NHL míří do Austrálie! Jaká je historie hokeje u protinožců?

NHL o víkendů zamíří s přípravnými duely na novou sezónu v Austrálii. Zápasy se odehrají v Rod Laver Arena, která je především známá tenisovým turnajem Australian Open, který se koná na začátku roku. Lední hokej má v Austrálii i přes menší popularitu bohatou historii.

(foto: theahl.com)

První zmínka o hře na ledové ploše se v Austrálii datuje roku 1904 ve městě Adelaide a dnešnímu lednímu hokeji se podobala jen zřídka. Stejně jako v Evropě se i v Austrálii z počátku 20. století hrála verze pozemního hokeje, která se na led dostávala s podobnými pravidly a to včetně výbavy, počtem hráčů nebo i velikostí hřiště. Bandy hokej nabíral u protinožců na popularitě a v roce 1906 bylo otevřeno hřiště v Melbourne, které bylo třetí největší na světě. Australský hokej začal čím dál tím víc přejímat pravidla zámořského hokeje a ve stejném roce se odehrál duel mezi viktoriánským výběrem a týmem složeným z americké válečné lodi USS Baltimore. Utkání skončilo 1:1.

První hokejový klub vznikl v roce 1908 ve státě Victoria. První trofej o kterou se začalo hrát je Goodall Cup, jenž je pátá nejstarší hokejová trofej a o kterou týmy bojují dodnes. První ročník byl mezi výběrem státu Victoria a Nového Jižního Walesu. V roce 1938 se australská hokejová federace stala členem IIHF, čímž si reprezentace otevřela cestu na mezinárodní scénu. Historický milník pro australský hokej měl být rok 1956, kdy byla reprezentace pozvána na olympijské hry, které se konaly v Cortině. Austrálie nedorazila z důvodu nedostatku financí na cestu do Evropy.

Své první a dodnes poslední účasti na turnaji pod pěti kruhy se dočkali o čtyři roky později v americkém Squaw Valley. Úvodní utkání odehrála Austrálie proti Československu a byla to drtivá porážka 1:18. Druhé utkání odehrála proti domácímu výběru USA a prohráli taktéž vysokým poměrem a to 1:12. V zápasech o umístění nezvládla ani zápasy s Finskem a Japonskem, od kterých obdržela dohromady ve čtyřech utkáních 57 branek a skončila na posledním devátém místě.

Australské reprezentaci se dlouho dařilo držet rekord nejvyšší výhry a to po vítězství nad Novým Zélandem v roce 1987 poměrem neuvěřitelných 57:0. Tento rekord byl překonán až v roce 2008 Slovenskem, které nastřílelo Bulharsku 82 branek. V roce 2000 byla založena australská hokejová liga, ve které se hraje právě o Goodall Cup. V poslední sezóně byl českou stopou v lize Tomáš Landa, který si v 22 zápasech za Sydney Bears připsal 42 kanadských bodů.

První hokejista s australským občanstvím, který byl draftovaný se stal Nathan Walker, jehož si v roce 2014 z 89. místa vybrali Washington Capitals. Českým fanouškům může být tohle jméno povědomé, protože rodák z waleského Cardiffu prošel od roku 2007 mládežnickými celky Vítkovic a v letech 2011 až v 2013 si také připsal 54 zápasů v extralize. Krátce se ukázal také v seniorských týmech Šumperka a Olomouce. První hokejista narozený v Austrálii je Jordan Spence, který byl v roce 2019 draftovaný Los Angeles Kings. Spence se sice narodil v Austrálii, ale když mu byl jeden rok, tak se s rodinou odstěhoval do Japonska a poté do Kanady. Sám se proto identifikuje jako japonsko-kanadský hokejista. Obránce Kings i přesto nemůže chybět na soupisce, která se představí v Melbourne.

Přípravné utkání mezi Arizona Coyotes a Los Angeles Kings se odehrají 23. a 24. září v Rod Laver Areně, která má kapacitu téměř 15 000 diváků a je známá především díky tenisovému turnaji Australian Open. Oba zápasy začínají pět minut po šesté hodině ráno středoevropského času a vysílat je bude stanice Nova Sport 2.

Like