6/14 Představení klubů ELH 2023/24: HC Oceláři Třinec

Naší další zastávkou extraligovými kluby budou Oceláři z Třince. Mančaft z druhého nejmenšího extraligového města byl založen v roce 1929 a to pod názvem SK Třinec. V roce 1999 převzal svůj současný název. Hokejisté s ikonickým drakem na prsou v naší nejvyšší hokejové soutěži působí nepřetržitě od sezóny 1995/96.

(foto: MH)

Co se týče sbírky úspěchů, tak ta je v případě Třince opravdu bohatá. V ročníku 1997/98 získali stříbrné medaile, když nestačili v té době na nezastavitelný Vsetín. O ročník později se mohli radovat z medailí bronzových. Poté se sice dlouho čekalo na cenný kov, ale byla to hned šance mistrovského titulu, když v sezóně 2010/11 ve finálové sérii bojovali proti svému regionálnímu rivalovi, Vítkovicím. Toto ocelářské derby dospělo do pátého zápasu, ve kterém vyhráli Oceláři a mohli začít slavit svůj první mistrovský titul. Trvalo to pouze pár sezón a třinečtí se opět dostali do finále. V této cestě jim v tom stálo to nejmenší extraligové město, Litvínov. Finále dospělo až do rozhodujícího sedmého zápasu, ve kterém bohužel pro Ocelářské fanoušky vyhrála Ručinského černo-žlutá armáda, a to po 56 sezónách. Tento titul je zatím pro Litvínov tím posledním. Třinec ale nemusel smutnit dlouho, protože další šance se naskytla v ročníku 2017/18. Jejich soupeřem byla obhajující Kometa Brno.

Finále lépe začali třinečtí draci, když v prvním zápase, rozsekali Kometu výsledkem 5:1. Bohužel tohle byl jediný zápas, který v sérii dokázali vyhrát, a po čtyřech úspěšných zápasech po sobě brněnská Kometa opět po roce zvedla nad hlavu Masarykův pohár a přidala do své sbírky prozatím 13. mistrovský titul. Vše se zlomilo o rok později, když začala třinecká nadvláda v české extralize. Celé se to začalo vyhraným finále proti Liberci, které vyhráli 4:2 na zápasy. Další sezóna dospěla pouze do předkola play-off, protože skrze covidová opatření se celá sezóna zrušila.

To, ale třineckou jízdu nezastavilo, protože jsme byli svědky reprízy posledního finále, ve kterém svůj titul obhájili opět proti bílým tygrům z Liberce. To, co se nepovedlo brněnské Kometě, to se povedlo Ocelářům, zkompletovat zlatý hattrick. Ve finálové sérii se utkali proti hokejistům z hlavního města, Spartě. Ta sice dlouho vzdorovala, dokonce po čtyřech zápasech, byl stav série vyrovnaný 2:2, ale zlomový okamžik nastal v pátém zápase, který vyhráli třinečtí vysoko 7:2 a byl před nimi ten nejtěžší poslední krok k titulu. Ten se odehrál ve vyprodané O2 aréně. Tento zápas na rozdíl od toho minulého byl velmi chudý na góly. V utkání jsme viděli pouze tři branky. O jeden gól více ale vstřelil Třinec a po zaznění poslední sirény začali bujaré oslavy zlatého hattricku. Mnozí by si řekli, že po tomto obrovském úspěchu, Třinec nebude mít jakousi motivaci. Opak se stal pravdou a možnost čtvrté obhajoby titulu, byla opravdu hnacím motorem, hokejistů z železářského města. Jejich soupeřem se stali hradečtí, kteří za svojí krátkou existenci byly poprvé ve finále, a bojovali statečně, ale na poražení tak velkého soupeře, jakým Třinec je to nestačilo. Po prohraném šestém zápase, se museli spokojit se stříbrným kovem na hrudi. 

Minulá sezóna
Po základní části Oceláři překvapivě neskončili v první čtyřce týmů, která posílá mančaft přímo do čtvrtfinále. Po odehraných 52 kolech jim náležela šestá pozice. Celkově vstřelili 149 branek. Co se týče defenzívy, tak třinecká obrana soupeři dovolila 121 branek. Nejlepšími třemi hráči podle kanadského bodování v sezóně byli Martin Růžička, který odehrál 74 utkání a podařilo se mu získat 69 bodů (32+37). Právě on se stal nejproduktivnějším hráčem celého ročníku. Druhým hráčem ve službách draků se stal slovenský útočník Marko Daňo, ten odehrál zápasů 71, a během nich získal 60 bodů (32+28). Třetím nejlepším byl Andrej Nestrašil, tomu se za 66 zápasů podařilo bodovat šedesát dvakrát (16+46).

