9/14 Představení klubů ELH 2023/24: Karlovy Vary

Dnes se po týdnu přesuneme z Moravy na druhou stranu České republiky. Konkrétně zavítáme do lázeňského města Karlových Varů. Hokej zde patří k nejpopulárnějším sportům, na který se může přijít podívat do KV arény až 5 444 lidí. Historie tohoto kluby sahá až do roku 1932, kdy klub nesl název SK Slavia Karlovy Vary. Poslední změnu klub zažil před třemi lety v roce 2020, když změnil klubové barvy a také hlavní logo. Doufají tak, že pod novou identitou dokáží zopakovat úspěch ze sezóny 2008/09, kdy vyhrály zatím svůj jediný titul.

(foto: hokejkv.cz)

Minulá sezóna
Karlovy Vary zakončili svou jízdu minulou sezónu na 9. příčce, která zajišťuje postup do předkola Play-off. Pro Lázeňské město se tak jedná o nejlepší umístnění v lize od nové identity. I přes nepříznivý start start měli nakonec 9 bodů náskok na barážovou příčku, kde skončilo Kladno. Ovšem ne všechny informace jsou pro vedení příznivé. Tým pod vedením Tomáše Vondráčka měl i přes jeho umístění druhou nejhorší obranu v lize a útok podle vstřelených gólů, ovšem tým je známý svou obětavou hrou a počtem zblokovaných střel, toto číslo patří dlouhodobě k nejvyšším v ELH. Když se přesuneme do Března, tak nás čeká pohled do předkola a tam Karlovy Vary narazily na Olomouc, která v základní části skončila o pozici před Vary na 8. příčce se ziskem 71 bodů. Šance Varů se zdáli být vysoké, ale nakonec zde cesta týmu skončila, když prohráli proti moravskému týmu 3:1 na zápasy. Podíváme se také na sezónu v řeči čísel. V základní části se na samotném vrcholu bodových statistik umístil Jiří Černoch, který za 50 zápasů dokázal nasbírat 31 bodů (12+19). O jeden bod zaostával zkušený Tomáš Rachůnek se ziskem 30 bodů (6+24). Při pohledu do Play-off se nejlepším hráčem stal již jednou zmíněný Jiří Černoch se ziskem 5 bodů za 4 zápasy. Vedení se při pohledu na minulou sezónu očividně rozhodlo jednat a přivedlo nějaké hráče na což se teď půjdeme podívat.

Příchody
Jan Bernovský – Vítkovice
Ondřej Procházka – Litoměřice
Ikka Kangasniemi – Pelicans (Finsko)
Dominik Frodl – Pardubice
Roman Přikryl – Vsetín
Lukas Zetterberg – Västeras (Švédsko)

Odchody
Martin Rohan – Baník Sokolov
Mikko Jussola – neznámo
Petr Koblasa – Litvínov
Štepán Lukeš – Brno
Martin Kohout – Brno

Posily
Jan Bernovský
Hráč, který vyrůstal v Brně a v mládežnických kategoriích hrál za Warriors Brno. Tento 22 letý křídelník, svůj první extraligový start zažil v sezóně 2020/21, když si celkem stihl připsat 5 startů, bohužel bez zisku bodu. Loňskou sezónu zakončil se 4 body (1+3) za 24 zápasů a část sezóny byl na hostování v Porubě, která hraje Chance ligu. Kde si připsal za 16 startů 10 bodů (5+5). Pro Karlovy Vary se tak jedná o dalšího mladého hráče v jejich kádru a pokud se jim podaří jeho potenciál dále rozvíjet, může to být pro tým dobrý kauf. Pro samotného hráče může být volba tohoto klubu plusová, v týmu se nekouká vyloženě na bodový zisk hráče a pro mladého křídelníka toto může být pozitivní a může nás překvapit a na konci sezóny se vedení může plácat po ramenou. Ovšem i když by mu sezóna nevyšla tak má ještě spoustu času na reparát.

Ondřej Procházka
Další hráč na seznamu koupených hráčů v Karlových Varech je 25 letý český křídelník Ondřej Procházka, který svou hokejovou kariéru započal v mládežnických kategoriích pražské Sparty. Svůj první start v ELH na sebe nenechal dlouho čekat a nastal v sezóně 2015/16, když odehrál jeden zápas bez bodového zisku. Další dvě sezóny si v nejvyšší české lize připsal 11 startů a tím jeho pokračování v Praze skončilo. Od té doby působil v Havlíčkovém Brodu, Ústí nad Labem a Havířově, nakonec poslední dvě sezóny zakončil v Litoměřicích, kde se mu po bodové stránce velice dařilo a v minulé sezóně za 52 zápasů nasbíral 45 bodů (22+23). Uvidíme jestli na tuto sezónu dokáže navázat i tu následující tentokrát již v extraligovém klubu v Karlových Varech.

Iikka Kangasniemi
Tento hráč je doslova přestupová bomba pro tým z lázeňského města. Tento 28 letý křídelník, který přichází z Pelicans, který sídlí ve Finsku. Iikka by měl patřit k největším tahounům Karlovarské ofenzívy. V minulém týmu strávil poslední tři sezóny s celkovým počtem 136 zápasů a ziskem 105 bodů. Celý tým a fanoušci doufají, že v týmu bude hrát co nejvíce sezón a bude mít třeba i bod na zápas. Celou svojí dosavadní kariéru působil v rodném Finsku, krom 10 zápasů v MoDo ve Švédsku. Uvidíme jak mu vyjde angažmá na našich kluzištích, smlouvu by dle elitního webu Eliteprospects měl mít podepsanou pouze do konce této sezóny.

