Kterým z Čechů se nejlépe vydařil vstup do nové sezony AHL?

V zámořském hokeji se většina pozornosti upíná na NHL, hokejisté hrající v AHL tak zůstávají mimo záři reflektorů. Hráči se zde primárně snaží zaujmout trenérský štáb z týmu NHL a vybojovat si místo v nejlepší lize světa. Na farmách v AHL působí i spoustu zajímavých Čechů. Dnes se podíváme na ty, kterým vstup do nového ročníku vyšel nejlépe. 

(foto: HC Energie Karlovy Vary)

Adam Klapka (Calgary Wranglers)
Výbornou formu prokazuje Adam Klapka. Za Calgary Wranglers odehrál čtyři utkání, ve kterých získal sedm bodů za čtyři branky a tři asistence. Dostal se tak již téměř na čtvrtinu bodů z minulého ročníku (29 bodů v 69 zápasech). Český útočník disponuje výbornými fyzickými parametry, měří totiž přes dva metry a váží 104 kilogramů. V přípravě nastoupil v dresu Calgary Flames do čtyř duelů, ve kterých si připsal jednu gólovou nahrávku. Až těsně před startem sezony byl poslán na farmu. Tam se mu však náramně daří a výrazně se hlásí o první ostré starty v NHL.

Jiří Kulich (Rochester Americans)
Žhavým kandidátem na debut v nejlepší lize světa je i Jiří Kulich. Tahoun stříbrné dvacítky z posledního mistrovství světa juniorů zatím v AHL nastoupil do pěti zápasů. Vstřelil pět gólů a na tři přihrál. V klání proti Lavalu se blýskl dokonce hattrickem. Rodák z Kadaně si už loni na farmě v Rochesteru hlasitě říkal o místo v kádru Buffala, když zapsal 57 bodů (31+26) v 74 utkáních. Povolání se však na rozdíl od Lukáše Rouska nedočkal. V úvodu sezony 2023/24 se mu opět velmi daří a je jen otázkou času, kdy přijde laso od Sabres.

(foto: Texas Stars)

Matěj Blümel (Texas Stars)
Prvním zástupcem, který už má zkušenosti z NHL, je Matěj Blümel. Dallas mu loni dal příležitost v šesti duelech. Podařilo se mu vsítit premiérový gól. Na zbytek ročníku se přesunul na farmu do Texasu a rozhodně nezklamal. Pokořil metu čtyřiceti bodů (44) v 58 střetnutích. V přípravných zápasech před právě probíhající sezonou zaujal čtyřmi kanadskými body (2+2) v šesti startech. Na soupisku hlavního týmu Stars se ale nevešel, a proto nyní zařezává v AHL. V dosavadním průběhu skóroval dvakrát a zaznamenal ještě dvě asistence v pěti kláních. Blümel může doplatit na sílu Dallasu, jelikož konkurence v útoku je neskutečná. Šance v NHL tak přijde pravděpodobně jen případě zranění některých hráčů ze základní sestavy.

Jakub Brabenec (Henderson Silver Knights)
Dvacetiletý forvard strávil poslední dva roky v juniorské soutěži QMJHL. Celkem získal 152 bodů v 123 duelech. Nyní se přesunul na farmu Golden Knights a přechod mezi dospělé zvládá skvěle. V prvních čtyřech zápasech se jednou gólově prosadil, k tomu přidal tři asistence. Rovněž Brabenec má doma stříbro z MSJ, na kterém zaznamenal průměr bodu na zápas. Debut v NHL v této sezoně by byl spíše překvapením, také kvůli konkurenci na pozici centra ve Vegas, ovšem stát se může cokoliv.

(foto: Tucson Roadrunners)

Jan Jeník (Tucson Roadrunners)
Dalším hráčem, jemuž se start do ročníku podařil, je Jan Jeník. Rodák z Nymburka bojuje v zámoří již několik let. Po draftu v roce 2018 strávil dva roky v kanadské OHL, poté se přesunul do organizace Arizony. Starty sbírá spíše sporadicky a za tři sezony odehrál v NHL sedmnáct zápasů s bilancí čtyř branek a jedné asistence. Za Tucson v AHL nastoupil do 113 duelů, ve kterých zaznamenal 87 bodů (31+56). Už by se rád konečně naplno zabydlel v prvním týmu Coyotes. V přípravě nastoupil dvakrát a vstřelil jednu branku. Aktuální ročník ale začal opět na farmě. Ve třech utkáních vstřelil jeden gól a přidal dvě asistence. Pozvánka do NHL na sebe nenechala dlouho čekat. Jason Zucker se zranil a Kojoti se rozhodli povolat Jeníka s Američanem Sanfordem. Dočká se český útočník prvního letošního startu?

Stanislav Svozil (Cleveland Monsters)
Jediný obránce v tomto výběru. Kapitán dvacítky z lednového šampionátu juniorů za poslední dva roky po herní stránce neskutečně povyrostl. Hrál společně s Connorem Bedardem ve WHL za celek Regina Pats, z pozice obránce v 91 utkáních dokázal získat 133 bodů. Na konci uplynulého ročníku se dočkal pozvánky do NHL. Oblékl dres Columbusu ve dvou střetnutích a dokázal si připsat i první kanadský bod za asistenci. V aktuálním ročníku hraje na farmě v Clevelandu. Naskočil doposud do čtyř klání s bilancí dvou bodů za přihrávky. Po příchodu Seversona a Provorova konkurence v obraně Blue Jackets vzrostla, aspoň pár zápasů za hlavní tým by však Svozil odehrát mohl. Třeba i vedle kamaráda Davida Jiříčka, jenž v dosavadním průběhu tvoří obranný pár s výše zmíněným Provorovem.

Like
1