Heritage Classic! Čím se liší od ostatních zápasů pod širým nebem?

Už 29. října se odehraje letošní první zámořský zápas pod širým nebem a to mezi Edmontonem Oilers a Calgary Flames. Nejedná se ale o Winter Classic, ale o akci s názvem Heritage Classic. V čem se rozlišují a jaká je její minulost se dozvíte v dnešním článku.

(foto: matchsticksandgasoline.com)

Někteří si nejspíš myslí, že první novodobé zápasy pod širým nebem se začali hrát s příchodem lednových zápasů Winter Classic. První novoroční zápas se odehrál ale až v roce 2008. Úplně první zápas pod širým nebem se odehrál už v roce 1991 na parkovišti v Las Vegas. Jednalo se pouze o předsezónní zápas mezi Los Angeles Kings a New York Rangers. Utkání se hrálo v neuvěřitelných 29 stupních Celsia. Proč je pro nás tento duel důležitý? Už v osmdesátých letech si začaly kluby pohrávat s myšlenkou uspořádat zápas bez střechy nad hlavou a i utkání v takto šílených podmínkách vydalo impulz ke zpopularizování takových utkání. Poslední událostí, která přiměla kluby k oficiálním utkáním byl univerzitní duel mezi Michigan State University a University of Michigan. Na utkání s pojmenováním Cold War dorazilo neuvěřitelných 74 tisíc diváků.

První oficiální utkání NHL pod širým nebem se tedy odehrálo v listopadu 2003 mezi Oilers a Canadiens na Commonwealth Stadium. Vstupenky nejprve dostali šanci koupit majitelé permanentek a poté přišla na řadu soutěž o zbývajících 7 000 vstupenek. Po celém světe se do loterie zapojilo neuvěřitelných 750 000 lidí. Byl to vlastně duel před 20 lety který ustanovil tradici v podobě zápasu předzápasových utkání legend. Na ledě se tehdy potkali Wayne Gretzky a Guy Lafreur. Na zápas dorazilo 57 tisíc fanoušků a v průběhů utkání se teplota dostala až na -30 stupňů. Za Edmonton se trefil český útočník Radek Dvořák, ale ani on nedokázal ovdrátit prohru 3:4. V roce 2008 se tedy díky zájmu diváků odehrál další zápas a to už pod názvem Winter Classic. Lednové zápasy ale byly částí veřejností a hlavně kanadskou kritizovány, že se utkání hrají pouze na americký trh. V roce 2011 jsem se tedy mohli poprvé setkat s více než jedním venkovním utkání za sezónu, protože se obnovilo Heritage Classic, které se zaměřovalo naopak na kanadský trh. Jediný americký celek který zasáhl do kanadské speciality bylo v roce 2022 Buffalo.

(foto: matchsticksandgasoline.com)

Na obnovené akci se v roce 2011 utkaly Calgary Flames a Montreal Canadines. Na zápas došlo 41 tisíc diváků a pořadatelé se museli vypořádat s teplotou která se pohybovala mezi jedním stupně a až do mínus jedenácti. Aby se nepoškodila ledová plocha, tak led se mezi přestávkami neopečovával rolbou, ale manuálně pomocí vysokotlakových hadic a lopatek. Historicky druhé utkání Heritage Classic ovládlo domácí Calgary poměrem 4:0. Novinkou pro venkovní duely se stala ,,kanadská bitva“ v roce 2019, kdy se poprvé zápas pod širým nebem hrál v neutrální prostředí. Stejná situace nastala také o 3 roky později.

Letošní duel se odehraje na stadionu, kde to všechno před dvaceti lety začalo a to s třešničkou na dortu v podobě vypjatého zápasu mezi rivaly Edmontonem a Calgary. Oba týmy doposud odehráli dvě venkovní utkání a mají v nich shodně jeden vítězný duel. Za Calgary navíc chytá český brankář Daniel Vladař a dále barvy Flames hájí slovenský útočník Adam Ružicka. U něj je start do utkání z důvodu zranění ramene nejasný. Zápas začne o půlnoci z neděle na pondělí a bude možné jej sledovat na Nova Action a Nova Sport.

 

Like