Příchody
Tomáš Kundrátek – HC Kometa Brno
Richard Nedomlel – Mountfield HK
Viliam Čacho – HK Dukla Trenčín (Slovensko)
Richard Pánik – Lausanne HC (Švýcarsko)
Kamil Wałęga – HK 32 Liptovský Mikuláš (Slovensko)

Odchody
Milan Doudera – Banes Motor České Budějovice
Jan Jaroměřský – GKS Tychy (Polsko)
Lukáš Kaňák – HC Kometa Brno
Vladimír Roth – Volný hráč
Jan Zahradníček – Volný hráč
Samuel Buček – HK Nitra (Slovensko)
Erik Hrňa – VHK ROBE Vsetín
Aron Chmielewski – HC Olomouc
Tomáš Marcinko – HC Kometa Brno

Posily
Tomáš Kundrátek
Tento odchovanec Přerova, byl v roce 2008 draftován do NHL. V nejlepší lize světa má celkově připsaných 30 startů. Minulou sezónu strávil v Brně a ročník zakončil na MS. Za Kometu nasbíral ve 49 zápasech 22 bodů. Po roční pauze ho opět můžeme vidět příští sezónu v dresu Ocelářů. Pro obě strany se jedná o známou spolupráci, jelikož Kundrátek má s Třincem již dva mistrovské tituly.

Richard Nedomlel
V roce 2011 si ho na draftu vybral Detroit Red Wings, ovšem do NHL nikdy nezasáhl. Od sezóny 2015/16 tak brázdí opět na českých kluzištích. Po dvou letech ve Spartě si ho vyhlídl Hradec, kde dvě sezóny dělal asistenta kapitána. Před startem sezóny si ho vybral Třinec, pro které je to prozatím druhá posila do obrany. Richard určitě nepatří k hráčům, kteří budou trhat bodové rekordy, ale dokáže týmu pomoct svým tvrdým stylem hry. Za loňskou sezónu má za 61 zápasů 6 bodů. 

Viliam Čacho
Tento mladý slovenský centr, který vyrůstal v Trenčíně byl již od začátku sezóny spojován s možným odchodem právě k Ocelářům. Ve čtyřiadvaceti letech má zkušenosti hlavně ze Skandinávie. Jeho velké zkušenosti a vůdcovství dokazuje fakt, že v jeho věku už má za sebou dvě sezóny, kdy dělal kapitána v Prešově a Trenčíně. Loňskou sezónu zakončil v Dukle se ziskem 38 bodů za 53 zápasů. V Třinci tak doufají v plnohodnotné nahrazení Tomáše Marcinka.

Richard Pánik
Tohoto hráče zajisté všichni známe. Velkou část své kariéry strávil Richard v zámořské NHL. Do nejlepší ligy světa byl vybrán dokonce o rok déle než Kundrátek tudíž v roce 2009, když si ho ve druhém kole vzala Tampa Bay. Za ní si připsal svůj první v sezóně 2012/13, celkem v tomto období stihl dalších 24 utkání se ziskem 9 bodů. Stihl dvakrát vyhrát AHL Calder Cup. Loňskou sezónu byl ve Švýcarsku, kde působil v Lausanne, odehrál 19 zápasů se ziskem 9 bodů, ročník zakončil na MS. 

Kamil Wałęga
Pro většinu z nás se jedná o neznámého hráče. Pro něho se jedná o jeho první angažmá na našem území. Tento dvaadvacetiletý letý Polák, který vyrůstal v Jastrzebie, hraje na pozici centra. Kromě jeho angažmá v rodné zemi, působil poslední dvě sezóny v Liptovském Mikuláši, kde na jeho věk byl celkem dost produktivní, minulou sezónu stačil naskočit na led ve 44 případech a nasbíral 27 bodů, odehrál i MS1A, když s Polskem postoupil do elitní divize, pro nadcházející šampionát. Uvidíme, jak se chytne v Třinci a jestli tam stráví úspěšná léta.

Brankáři
Ondřej KACETL, Marek MAZANEC

Obránci
Marian ADÁMEK, Karlis CUKSTE, Štěpán HAVRÁNEK, Jakub JEŘÁBEK, Tomáš KUNDRÁTEK, Martin MARINČIN, Richard NEDOMLEL, Adam SMITH

Útočníci
Viliam ČACHO, Marko DAŇO, Jakub DOKTOR, Vladimír DRAVECKÝ, Oskar HAAS, Patrik HREHORČÁK, Libor HUDÁČEK, Daniel KUROVSKÝ, Štěpán MACHÁČEK, Pavel MATĚJ, Andrej NESTRAŠIL, Richard PÁNIK, Michal RAMIK, Miloš ROMAN, Martin RŮŽIČKA, Daniel VOŽENÍLEK, Petr VRÁNA, Kamil WAŁĘGA

Predikce
Máme pocit, že tuto sezónu tato třinecká nadvláda skončí, a po čtyřech sezónách uvidíme na konci dubna nově korunovaného mistra. Nemám odvahu říct, kdo jím bude. Minulá sezóna třineckých byla, co se základní části týče taková vratká, ale věděli jsme, co od nich ve vyřazovacích bojích čekat. Můj odhad je takový, že Oceláři se podívají maximálně do semifinále.

Autor: Patrik Baričák, Adam Novák

Like