10/14 Představení klubů ELH 2023/24: BK Mladá Boleslav

Dnes si vezmeme pod lupu klub ze středních Čech. Historie hokeje v Mladé Boleslavi sahá až do 19. století, když společně s hokejem tehdy provozovali i veslování. První sezóny v nejvyšší hokejové lize u nás odehráli Bruslaři v roce 1938-1939. Ovšem tomotu týmu i přes jeho dlouholetost na našich kluzištích se nikdy nepodařilo vyhrát titul. Jejich doposud největší úspěch přišel v roce 2016, když se dostali do semifinále ELH, rovněž si vybojovali i účast v hokejové Lize Mistrů. Aktuálně se v automobilovém městě může přijít na hokej do ŠKO-ENERGO Arény podívat 4200 lidí. Poprvé byla aréna otevřena v roce 1956 a rekonstrukce byly prováděny naposledy v roce 1980. 

(foto: bkboleslav.cz)


Minulá sezóna
Tým pod vedením již minulého trenéra Ladislava Čiháka, vykročil pravou nohou do sezóny, když hned v prvním zápase, dokázali obrat na domácí půdě soupeře z hlavního města. Nakonec za prvních 5 zápasů zaznamenali 4 výhry a sérii tří výher v řadě. Bohužel pro ně  nikdy v sezóně nedokázali vyhrát více než tři zápasy. Bohužel série proher trvala podstatně déle v období 18.10.2022 – 4.11.2022 Boleslavští tehdy nedokázali vyhrát 6 zápasů v řadě a odnesli si pouhé tři body. Toto se opakovalo ještě na přelomu Ledna a Únoru tohoto roku, když za 6 zápasů získali pouhé dva body za dvě prohry po základní hrací době. Sezónu zakončili soubojem v Třinci, který zvládli 3:2 a brali tak všechny body. Když se koukneme na ročník 2022/23 v řeči čísel, tak Bruslaři zvládli vsítit 116 branek, toto číslo je nejnižší z celé ligy. Defenzíva zas tak špatná nebyla a inkasovali 128 branek což je šesté nejlepší číslo v ELH minulou sezónu. Jejich nejproduktivnějším hráčem se po ZK stal 27 letý slovenský křídelník Róbert Lántoši, který naskočil do 46 zápasů a nasbíral celkem 27 bodů (7+20). 8.2.2022 pro tým kolem kapitána Jana Stránského začalo předkolo, které Boleslav odehrála proti Kometě. Výsledek série hrané na tři vítězné zápasy skončil 3:1 pro Brno. Bylo tak jasné, že v klubu nezůstane vše tak jak bylo a budou muset přijít nějaké změny. Na což se také teď podíváme.

Příchody
Jan Štibingr – Bílí Tygři Liberec
Filip Suchý – Škoda PlzeňMatti Järvinen – HPK (Finsko)
Zach Osburn – Dukla Michalovce (Slovensko)
Jan Růžička – Hradec Králové
Filip Pyrochta – Luleå (Švédsko)
Pavol Skalický – TPS Turku (Finsko)
Juhammatti Aaltonen – Jukurit (Finsko)

Odchody
Matyáš Kantner – KalPa (Finsko)
Gašper Krošelj – neznámo
Daniel Přibyl – neznámo
Pavel Pýcha – Motor České Budějovice
David Štich – Motor České Budějovice
Maris Bičevskis – Ljubljana (ICEHL)
Ondřej Najman – Sparta Praha
David Šťastný – Hradec Králové
Mário Lunter – Košice (Slovensko)
Alex Lintuniemi – Kometa Brno

POSILY
Jan Štibingr
Odchovanec pražské Slávie, který se zkoušel prosadit i v zámoří, bohužel zatím neúspěšně. Před začátkem dalšího ročníku mění své angažmá po 3 letech v Liberci a nově bude oblékat dres Mladé Boleslavi. 23 letý obránce, který naskočil v loňské sezóně do 39 zápasů stihl nasbírat 4 body (2+2). Byla to pro něho první sezóny, kdy nebyl v rámci hostování poslán do Benátek. Uvidíme jak se mu bude dařit u Bruslařů a zda-li ještě někdy dostane šanci v zámoří.

