11/14 Představení klubů ELH 2023/24: HC VERVA LITVÍNOV

V dnešním představení klubů se podíváme na první tým, který se loňskou sezónu nevešel do první desítky. Historie klubu sahá až do roku 1945, když tenkrát zvaný HOSK SZ Horní Litvínov založilo 9 lidí. Již po 14 letech se tento celek dopracoval až do nejvyšší tuzemské soutěže, kde působí do dnes a v sezóně 2018/19 klub oslavil 60.ročník v řadě. Největší úspěch Litvínov zažil v sezóně 2014/15, když vyhrál zatím jediný titul v historii klubu. V týmu tehdy byly jména jako Pavel Francouz, Jan Eberle, Martin Ručinský. Pokud se budete chtít zajít na Vervu tak navštívíte Zimní stadion Ivana Hlinky. Byl postaven v roce 1955 a první utkání se v něm odehrálo dva dny po otevření, když domácí tým odehrál zápas proti Rumunsku (1:7). Aktuální kapacita arény je 5944.

(foto: hcltv.cz)


Minulá sezóna
Jízda minulým ročníkem dopadla pro žlutočerné asi podle jejich očekávání a v rytmu sezón předešlých. Ovšem start sezóny byl z pohledu na výsledky až hrozivý. Za prvních 14 zápasů si na svoje konto zapsali pouhé dvě výhry. Lepší časy přišly až na začátku Prosince, když hráči vyhráli 5 ze 4 zápasů. Podobnou šňůru Litvínov napodobil jenom jednou a to posledních 6 kol a ze všech odcházeli jako vítězové. Poslední zápas v ročníku 2022/23 odehrála Verva doma proti Olomouci a zápas zvládli poměrem 5:1. V předkole to herně nebylo vůbec špatné ovšem proti Třinci Litvínov nevyhrál ani jednou a prohrál 0:3 na zápasy. Teď si probereme předešlý ročník v rámci čísel a bodování hráčů. Bilance vstřelených a inkasovaných branek byla negativní a rozdíl činil -7, když dokázali dát 137 gólů a 144 dostali. Za celou sezónu se v brankovišti vystřídali 3 brankáři. Nejvíce zápasů dostal Šimon Zajíček celkem odchytal 26 matchů s bilancí 2,64 GAA a jedno utkání také dostal v předkole. Druhý nejvyšší počet má na kontě Denis Godla a průměrný počet obdržených gólů 3,08 GAA za 20 utkání. Trojici gólmanů uzavírá Matěj Tomek, který dostal šanci především ke konci základní části plus v předkole. V ZK odchytal 14 zápasů a číslo s průměrem obdržených branek na zápas se zastavilo na 1,81 GAA. Proti Třinci v předkole odchytal 2 zápasy. Při pohledu na statistiky útočníků a obránců tak na samotném vrchu tabulky kanadského bodování skončil Šimon Stránský se ziskem 40 bodů (9+31). Na druhé příčce byl kanadský sniper Giorgio Estephan se 35 body (12+23) za 50 zápasů. Z obránců byl nejlepší Lotyš Janis Jaks s 25 body (8+17) za 47 utkání.

Příchody
David Kaše – Sparta Praha
Petr Koblasa – Karlovy Vary
Marek Baránek – Škoda Plzeň
Lukáš Válek – Stadion Litoměřice
Kevin Czuczman – Taampereen Ilves (Liiga)
Ondřej Kaše – Carolina Hurricanes (NHL)

Odchody
Patrik Zdráhal – Luleå HF (SHL)
Denis Godla – neznámo
Josh Wesley – neznámo
Šimon Stránský – Taampereen Ilves (Liiga)
Jiří Fronk – Jestřábi Prostějov
Petr Straka – Škoda Plzeň
Giorgio Estephan – JYP (Liiga)
Ralfs Freibergs – Hradec Králové

Posily 
David Kaše
Hráč, který byl v roce 2015 draftován v pátém kole Flyers bude další sezónu působit v Litvínově. Tento 26letý rodák z Kadaně hokejově vyrůstal v Chomutově, kde dostal v sezóně 2015/16 první šanci v ELH i přes jeho mladý věk dostal šanci ve 30 případech se ziskem 2 bodů (1+1). V sezóně 2017/18 odešel do Švédska o rok poté si poprvé zahrál v zámoří na farmě Philadelphie. V samotné NHL si zahrál v letech 2019 – 2021 celkem odehrál 7 zápasů a vstřelil jeden gól. Následoval návrat do Čech konkrétně do Sparty. V úvodní sezóně dostal prostor ve 43 zápasech a nasbíral 23 bodů (4+19). Loňskou sezónu nebyl moc výrazný a odehrál 25 střetnutí se ziskem 14 bodů (6+8). V Litvínově si taktéž zahraje se svým bratrem tak uvidíme jak jejich spolupráce bude fungovat.

Petr Koblasa
Letos oslaví rodák ze Soběslavi své třicáté narozeniny a nadělil si předem nové angažmá v Litvínově. Své hokejové začátky spojil s Motorem a Karlovými Vary. V druhém jmenovaném klubu taktéž dostal čuchnout i v seniorském hokeji. V sezóně 2011/12 odehrál své první tři utkání v nichž nezískal žádný bod. Ve Varech působil až do sezóny 2015/16, když poté působil tři ročníky v Chomutově. Zde odehrál 153 zápasů se ziskem 46 bodů (20+26). Následně se vrátil zpět do Energie, kde působil až do loňské sezóny. Tu další bude oblékat již třetí dres v nejvyšší tuzemské lize. Uvidíme jak se mu bude u Chemiků dařit a jestli překoná svůj bodový příspěvek, který činí 29 bodů (18+11).

