Češi opanovali Karjala Cup! Jaké poznatky si z turnaje odnášíme?

Národní tým se na úvodní akci sezony vrcholící domácím světovým šampionátem předvedl v nejlepším možném světle. Premiéra trenérskému štábu Radima Rulíka vyšla na výbornou. Hra reprezentačního výběru po delší době opět bavila. Atraktivní pojetí hry podpořili Češi v dresech s navráceným státním znakem na hrudi i skvělými výsledky, za tři zápasy získali devět bodů a Karjala Cup suverénně ovládli. Jaké poznatky si z turnaje můžeme odnést?

(foto: Český hokej)

Nejvíce viditelnou proměnou byl herní styl. Zatímco Kari Jalonen preferoval defenzivnější pojetí, výběr Radima Rulíka hrál rychlý, útočný hokej. Češi napadali rozehrávku soupeře ještě, než stihl pořádně akci založit. To vedlo k početným ziskům puků v útočném pásmu a následně i ke gólům. Národní tým také střílel s mnohem větší intenzitou, na branku soupeře letělo průměrně přes 28 střel na zápas. Základem úspěchu je povedený vstup do zápasu, Češi prvním třetinám naprosto kralovali, celkem v nich vsítili osm gólů a obdrželi jediný.

Cenným zjištěním rovněž bylo, že čeští hokejisté dokázali vyhrát úplně odlišné duely. Proti Švédsku a Finsku si s chutí zastříleli (5:2 a 7:3), proti Švýcarům do poslední chvíle úspěšně bránili hubené vedení 1:0. Bodovalo celkem patnáct hráčů. Produktivitu celého turnaje opanoval Radan Lenc s pěti body (3+2), jenž skóroval v každém utkání. Čtyři body zapsal David Tomášek (3+1), tři body za dvě branky a jednu asistenci zaznamenali Matěj Stránský s Danielem Voženílkem. Hodně vidět byla především formace Lenc – Tomášek – Kousal. Statistice +/- kraloval obranný pár Libor Zábranský – Dominik Mašín, kteří v tabulce pravdy skončili na hodnotě +4.

Velmi dobrý dojem zanechali také gólmani. Jakub Málek nastoupil do premiérových dvou zápasů za seniorskou reprezentaci, ten zbylý odchytal Dominik Pavlát, který v druhém startu v národním dresu oslavil první čisté konto. Trenér brankářů Ondřej Pavelec potvrdil, že pro mistrovství světa se bude snažit obsadit pozici jedničky a dvojky brankářem ze zámoří, nicméně pozici třetího gólmana by mohl zaujmout právě někdo mladší. Málek i Pavlát se výrazně přihlásili o další pozvánku. Debut si odbyli i Jiří Ticháček, Adam Kubík a Ondřej Kovařčík.

Zajímavá sledovat byla rovněž volba kapitána. Realizační štáb ukázal na tři různé hokejisty, kteří tým vedli do boje s céčkem na dresu. Této pocty se dočkali Michael Špaček, Lukáš Sedlák a Michal Řepík. 

Nesmíme zapomínat, že šlo o první zápasy seniorské reprezentace pod Radimem Rulíkem a soupeři budou na naši hru pro příště určitě mnohem lépe připraveni. Národní tým do sezony vstoupil skvěle a uvidíme, jak budou další kroky směrem k domácímu šampionátu pokračovat.

Like
1