně do semifinále, ale uvidíme, co udělá kouzlo Filipa Pešána, kterému se vůbec nepovedla mise u národního týmu. Bylo to způsobeno tím, že podle mě on není trenérem pro reprezentaci, ale co se týče klubové scény tak dokáže udělat úspěchy.

Brankáři
Dávid HRENÁK, Daniel KRÁL, Michael SCHNATTINGER
Obránci
David AUBRECHT, Vojtěch BUDÍK, Lukáš DERNER, Jakub DVOŘÁK, Michal IVAN, Ronald KNOT, Petr KOLMANN, Ian MCCOSHEN, T.J. MELANCON, Jakub ŠEDIVÝ
Útočníci
Michal BIRNER, Michal BULÍŘ, Adam DLOUHÝ, Martin FAŠKO-RUDÁŠ, Tomáš FILLIPI, Oscar FLYNN, Mikuláš JENČOVSKÝ, Kelly KLÍMA, Miroslav MUCHA, Adam NAJMAN, Jakub RYCHLOVSKÝ, Jaroslav VLACH, Jan ŠÍR

 Autor: Patrik Baričák

Like