Marek Baránek
Obránce, který se vrací do týmu se kde započal svou hokejovou kariéru. V letech 2011 – 2015 působil zde v mládežnických kategoriích a v ročníku 2014/15 dostal svou první možnost ukázat své dovednosti mezi seniory. V této sezóně dostal 20 zápasů ovšem bez bodového zisku. Následovaly dvě sezóny, které strávil na hostování ve Varech, Dukle, Kadaňi a Mostu. Poté se nastálo usídlil v Litvínově, aby za tři sezóny okusil své první angažmá v zahraničí. Konkrétně se jednalo o slovenské Košice. Kde působil jeden rok a následně byl poslán do Kladna na hostování. Loňskou štaci měl zajištěnou v Plzni kde nasbíral za 39 zápasů 15 bodů (3+12).

Lukáš Válek
Po Markovi se jedná o dalšího hráče, který se vrací na místo kde to dobře zná. První šanci za A-tým dostal v sezóně 2013/14, odehrál jeden zápas bez bodového zisku. Větší porci zápasů dostal rok po mistrovské sezóně tudíž 2015/16. Tehdy dostal prostor ve 32 zápasech a připsal si 3 asistence. Svůj první gól vstřelil o rok později a přidal k nim ještě čtyři a dvě asistence, celkem získal 7 bodů za 45 utkání. V Litvínově působil do sezóny 2020/21 odkud šel do Litoměřic, kde působil často v rámci hostování. Především minulá sezóna, druhá při jeho trvalém působením v Litoměřicích byla úspěšná. Zvládl za 49 zápasů nasbírat 44 bodů (16+28).

Kevin Czuczman
Jedná se o 32 letého kanadského obránce a jednu ze dvou zahraničních posil pro nadcházející sezónu. Pro samotného hráče toto je druhé angažmé mimo zámoří. Přestože nikdy draftován svůj sen si splnil. V nejlepší lize světa dostal šanci ve dvou týmech v sezóně 2013/14 odehrál za New York Islanders 13 zápasů a připsal si 2 asistence. Od roku 2017 působil v kádru Pittsburghu, kde byl 4 sezóny z velké části působil na farmě, kde dělal asistenta kapitána. I v tomto klubu dostal svou šanci v NHL v sezóně 2020/21, odehrál 2 zápasy, ve kterých nebodoval. Následně odešel na farmu Minnesoty, kde strávil jeden rok a šel zkusit své první angažmá do Evropy. Jeho zkušenosti otestovali ve finském Ilvesu, kde odehrál 31 zápasů se ziskem 6 bodů (2+4), ale do Play-off již nezasáhl.

Ondřej Kaše
Toto je opravdová přestupová bomba pro Litvínov a naplnění spekulací. Ondra se tak přidává ke svému bratrovi, který taktéž posílil Litvínov před nadcházející sezónou. 27letý křídelník byl v roce 2014 draftován Anaheimem v sedmém kole. Před odchodem do zámoří působil v Chomutově a stihl v ELH odehrát 37 zápasů se ziskem 7 bodů (4+3). V sezóně 2015/16 ho čekala první šance ukázat svůj potenciál na farmě Ducks, kde dostal prostor ve 25 zápasech a nasbíral 14 bodů (8+6). Ovšem hned další ročník byl průlomový za Anaheim dostal ve svých 20 letech porci 53 zápasů a bodoval celkem v patnácti případech (5+10). V této organizaci působil do sezóny 2019/20, když byl v průběhu vyměněn do Bostonu. Tam ovšem za více jak jednu sezónu odehrál, převážně kvůli zranění 9 zápasů a připsal jednu asistenci. Následně působil v Torontu a loňskou sezónu byl u Hurikánů. Zde za celý ročník odehrál pouze jeden zápas kvůli jeho vracejícímu zranění. Rozhodl se teda vrátit zpět do Čech.

Brankáři
Lukáš KLIKA, Matěj TOMEK, Šimon ZAJÍČEK

Obránci
Ondřej BALÁŽ, Marek BARÁNEK, Kevin CZUCZMAN, Patrik DEMEL, Janis JAKS, Radim ŠALDA, Jan STREJČEK, Denis ZEMAN, Kristaps ZILE

Útočníci
Jindřich ABDUL, Marek BERKA, Michal GUT, Martin HAVELKA, Filip HELT, Nicolas HLAVA, Ondřej JURČÍK, David KAŠE, Ondřej KAŠE, Petr KOBLASA, Andrej KUDRNA, Lukáš STEHLÍK, Matúš SUKEL, Lukáš VÁLEK, Pawel ZYGMUNT

Predikce
Troufám si říct, že vzhledem k ambicím kádru a vedení toto přestupové období zvládají zatím skvěle. Ať už je to seskupení bratrů Kašových nebo Czuczman, tak jestli to ve hře bude vypadat stejně tak jak na papíře tak to může být jedno z nejlepších umístění v lize za poslední dobu. Uvidíme samozřejmě až na ledě jak si hráči sednou mezi sebou a trenérem Karlem Mlejnkem. Jednička v bráně je při pohledu na soupisku asi jasná, jestli to bude chytat Tomkovi tak jako na konci sezóny tak v něm Litvínov stabilní oporu. Myslím si, že stoprocentně se tým dostane do předkola a přejde přes něho až do čtvrtfinále, kde ovšem skončí. Uvidíme na konci sezóny jestli byl tento tip správný. 

Autor: Adam Novák

Like