Další legenda z kladenské líhně! Jaká byla kariéra Tomáše Plekance?

Srdcař, legenda, kapitán. Tomáš PLEKANEC se bezpochyby zapíše (jestli tak již neučinil) do kronik ledního hokeje. Jeho oddanost, píle, hokejové myšlení i charakter tvořily hráče velkých kvalit. Pojďme se tedy společně ohlédnout za jeho pestrou kariérou.

(foto: region.rozhlas.cz)

Tomáš Plekanec se narodil, a tudíž i začínal s hokejem na Kladně. V městě hokejem vyhlášeném vyrostl v hráče, který se již od dorostu pravidelně objevoval v reprezentačním dresu. Draftován byl v roce 2001, kdy se stal nejlepším nováčkem ELH, a navíc získal zlato na MSJ. Ze 71. pozice si ho vybral Montreal. Několik let strávil ještě v AHL v týmu Hamilton Bulldogs. Plnohodnotnou sezonu v NHL odehrál „Pleky“ až v ročníku 2005/06, kdy si v 67 zápasech připsal 29 bodů. Vysloužil si tak nominaci na světový šampionát v Rize. Tam se dokázal třikrát prosadit a pomohl tak českému týmu k zisku stříbrné medaile. Pouze ve finále podlehl tým tehdejšího trenéra Aloise Hadamczika Švédsku.

Následovala jízda několika let, kdy byl Plekanec řádně vidět v dresu Canadiens a zároveň jezdil na mistrovství světa. V roce 2010 se představil na zimních hrách ve Vancouveru. Tam vypadla česká výprava ve čtvrtfinále po porážce s Finskem. Sám hráč zapsal v pěti zápasech tři body. Daleko lepší byl pro hráče rok 2011. Tam sice Montreal vypadl po sedmizápasové sérii s Bostonem hned v prvním kole play off, avšak náladu si Plekanec zlepšil na mistrovství v Bratislavě a Košicích. Česko jako obhájce trofeje skončilo tentokrát třetí. V semifinále nestačila naše reprezentace na výběr Tre Kronor. V souboji o třetí místo si ale zlepšila chuť, a to po vysoké výhře nad Ruskem – 7:4. Sám centr ze středních Čech posbíral v osmi kláních deset bodů.

Bronzová euforie se navíc opakovala i o rok později. Na šampionátu ve Švédsku a Finsku byl Plekanec opět součástí bronzového týmu. Tentokrát Češi přemohli v boji o tento cenný kov domácí Finsko. Během výluky v následující sezoně se hráč na chvíli vrátil do Kladna. V roce 2014 kapitánoval výběru na zimních hrách v Soči, kde tým nestačil na USA ve čtvrtfinále. Kapitánem byl později i na MS v Rusku v roce 2016.

V sezoně 2017/18 si Plekanec udělal malou zastávku v Torontu, avšak příští ročník začal opět v Montrealu. Na podzim 2018 odehrál kladenský rodák svůj 1000. zápas v NHL. Později se však zranil a následně rozvázal smlouvu. Brzy oznámil návrat do Kladna, které bojovalo o návrat do extraligy. Rytíři mu navíc umožnili střídavý start do Komety. Další sezonu podepsal roční kontrakt právě v Brně ale na konci ročníku se opět vrátil do Kladna, kde až do konce své kariéry nosil kapitánské „céčko“.

Like