Filip Suchý
Další mladá krev, která bude oblékat dres Mladé Boleslavi pro ročník 2023/24. Filip Suchý, který hokejově vyrostl v Plzni a také v ní dostal první možnost ukázat své útočné choutky. Již před 8 sezónami mu vedení Škodovky dalo příležitost v 5 zápasech, ve kterých nebodoval. Další rok své štěstí zkoušel v USHL, strávil zde 2 sezóny v roli asistenta kapitána. Poté se přes Švédsko vrátil zpět do Plzně. Zde za poslední tři sezóny odehrál pokaždé 49 zápasů, nejvíce bodů získal v sezóně 2020/21, číslo se zastavilo na 33 bodech (18+15). Loňskou sezónu přes ne příliš podařenou sezónu na týmové úrovni. Získal za 49 matchů 21 bodů (8+13).

Matti Järvinen
Jestliže jsme se dosud bavili o mladé krvy a nadějných posilách do budoucna. Tak Matti je 33 letý Fin, který se ovšem narodil v Londýně. Ovšem svojí mládežnickou kariéru již začal ve Skandinávii. Doposud krom tří sezón odehrál všechny zápasy ve finské nejvyšší soutěži. Jeho pozice by měla být na centru, kde by pro Boleslav mohl hrát důležitou roli. Bohužel pro něho se nikdy přes velkou konkurenci neprobojoval k největší hrdosti pro hráče a to je reprezentování své země na mezinárodní úrovni. Minulou sezónu naskočil za tým HPK ke 45 utkáním se ziskem 28 bodů (12+16).

Zach Osburn
Po Janu Štibingrovi tu máme dalšího nového obránce v kádru Bruslařů. 26 letý hráč, který rovných 10 sezón působil v rodné Americe. Poté se celkem překvapivě přesunul na Jih Evropy do Itálie. V nejlepší hokejové lize světa si nikdy nezahrál, ale v AHL si celkem připsal 6 zápasů za 2 sezóny s celkovým ziskem 1 bodu za 1 asistenci. Po dvou odehraných sezónách za tým v Ritten/Renon, kdy odehrál za své působení 41 zápasů a jeho číslo v kanadském bodování se zastavilo taktéž na 41 za 13 gólů a 28 asistencí. Což na obránce je velice solidní číslo. Minulou sezónu působil u našich sousedů na Slovensku v Dukle Michalovce. V lize stihl odehrát 47 zápasů a bodově to též nebylo špatné, když si připsal 31 bodů (14+17).

Jan Růžička
Přichází také posila do brány. Tou se stává 26 letý odchovanec Mladé Boleslavi se tak vrací na hokejový stadion, kde to zná velmi dobře. Svůj debut si připsal v sezóně 2014/15, když naskočil do 2 zápasů. Dvě sezóny také strávil v Americké USHL, kde byla výrazně lepší ta druhá, odchytal v ní 41 zápasů ve 29 případech odcházel jako vítěz a průměrně za utkání pustil 2,35 gólu. Po jeho návratu zpět do Mladé Boleslavi v roce 2017 chodil po různých hostování. První sezóna, kdy dostal výraznější prostor v kádru Bruslařů byla 2020/21, jako jednička odehrál 34 zápasů a vítězství dokázal oslavit celkem 21 na zápas měl průměr 2,24 branek na utkání. Poslední sezónu působil v Hradeckém Mountfieldu. Tam jeho angažmá moc dobře nedopadlo, naskočil do 17 zápasů a vyhrál pouhých 7 a dostal skoro průměrně 3 góly na zápas.

Filip Pyrochta
27 letý rodák z Třebíče se po dvouleté zahraniční štaci vrací zpět do rodné země. Hokejově vyrůstal v Liberci. Z jeho juniorských kategorií přešel rovnou do Kanady. Tam působil od roku 2014 do 2016. Po jeho návratu zpět do Liberce, zde strávil dvě sezóny, které byl převážně na hostování v Benátkách. Následovně dostal šanci v AHL na farmě týmu Nashville Predators. Zde odehrál 30 zápasů a na svoje konto přidal 4 asistence. Jeho kariéra dále pokračovala přes Kometu Brno a Finsko na dvě poslední sezóny do Švédska. Zde nastupoval za tým Luleå. V poslední sezóně odehrál 52 utkání se ziskem 6 bodů (2+4). Za seniorskou reprezentaci odehrál celkem 21 zápasů se ziskem 2 bodů za 2 asistence. Ovšem na MS si dosud nikdy nezahrál.