Dominik Frodl
Brankář, který je kmenový hráč Slávie. Působil poslední dvě sezóny v Pardubicích by měl vyřešit místo v brankovišti Karlových Varů. Vzhledem k jeho zranění a velké zkušenosti v bráně Dynama Romana Willa si Frodl stihl v minulé sezóně připsat pouhých 12 startů v lize. S čímž se 27 letý brankář, nechtěl spokojit a tak se už v sezóně spekulovalo nad jeho odchodem, který se taky stal. Pro samotný kádr by mělo jít na této pozici o veliké zlepšení a zalepení důležitého místa. Právě maskovaní muži v Západočeském mužstvu byly veliký problém. Frodl by tak na pozici jedničky měl nahradit Štěpána Lukeše, který se po dvou sezónách stěhuje do Komety. Záda Dominikovi bude krýt 32 letý zkušený brankář Vladislav Habal, který zde vyrůstal a strávil ve Varech většinu své kariéry. Když se podíváme na Frodlovo minulou sezónu v počtu čísel tak si za 12 odchytaných zápasů udržel průměrně 1.37 obdržených gólů na zápas a 0.946 úspěšnost zákroků. Samozřejmě tato statistika je ovlivněna počtem odchytaných zápasů, ale dá se říci, když byl Dominik v bráně Pardubice vyhráli.

Roman Přikryl
Tento centr, který se narodil v Plzni a také zde započal svou hokejovou kariéru, se z Moravy vrací zpět na Západ naší republiky. Za poslední čtyři sezóny bude nastupovat již ve čtvrtém klubu, což není úplně lichotivá zpráva. Od sezóny 2020/21 kdy zakončil své trojleté působení v Českých Budějovicích působil v Litoměřicích a naposledy ve Vsetíně, se kterým došel až do finále Chance ligy. V minulé sezóne stihl naskočit do 43 zápasů se ziskem 27 bodů (4+23). I přes to, že se nedokázal se Vsetínem probojovat až do ELH tak nakonec dostane šanci si Extraligu zahrát. Uvidíme jestli dokáže šanci, kterou mu Karlovy Vary dají využít a stabilně se zabydlet v sestavě a nebo jestli po sezóně již po páté za sebou bude měnit tým.

Lukas Zetterberg
Je tu další přestupová bomba a nečekané jméno pro kádr Tomáše Vondráčka. Po Finském křídle přichází další křídelní hráč ze Skandinávie konkrétně ze Švédska. Poslední tři sezóny nastupoval v dresu Västerasu, který hraje druhou nejvyšší švédskou ligu. Poslední sezónu si stihl zabruslit v 52 zápasech a nasbírat v nich 33 bodů (19+14). Společně s jeho kolegou s Finska by měl Lukas patřit k největším oporám ofenzívy ve Varech a ve svých 26 letech by měl být oporou svého týmu. Smlouvu by měl mít podepsanou na jednu sezónu. Pak bude záležet jestli se obě strany dokáží domluvit na dalším pokračování, nebo Lukas půjde o dům dál. Uvidíme jestli budou nastupovat spolu s Iikkou v jedné formaci o popřípadě kdo tuto dvojici doplní na centru. Je vidět, že by Vary chtěli také zaznamenat nějaký ten úpsěch a toto přestupové období tomu napovídá, nejen podepsání tohoto hráče.

Brankáři
Dominik FRODL, Adam DYBAL, Vladislav HABAL

Obránci
Tomáš BARTEJS, Ondřej DLAPA, Tomáš HAVLÍN, Joona HUTTULA, Matteo KOČÍ, Filip KRAJČÍK, Dalimil MIKYSKA, Michal PLUTNAR, Lukáš PULPÁN, Matěj STŘÍTESKÝ

Útočníci
Ondřej BERÁNEK, Jan BERNOVSKÝ, Jiří ČERNOCH, Dávid GRÍGER, Jan HLADONIK, Vít JISKRA, Iikka KANGASNIEMI, Filip KOFFER, David KOFROŇ, Daniel KRUŽÍK, Roman PŘIKRYL, Ondřej PROCHÁZKA, Tomáš RACHŮNEK, Tomáš REDLICH, Lukas ZETTERBERG

Predikce
Celý tým včetně fanoušků čeká od sezóny 2008/09 na titul a dle mého úsudku si ještě pár let počkají. Jak jsem již jednou zmiňoval tak s druhou nejhorší obranou v lize se titul vyhrává špatně. Samozřejmě jsou v týmu naděje do budoucna jako Kočí, Mikyska, Jiskra, Koffer. Řekl bych, že toto přestupové období, zvádlo vedení Varů na výbornou. Může se ovšem stát, že styl hry, který ve Varech je oboum cizincům nemusí sednout a nebude se jim dařit. Já si ovšem myslím, že za současné situace a formátu ligy se tým umístí v Top 8 týmů, ale jejich cesta skončí v předkole. Třeba dokáží překvapit a dojít až do čtvrtfinále, ale já si to nemyslím.

AUTOR:
Adam Novák
Like