Jízdní řád MS v Praze a Ostravě odhalen! Česko začne soubojem s Finskem

V úterý 15. srpna se v hotelu Stages u O2 arény uskutečnila tisková konference, která nám opět poodhrnula oponu, za níž se skrýval další kousek doposud nezjištěných informací o blížícím se šampionátu v Praze a Ostravě. Po představení základních dvou skupin turnaje byl nyní představen její harmonogram. Sezení se zúčastnili prezident pražského OV MS IIHF 2024 Petr Bříza, generální sekretář Českého svazu Jan Černý a vedoucí oddělení ticketingu MS Martin Gremlica.

(foto: MH)

Premiérové i derniérové představení bude mít v základní části pro české hokejky peprnou příchuť. Domácí šampionát načnou naši reprezentanti soubojem s Finskem. Zem tisíce jezer sváděla s českou družinou vždy vyrovnané partie a takové dějství se očekává i o klání v O2 aréně. Poté nás čeká souboj postupně s Norskem, Švýcarskem, Dánskem, Rakouskem a Velkou Británií. Na závěr skupiny se svěřenci nového trenéra Radima Rulíka střetnou se vždy ambiciózní Kanadou, která figuruje ve skupině A místo USA a která přislíbila hvězdný kádr.

,,Naši prioritou bylo, aby byl pro diváky atraktivní každý zápasový den. Byl to složitý proces, ale myslím, že s výsledkem můžeme být spokojeni,“ pochvaluje si prezident Petr Bříza.

I program v Ostravě začne vskutku ambiciózně, Slováci vyzvou držitele posledních stříbrných medailí – Německo. Lotyšsko, které na uplynulém mistrovství slavilo historický bronz, po němž byl v jejich vlasti vyhlášen státní svátek, turnaj započne měřením sil s Polskem, které plní roli nováčka na velké akci a jeho cestu turnajem bude jistě zajímavé sledovat.

Veřejný prodej vstupenek odšpuntuje magická souhra desítek. Lístky budou k mání od 10. října v 10 hodin a to jak vstupenky na základní část, tak na čtvrtfinále. Velký nátlak na webové stránky? Očekáván. Černý scénář v podobě pádu systému, jako tomu bylo před osmi lety, by ale nastat neměl.

,,Nátlak samozřejmě očekáváme. Ale již nějakou dobu je v běhu soutěž, na základní část a obě ostravská čtvrtfinále mohou fanoušci vstupenky pořizovat přes Ticketportal, na play off v Praze bude jako zprostředkovatel fungovat Ticketmaster. Toto všechno jsou aspekty, které našim stránkám ulehčí fungování,“ vyjádřil se Martin Gremlica, který ihned potvrdil, že mají v přípravě i krizový manuál, v němž počítají s možnými hackerskými útoky, které by mohly nastat.

Vstupenky se rozdělují dle financí na tři základní kategorie. Dle nich se samozřejmě liší i sezení v arénách.

,,Důkladně jsme rozebrali ceny vstupenek z hokejových šampionátů za posledních deset let a v kombinaci s analýzou kulturních a vrcholných sportovních akcí jsme došli k výsledku. Ve finálních sumách jsme také neopomněli zohlednit současnou společenskou situaci, inflaci a ostatní faktory s případným vlivem na rozhodování fanoušků,“ vysvětlil základní princip Petr Bříza. Ten rovněž vyjádřil sympatie k celkové částce, kterou lidé za lístky dají. Cíl byl nepřekročit hranici pěti tisíc korun, což se povedlo. S ohledem na poslední turnaj v Praze tak například vstupenky na play off vyjdou cenově dosti obdobně, jako roku 2015. Dražší budou pouze čtvrtfinálové partie a to v řádu stovek korun. Sami organizátoři přiznali, že finanční přístupnost a komunikace pro ně byla zásadní a řešit ji začali s ročním předstihem. Výhružným příkladem jim mohla být mistrovství světa konána v severských zemích, kde tribuny smutně zely prázdnotou a okrádali tak hokejový svátek o své neodmyslitelné kouzlo. Na český hokej se tak můžete podívat od dvou tisíc korun.

Balíčky budou však součástí pouze prvotní fáze prodeje. Ta končí v lednu 2024. Od nového kalendářního roku tak lidé již budou moci pořizovat vstupné pouze na konkrétní zápasy, které se do té doby neprodají.

Dějství na ledě zajímá pochopitelně všechny nejvíce, myšleno je ale na zábavu i mimo arény.

,,Připravujeme fanzóny, které budou obsahovat suvenýry, občerstvení i vysílání dalších zápasů na turnaji. Divákům v nich chceme dopřát maximální komfort. Navíc, každá Země má něco. Švýcaři fandí krásně se svými zvony, Fini zase vždy přijedou extravagantně oblečení. Šampionát navštíví opravdu široké spektrum lidí. Bude nádherné je vidět na jednom místě,“ těší se již nyní na realizaci Martin Gremlica.

,,Velké díky patří samozřejmě Praze 9, která nám vychází maximálně vstříc, od zdravotních služeb po ty úklidové. Moc si toho vážíme, komunikace s nimi je úžasná,“ doplnil ihned Petr Bříza.

Jízdní řád a finanční situace je nám tedy známa a finální obrázek o celkovém turnaji v Praze a Ostravě je zase o něco barevnější. Nabízí se tedy otázka, zda padne divácký rekord? Vzhledem k přívětivé finanční situaci a značnému počtu sousedních států (Slovensko, Polsko…) je to scénář, který se může stát skutečností. Česká republika tak má znovu šanci psát dějiny hokejových mistrovství světa. A třeba to tentokrát bude i s medailovou tečkou. A jako bonus, opět se na domácím šampionátu může loučit s kariérou legenda českého hokeje. Reprezentační dráhu před lety uzavřel Jaromír Jágr, nyní se spekuluje, že by obdobně mohl učinit další český velikán, David Krejčí.

Autor: František Kalina

Like