Bitva o Prahu okouzlila Fortuna arénu!

Univerzitní hokej opět ukázal, že začíná mít v České republice veliké jméno a připravil si nejen pro studenty velikou sportovní show – Bitvu o Prahu. Té se zúčastnily čtyři velké pražské univerzity. Česká zemědělská univerzita (ČZU), Vysoká škola ekonomická (VŠE), Vysoké učení technické (ČVUT) a Univerzita Karlova. Cíl byl jasný – lámání rekordů. Organizátoři si navíc připravili ojedinělé místo pro velikou hokejovou akci. Herní večer se totiž konal v Holešovické aréně, kterou má každý letitý fanoušek pražské Sparty jistě v srdci. Rovněž zde Československo slavilo svůj poslední titul mistrů světa.

(foto: MH)

Herní večer započal duelem ČZU proti VŠE. Již pochod fanoušků ČZU na stadion dosti naznačoval, že o hlučnou atmosféru nebude nouze. Už při nástupu na led hráčů obou univerzit praskala Holešovická aréna ve švech, obě školy se mohly spolehnout na mohutný kotel svých hráčů, kteří se tak staly jejich šestým hráčem v poli. Utkání nakonec ovládli bruslaři z VŠE, kteří měli zdařilejší vstup do duelu a po závěrečné siréně mohli oslavovat výhru 6:2.

Organizátoři si vedli skvěle a publikum se mohlo bavit například i originálními soutěžemi o hodnotné ceny v průběhu přestávek. Jakožto moderátor figuroval onen večer influencer Nikos, jehož interakce s diváky byla další velikou chloubou Bitvy o Prahu. A kdyby přece jen někdo soutěžím nepřišel na chuť, též se v mezihrách hokejového klání nenudil. Jasným důkazem budiž, že známou píseň Sara perché ti amo zpívala takřka celá Holešovická hala.

Šlágr kola měl ale teprve nastat, ve 20:10 mělo padnout úvodní buly mezi celky ČVUT Engineers Prague a UK Kings Prague. Zahájeno mělo být opravdu nevšední záležitostí. De facto každému přísedícímu byla věnována plechovka Red Bullu, kterou celkově třímalo přes osm tisíc lidí. Úkol zněl jasně, v jeden moment ji měl každý otevřít a zapsat se tak do Guinessovy knihy rekordů. To vše vysvětlil moderátor Nikos, jenž na led dorazil v autě RedBull a uvedl diváky do zajímavého a originálního nápadu. A chvíli po něm na led nastoupili i obě univerzity. Rekord s nejvíce otevřenými plechovkami RedBullu byl zdárně překonán a veliké finále celé akce začalo.

Lépe do ní vstoupila Univerzita Karlova, která šla po brzkém a šťastném zásahu Daniela Piskače do vedení 1:0. Na hostující straně mohlo být ještě veseleji, těžkou žabičku od svých kolegů zpracoval Oliver Glitta a dostal se s kotoučem až před Maličkaye, jeho svatyni však trestuhodně přestřelil. V polovině první periody pak padlo první vyloučení, za hákování šel pykat František Januška, Univerzita Karlova se držela na kotouči, vážnější šanci si ale přes poctivou defenzivu ČVUT nevypracovala. Gólově však naprázdno nakonec nevyšla. David Jindra obkružil svatyni Engineers a o brusle bránícího Kubaty nasměroval puk za brankovou čáru. Po první periodě vyrovnané partie tak vedli hosté 2:0.

