7/14 Představení klubů ELH 2023/24: HC Kometa Brno

Tentokrát si pod drobnohled vezmeme nejúspěšnější tým československé a české nejvyšší soutěže, Kometu Brno. Dohromady má třináct titulů, z toho jedenáct získala mezi lety 1954 a 1966. Dva novější se datují do sezón 2016/17 a 2017/18. Jednou ovládla Spenglerův pohár a třikrát Evropský hokejový pohár. Domovním stánkem Komety je Winning Group Arena s kapacitou 7 700 diváků.

(foto: hc-kometa.cz)

Minulá sezóna
Brno zakončilo sezónu na sedmé příčce se ziskem 72 bodů a skóre 134:150. Průběh ročníku byl jako na houpačce. Úvodní měsíce vyšly Kometě na výbornou. Řadila se k nejlepším týmům ligy a sbírala jeden bod za druhým. Poté ovšem přišla obrovská herní a výsledková krize, která trvala od druhé poloviny listopadu do konce ledna. Za toto období dvaadvaceti zápasů vyhráli pouze čtyři zápasy. Během tohoto trápení se Brno rozhodlo vyměnit trenéra, Martina Pešouta nahradil Patrik Martinec. Když se základní část chýlila ke konci, Kometě se opět začalo dařit. Slušnou formu potvrdila i v předkole play off, kde vyřadila Mladou Boleslav 3:1 na zápasy. Ve čtvrtfinále se střetla s Vítkovicemi. Z tohoto vyrovnaného souboje vzešel vítězně ostravský klub. Kometu potopil hlavně její bývalý útočník Peter Mueller, jenž byl autorem tří vítězných branek. Nejvíce bodů za celý rok v modrobílém dresu za sezónu zapsali Petr Holík (14+41), Luboš Horký (22+18) a Adam Zbořil (8+28). Dobrou vizitkou brněnské akademie je i draft Eduarda Šalého, který byl vybrán v prvním kole. Kabinu ale potkaly další změny, které si nyní představíme.

Příchody
Štěpán Lukeš – Karlovy Vary
Lukáš Kaňák – Třinec
Daniel Gazda – Zlín
Martin Kohout – Karlovy Vary
Lukáš Cingeľ – Hradec Králové
Tomáš Marcinko – Třinec
Steve Moses – Hämeenlinna (Finsko)
Alex Lintuniemi – Mladá Boleslav

Odchody
Michal Gulaši – České Budějovice
Radek Koblížek – KooKoo (Finsko)
Kim Strömberg – neznámo
Marek Hrbas – neznámo
Jiří Ondráček – neznámo
Tomáš Kundrátek – Třinec
Marek Čiliak – Marseille (Francie)
Luboš Horký – Pelicans (Finsko)

Posily
Štěpán Lukeš
Lukeš odmala hrával za rodný Chomutov. Poté vyzkoušel spoustu dalších klubů formou hostování, natrvalo se ale přesunul až v roce 2019 do Hradce Králové. Mountfield opustil po dvou a půl sezónách, načež se přesunul do Karlových Varů. V tomto období si připsal také první starty za českou reprezentaci. Dodnes odehrál za národní tým osm zápasů. 

Lukáš Kaňák
Odchovanec Plzně byl až na občasné hostování v Klatovech součástí Škodovky až do uplynulé sezóny, v jejímž průběhu přestoupil do Třince. Kaňák stihl za Oceláře nastoupit v základní části k šesti utkáním, v play off poté s týmem dokráčel až na samotný vrchol.

Daniel Gazda
Celá Gazdova dosavadní kariéra byla spojena se Zlínem. V Baťově městě prošel všemi mládežnickými kategoriemi i poté A-týmem. Formou hostování oblékl i dresy Vsetína, Hodonína, Přerova a Poruby. V průběhu ročníku 2020/21 nastoupil k sedmi kláním za národní tým. Následující sezónu si na deset zápasů vyzkoušel skandinávské prostředí, konkrétně Ilves. Loni zůstal i po sestupu věrný Zlínu, k tomu přidal devět duelů v Extralize za České Budějovice.

Martin Kohout
Čtvrtou brněnskou akvizicí je útočník Martin Kohout. Ještě v mládežnickém věku se přesunul ze Vsetína do Karlových Varů. V západočeském celku působil s výjimkou hostování v Kadani a Jihlavě až do letošního přestupového okna.

 

Lukáš Cingeľ
První zahraniční posilou je Slovák Lukáš Cingeľ. Ještě v juniorském věku odcestoval za velkou louži do soutěže QMJHL, kde strávil dva roky. Po kanadském dobrodružství si nevybral slovenskou, nýbrž českou cestu. Postupně hrál za Lev Praha, Litoměřice, Spartu a Hradec. Dvakrát se dostal do finální nominace na mistrovství světa, jednou na olympijské hry.

Tomáš Marcinko
Slovenskou enklávu v Brně rozšíří ještě Tomáš Marcinko. Dvakrát byl členem slovenského výběru pro světový šampionát do 18 a do 20 let. V Severní Americe pobyl dva roky v OHL a čtyři v AHL. Po návratu na evropská kluziště nastupoval za švédské MODO, Košice, Pardubice, čínský Kunlun hrající KHL a Třinec. S ním oslavil čtyřikrát titul. Slovenský dres oblékl na ZOH 2014, 2018 a třech mistrovstvích světa.

