Jak 11. září 2001 zasáhlo hokejový svět

11. září 2001 změnilo svět a zapsalo se tučným písmem do dějin lidstva. Mělo to samozřejmě vliv také na hokejové prostředí, které se chystalo v zámoří začít novou sezónu NHL a v Česku ten den začínala extraliga.

(foto: New York Rangers)

Teroristické útoky 11. září začaly krátce před devátou hodinou ráno v New Yorku místního času. V Česku byly v době nárazu prvního letadla do jedné z věží Světového obchodního centra tři hodiny odpoledne a česká extraliga se chystala na start nové sezóny. I přes zprávy, které se hrnuly k divákům i hráčům se odehrály všechny zápasy v ten den. Svůj extraligový debut si připsali například Zdeněk Orct nebo Robert Kysela.

V zámoří plakal hokejový svět už od samotného počátku katastrofy, protože v letadle s letem číslo 175, které zasáhlo jižní věž Světového obchodního centra seděl Garnet Bailey. Bývalý kanadský hokejista a v té době ředitel profesionálního skautingu Los Angeles Kings. Byl také dvojnásobný vítěz Stanley Cupu s Boston Bruins a v osmdesátých letech pracoval jako skaut pro Edmonton Oilers. V moment kdy vyhasl jeho život, mu bylo 53 let. V letadle seděl také skaut Kings, Mark Bavis. Ve stejném letu se měl nacházet také bývalý trenér Washingtonu Capitals, Bruce Boudreau. V té době byl trenérem AHL týmu Manchester Monarchs, kteří patřili pod Los Angeles Kings, kam měl kouč namířeno na tréninkový kemp. Jeho odlet byl ale týden před katastrofou přeložený na žádost hlavního kouče Kings, který si přál aby trenéři přiletěli o den dříve.

Mike Pelletier a Richie Stewart byli vítězi ocenění pro nejlepšího nováčka roku 1988 v univerzitním hokeji za St. Lawrence University. Byli jen kousek od vítězství v národním šampionátu. V osudný den byli oba v kanceláři společnosti Cantor Fitzgerald, která se nacházela v severní věži a to pouze šest pater od nárazu letadla. Ani jednomu se nepovedlo útok přežít. Teroristický útok měl mezi svými oběťmi i hasiče Wellese Crowthera, který ve volném čase vedl středoškolský hokejový tým. V letadle které narazilo do Pentagonu seděl výborný středoškolský hokejista Lenny Taylor.

(foto: Chris Creamer)

Katastrofa měla i své přeživší mezi kterými byl například Robert Cimetta, který se v době útoku nacházel v jižní věži. Bývalý hráč Bostonu Bruins se ve Světovém obchodním centru účastnil tréninkového semináře a povedlo se mu před pádem mrakodrapu evakuovat. O várce štěstí mohou mluvit například i hráči New York Rangers, kteří měli být během tréninkového kempu ubytováni v Hotel Mariot, který se nachází hned pod věžemi Světového obchodního centra. Za Rangers v té době hráli Tomáš Klouček, Radek Dvořák, Michal Grošek, Petr Nedvěd a Martin Ručinský. Tým byl nakonec ubytovaný o několik mil dál. A měl štěstí. Hotel Mariot zmizel pod troskami mrakodrapů, které se skáceli k zemi.

NHL jako reakci na útoky zrušilo 15. září 2001 jedenáct exhibicí, které se měli konat před začátkem nového ročníku. Kromě finančních darů, kterými se NHL a jednotlivé týmy zapojovali do podpory obětí 11. září hráči Rangers navštěvovali místní hasičské zbrojnice nebo Detroit Red Wings během svého tréninkového kempu darovali krev lékařským činnostem v New Yorku a Washingtonu. Týden po tragédii se konal exhibiční duel mezi Kings a Anaheimem na pomoc humanitárním pracovníkům.

Týmy NHL si na začátku sezóny připomínali tragédii a vzdávali hold obětem. Hráči měli na helmách stuhy a na dresech speciální nášivky. Buffalo Sabres nastoupili na znamení solidarity v dresech které měli na přední straně místo loga týmu nápis ,,New York“. Los Angeles Kings odehráli sezónu s nášivkou ,,AM“ která měla symbolizovat dva členy organizace, kteří zahynuly na palubě letadla.

Like

Napsat komentář