Již ve druhé dvacetiminutovce se mohlo slavit, nikterak však díky dalšímu vstřelenému gólu. Utkání totiž celkově sledovalo neuvěřitelných 8 854 diváků. Lépe se vedlo v univerzitním sportu pouze ostravskému derby, na které dorazilo 9 000 lidí. Nutno poznamenat, že na změnu skóre jsme po buly, které zahájilo druhou kapitolu grandiózní podívané, čekali pouze půl minuty, když si u brankoviště Engineers nejdůrazněji počínal Filip Čmejla, který doklepl puk do sítě a poslal svůj tým do třígólového trháku, který o čtyři minuty později navýšil bekhendovým zakončením celkově dvougólový David Jindra. Osud jako kdyby ale chtěl, ať je Bitva o Prahu nezapomenutelná ve všech směrech. Stav byl pro ČVUT kritický, ani hráči, ani jejich příznivci ale zbraně nesložili. Ba naopak, neustále si vytvářeli další a další gólové šance, maskovaný fantom Novák dlouho držel své spoluhráče nad vodou. Kapituloval až po dorážce Matěje Hasila, který rozpoutal modro-oranžové vlnobití v hlavním městě. ČVUT dodala vstřelená branka ještě více na chuti a Univerzita Karlova se ve svém obranném pásmu měla co ohánět. Třešničkou na dortu veliké bitvy na ledě byla atmosféra v publiku, které rozpoutalo mexickou vlnu. Narušit ji mohla gólová radost domácích, snížení se ale ve 35. minutě nekonalo, Tomáš Vobořil svou dělovou ránu nasměroval pouze do brankové konstrukce.

Další změnu skóre mohl obstarat František Januška. Bruslař se zlatou helmou si Nováka roztáhl, gólman hostí přesto dokázal excelentně zakročit, jednalo se nicméně o pikantní start třetí periody. Recept na brankáře Kings nakonec našel Tomáš Vobořil, jehož rána z nápřahu propadla Novákovi za záda a ČVUT rázem bylo zpět ve hře o pohár. Velikou možnost o snížení měli v 50. minutě, kdy se hákováním provinil Filip Dušek. K vidění byla pohledná série nahrávek i šarvátky u svatyně Nováka, samotný gólman ale žádnou závažnější akci Engineers řešit nemusel. Přesto utkání ještě nabralo nejvyššího stupně dramatičnosti. V 55. minutě na trestnou lavici opět usedl Filip Dušek a poskytnutou početní převahou tentokrát Engineers nepohrdli. Ránu Davida Routy doklepl za Nováka dobře postavený Matěj Hasil. Kings si ihned vzali oddechový čas, vedli rázem pouze o gól a jejich sok měl přesně čtyři minuty na vyrovnání. Univerzita Karlova se ale rozhodně nebála hrát s kotoučem. Odvážně se útočným pásmem dral Jáchym Čermák, přes Václava Svacha se ale do střelecké pozice nepropracoval. Na druhé straně se ihned po překročení modré čáry  o slovo hlásil Jáchym Fabiánek. Jeho rána byla razantní, scházela jí ale přesnost. I tak si jeho kolegové zvládli v útočném pásmu vytvořit tlak, kterým zvedli ze sedadel příznivce obou táborů. Mohutný tlak nakonec na malý moment utnul nepřesným pasem David Vobořil. Engineers však bleskově zpět ke kleci Nováka vrátil jihočeský rodák Jan Raiterman. Další vyloženou šanci už si ale jeho kolegové nevypracovali. Zazněla závěrečná siréna, po níž následovala nekonečná radost bíle oděných hokejistů, kteří ovládli při rekordní návštěvnosti Bitvu o Prahu a mohli zvednout nádherný pohár nad hlavu.

„Neuvěřitelné. Vrchol kariéry pro každého z nás,“ rozplýval se těsně po konci utkání brankář Kristián Novák, který svému celku dopomohl ke třem bodům a zisku poháru 29 zákroky. V jeho slovech se skrývá veliká pravda. Zaplněná hala a vysílání na ČT, studenti škol se rázem mohli cítit jako ryze profesionální hokejisti.

„ULLH je projekt, který budujeme posledních pět let a když vidím, jak roste a jaké akce umí uspořádat, samozřejmě mi to dělá velikou radost. O to víc, když vidím, že se baví studenti a návštěvníci,“ okomentoval celý večer člen organizátorského týmu Tomáš Hlaváč. Co lze vyčíst z těchto slov? Celá akce upoutala zájem široké veřejnosti a v památné hale zdolala za jeden večer dva rekordy. Pokud bude popularita univerzitního hokeje v Česku nadále stoupat tímto tempem, máme se za rok rozhodně nač těšit!

 

Autor: František Kalina

Like