Steve Moses
Americký forvard hrál v mladí v Bostonu, načež se přihlásil do univerzitní ligy NCAA. K osmi duelům nastoupil v AHL. Poté přišlo tříleté angažmá ve finském Jokeritu. Po posledním roce obdržel pozvánku na mistrovství světa 2015. Pak přišly štace v Milwaukee v AHL a Petrohradě v KHL. Po návratu do Jokeritu hájil barvy švýcarských klubů Rapperswil a Ambri-Piotta a HPK ve Finsku.

Alex Lintuniemi
Zatím poslední posilou je finský bek Alex Lintuniemi. Byl součástí Finů na mistrovství do 18 a do 20 let. Přesunul se do Kanady do OHL a poté do americké AHL a ECHL. V roce 2019 se vrátil do rodné země, kde strávil dvě a půl sezóny. Po krátké štaci v KHL se rozhodl pro českou pouť. Dva roky nastupoval za Mladou Boleslav, v uplynulém ročníku v 56 kláních vstřelil šest gólů a na třináct nahrál.

Složení týmu
Do 15. července přivedl Libor Zábranský osm nových hokejistů. Změna se týkala i brankoviště. Klub opustil legendární Marek Čiliak, nahradit ho přišel Štěpán Lukeš. Ten bude pravděpodobně dělat dvojku Dominiku Furchovi, nejlepšímu brankáři Extraligy uplynulé sezóny. Jako trojka je připraven naskočit talentovaný Jan Kavan. I obranu opustila velká jména v čele s Kundrátkem a dlouholetou oporou Gulašim. Do stále větší role dorůstá Radek Kučeřík, který se vypracoval na jednoho z nejlepších defenzivních zadáků celé soutěže. Často tvoří pár s kanadským tvrďákem Rhettem Hollandem. Ofenzivněji laděným bekem je nejrychlejší bruslař ligy Marek Ďaloga. V týmu je dále bronzový medailista z MS 2022 Jan Ščotka či mladý František Němec. Novými akvizicemi do obrany jsou Gazda, Kaňák a Lintuniemi. Nejproduktivnějším útočníkem byl v uplynulém ročníku elitní centr Petr Holík, v 62 zápasech zaznamenal 55 bodů (14+41). V týmu moravské metropole odkroutí už šestou sezónu. Druhý nejvyšší počet bodů měl na kontě sniper Luboš Horký, který v týmu nepokračuje, rozhodl se pro finské dobrodružství. Kometu opustili i Radek Koblížek, Kim Strömberg nebo Eduard Šalé, jenž byl draftován Seattlem z 20. pozice. Třetím nejvíce bodujicím útočníkem byl Adam Zbořil. Velmi se vydařil lednový příchod Kristiána Pospíšila, který zaznamenal bod na zápas. Velké jméno má i rychlík Jakub Flek. Prosazovat se umí rovněž mladý Slovák Andrej Kollár. Žádný souboj nevypustí Zdeněk Okál. Velkými zkušenostmi oplývají Martin Zaťovič a Tomáš Vincour. Ve větší roli doufají Adam Boltvan a Jakub Zembol. Novými tvářemi brněnské ofenzívy jsou Tomáš Marcinko, Lukáš Cingeľ, Martin Kohout a Steve Moses, který má zaujmout místo na pravém křídle prvního útoku.

Brankáři
Dominik FURCH, Jan KAVAN, Štěpán LUKEŠ

Obránci
Marek ĎALOGA, Daniel GAZDA, Rhett HOLLAND, Lukáš KAŇÁK, Radek KUČEŘÍK, Alex LINTUNIEMI, František NĚMEC, Jan ŠČOTKA

Útočníci
Adam BOLTVAN, Lukáš CINGEĽ, Jakub FLEK, Petr HOLÍK, Kevin HORVATH, Pavel JENYŠ, Martin KOHOUT, Andrej KOLLÁR, Petr KRATOCHVÍL, Tomáš MARCINKO, Steve MOSES, Zdeněk OKÁL, Kristián POSPÍŠIL, Tomáš VINCOUR, Martin ZAŤOVIČ, Adam ZBOŘIL, Jakub ZEMBOL

Predikce
Kádr Komety potkal už po několikáté pořádný průvan, který odnesly i legendy Čiliak a Gulaši. Přišlo celkem osm nových hráčů, kouč Martinec však další posilování nevylučuje. Brno se bude moci opřít o dost možná nejlepší brankářský tandem v lize, Furcha s Lukešem. Velmi silná je i obrana, slabší je ale útok. Proto si myslím, že do top čtyřky týmů se Kometa nedostane a bude se pohybovat někde kolem šesté příčky. V play off už to bude loterie, nicméně Brno by se podle mě mohlo probojovat do semifinále. Vylepší svůj rekord v počtu titulů na číslo čtrnáct, nebo z toho bude jen další průměrná sezóna?

Autor: Daniel Beluško

Like
3