Pavol Skalický
Útočné řady Bruslařů, by měli sčítat příští sezónu dva hráče ze Slovenska. Po Róbertu Lántošim bude Pavol druhý do party. 27 letý centr, který dokáže zahrát i pravém křídle, si svojí premiéru v nejvyšší hokejové lize na Slovensku připsal již v sezóně 2014/15 za Košice, tehdy odehrál 4 zápasy bez bodového zisku. Svůj největší posun v kariéře začal právě v tomto městě. Odehrál tady dvě sezóny 2018/19 a 2019/20, byly pro něho tak úspěšné, že si vybojoval angažmá ve Finsku, zde byl dva roky v Lukko a poslední sezónu v TPS. V jeho posledním ročníku před návratem k Bruslařům ho čekalo 46 zápasů se ziskem 13 bodů (5+8).

Juhamatti Aaltonen
Kdybychom tu chtěli probrat jeho celou kariéru zabralo by nám to spoustu času. Jelikož tento 38 letý pravý křídelník započal svou hokejovou krasojízdu již v minulém století. Svoje začátky spojil s finským klubem Oulun Kärpät, kde působil do sezóny 2008/09. Po odchodu do KHL v roce 2010 byl dva roky v Magnitogorsku. Poté působil opět ve Finsku a dále ve Švédsku a jeden rok okusil také Švýcarský hokej v Bernu. Jeho poslední sezóna byla na jeho pokročilý hokejový věk velice úspěšná. V týmu Jukurit dokonce dělal kapitána a naskočil do 51 zápasů se ziskem 34 bodů (10+24). Jeho reprezentační kariéra byla také velice bohatá, ovšem posledního MS se zúčastnil v roce 2016. Na svém kontě má také účast na Olympijských hrách v Rusku

Brankáři:
Filip NOVOTNÝ, Jan RŮŽIČKA, Marek STUCHLÍK
Obránci:
David BERNAD, Aleš ČECH, Adam JÁNOŠÍK, Radek JEŘÁBEK, Karel KŘEPELKA, Zach OSBURN, Martin PLÁNĚK, Filip PYROCHTA, Jan ŠTIBINGR
Útočníci:
Juhamatti AALTONEN, David DVOŘÁČEK, Tomáš FOŘT, Matěj GARDOŇ, Vojtěch HRADEC, Matti JÄRVINEN, Róbert LÁNTOŠI, Sebastián MALÁT, Vojtěch POLÁK, Jan PŮČEK, Ondřej ROMAN, Michal SIMON, Pavol SKALICKÝ, Tomáš ŠMERHA, Jan STRÁNSKÝ, Filip SUCHÝ, Tim SÖDERLUND, Jan ZÁVORA

Predikce
Vzhledem k velikosti klubu a jeho ambicím se nedá předpokládat žádná velká krasojízda. I přes velkou obměnu kádru, když z klubu odešlo celkem 9 jmen a přišlo 8 nových tváří, tak se dá předpokládat, že to nějaký čas zabere. Vedení i celý doufá, že konečně najdou nějakého střelce a bodového lídra. Podle mě by mohl zažít další skvělou sezónu brankář Jan Růžička, což by týmu pomohlo mít se o koho opřít. Jestli se prosadí 38 letý finský veterán to ukáže jen čas obávám se toho, že Mladé Boleslavi bude sloužit pouze jako mentor a na ledě nebude tak viditelný. Přes všechny faktory si troufám tvrdit, že napodobí loňskou sezónu a skončí maximálně v předkole. Po základní části si myslím, že to také na vyskakování nebude a nevejdou se ani do top 10.

Autor: Adam Novák, Patrik Baričák

 

 

 

Like